УКРАЇНСЬКА МОВА 5 КЛАС
Плани-конспекти - Для шкіл з російською мовою навчання
ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ
УРОК № 38
Тема. Вимова приголосних звуків і позначення їх на письмі
Мета: розширити знання учнів про приголосні звуки, їх вимову та написання, виробляти вміння і навички правильної вимови приголосних звуків, записування їх транскрипцією; розвивати пам’ять, увагу; виховувати любов до книги.
Обладнання: підручник, текст диктанту.
ХІД УРОКУ
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашньої вправи.
2. Робота біля дошки.
Завдання: перекласти речення українською мовою, записати фонетичною транскрипцією.
Одна рука в ладони не бьет.
Кто объединится — гору в порошок сотрет.
3. Творча робота.
Завдання: скласти речення зі словами пам’ятати, свято.
4. Бесіда з класом.
— За допомогою чого утворюються приголосні звуки?
— На які види поділяються приголосні звуки?
— Як утворюються дзвінкі приголосні?
— Як утворюються глухі приголосні?
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником.
1) Вправи 278, 279, 280.
2) Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 128—129.
3) Вправи 281 (письмово), 283 (усно).
2. Диктант із завданням.
Завдання: виписати слова, в яких у вимові уподібнюються дзвінкі і глухі приголосні. Записати їх у фонетичній транскрипції. З двох-трьох слів скласти речення.
Розпікся, дуб, лід, молотьба, мигтів, низький, близький, нігті, на стежці, ліжко, боротьба, ягідка, глибше, книжка.
3. Диктант з коментуванням.
Як мерехтять сніги, неначе із слюди. (В. Осадчий.)
Пісня дзвеніла в шибки (Г. Косинка.)
Наші предки колись задля краю свого труд важкий підіймали на плечі. (В. Самійленко.)
Здається, й мала пташка, а кігті гострі. (Народна творчість.)
Мене п’янить солодкий дух акацій. (Є. Гуцало.)
Важко у навчанні — легко в праці. (Народна творчість.)
Скільки сніг не лежатиме, а розтавати буде. (Народна творчість.)
4. Робота за підручником.
Вправи 284, 285 (І).
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Творча робота.
Завдання: скласти і записати речення зі словами футбол, вокзал, рюкзак. Обґрунтувати написання цих слів.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, § 33, вправа 286.