УКРАЇНСЬКА МОВА 5 КЛАС
Плани-конспекти - Для шкіл з російською мовою навчання
БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ
УРОК № 86
Тема. Творення слів. Основні способи словотвору
Мета: ознайомити учнів з основними способами словотвору; розвивати їх уміння і навички добирати слова за будовою, застосовувати основні способи словотвору; виховувати в учнів повагу до праці.
Обладнання: підручник, картки.
ХІД УРОКУ
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Вправа 572.
Завдання: прочитати текст. Розташувати пункти плану в потрібному порядку. Чому люди різних професій не можуть обійтися один без одного? Виписати із тексту виділені слова, розібрати їх за будовою. Від яких слів і за допомогою яких значущих частин вони утворені?
2. Робота з таблицею «Способи словотвору».
Підручник, с. 237.
Вправа 575 (письмово).
Завдання I: утворити нові слова за допомогою суфіксального способу.
Школа, учити, вода, берег, слово, сонце, море, сад, сніг, книга, хліб, тихо, рік, праця.
Завдання II: утворити від поданих слів спільнокореневі префіксальним способом.
Ліс, дід, хід, зуб, йти, клеїти, нести, їхати, бігти, бити.
Завдання III: записати прикметники, утворені префіксально-суфіксальним способом від поданих слів. Позначити словотворчі префікси і суфікси.
Завдання: до поданих слів дібрати слова з протилежним значенням. Виділити основу і префікси. Пояснити правопис префіксів.
6. Робота з картками.
Завдання: визначити, яка з поданих у дужках основ є твірною для кожного слова.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Вправа 577.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, § 66, записати чотири слова, утворені суфіксальним способом; чотири слова — префіксальним способом; чотири — префіксально-суфіксальним способом.