УКРАЇНСЬКА МОВА 5 КЛАС
Плани-конспекти - Для шкіл з російською мовою навчання
ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ
УРОК № 64
Тема. Лексичне значення слова
Мета: виробляти в учнів уміння пояснювати лексичне значення слова, розрізняти лексичне й граматичне значення; дати поняття про лексичну помилку; розвивати усне й писемне мовлення школярів, пам’ять, увагу; виховувати повагу до рідного слова.
Обладнання: підручник, словники.
ХІД УРОКУ
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Бесіда.
— Що таке лексика?
— Що вивчає лексикологія?
— Із чого складається наша мова?
— Чи кожне сполучення звуків може бути словом? Чому?
— Зробіть висновок про те, що таке слово. (Учитель застосовує метод «Мікрофон».)
3. Гра «Четверте зайве».
Завдання: закреслити в кожному рядку сполучення букв, яке не є словом.
а) мідь, час, чар, хліб;
б) сіль, діло, судь, сум;
в) хмара, люди, марв, люд;
г) зоря, вирій, рог, кінь.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником.
1) Вправа 406.
2) Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 180—181.
3) Вправи 408 (усно), 409 (усно).
(Вправу 409 бажано виконати у формі «Мозкового штурму». В такому випадку підручники закриті, а діалог читає вчитель.)
4) Вправа 413 (письмово).
2. Творча робота.
(Учні працюють з тлумачними словниками.)
Завдання: пояснити лексичне значення слів гарний, вишуканість, громада, майоріти. Подані слова ввести в речення. Визначити граматичне значення слів вишуканість, гарний.
3. Робота за підручником.
1) Вправа 415.
2) Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 182—183.
3) Вправа 416.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Гра «Редактор».
Завдання: відредагувати речення.
Я відчинила журнал і почала читати. Лікар лічив хвору бабусю. Ластів’яча отара знялася і полетіла.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, § 50, вправа 420.