РІДНА МОВА 5 КЛАС
ПЛАНИ-КОНСПЕКТИ УРОКІВ

ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ

 

Урок № 32

Тема: Звертання. Розділові знаки при звертанні

 

Мета: поглибити поняття про звертання, формувати вміння визначати звертання в реченнях, правильно інтонувати речення зі звертаннями, розставляти розділові знаки у реченнях зі звертаннями, вживати звертання у мовленні; виховувати повагу до усної народної творчості, майстрів художнього слова; розвивати мислення, мовлення, емоційну сферу учнів.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник.

Хід уроку

І. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

 

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Робота з підручником.  Опрацювання теоретичного матеріалу (стор. 78).

Прочитати речення. Вказати слова, які називають того, до кого звертаються з мовленням. Ще раз прочитати речення, правильно їх інтонуючи.

Іди, іди, дощику! Зварю тобі борщику! Вийди, вийди, сонечко, на дідове полечко! Гуси, гуси, гусенята! Візьміть мене на крилята! Вийди,  Іванку, заспівай нам веснянку! Ти, сестричко, не журись,  веселенько усміхнись! Щедрий тобі ранок, світлая світлице! Сійся, родися, жито, пшениця!

Народна творчість.

Робота з підручником. Виконання вправи 201 (усно). Визначити відмінок іменників, якими виражені звертання.

 

ІІІ. Виконання  вправ на закріплення.

Вибірковий диктант. Виписати звертання. Якими частинами мови їх виражено? У формі якого відмінка вжито іменники?

Грай ти, Матвію, бо я не вмію! Терпи, козаче, отаманом будеш! Дай, Боже, так воювати, щоб шабель не виймати! Чекай, грибе, і тебе хтось здибле. На тобі, Гаврило, ще мені не мило! На тобі, небоже, що мені негоже! Антошку! Їж потрошку, лише не з’їж ложку! Хапай, Петре, поки тепле! Ти, метелику, не дуже б гордився, бо сам з гусені  уродився. Прощай, розуме, я  з горілкою зустрівся! Хоч нічого не виходить, а ти, Марку, грай!

Народна творчість.

 

Робота біля дошки.

Записати речення, визначити звертання. Пояснити вживання розділових знаків. Вказати звертання поширені та непоширені. Зясувати, якими частинами мови виражено звертання. Визначити відмінки іменників-звертань. З»ясувати види речень за метою висловлювання та інтонацією.

Встаньте, люди! День сьогодні гарний буде (В. Паронова.) Ти рости, моя берізонько, рости! (Г. Бойко.) Не сам, дощику, ходи, інших дощиків веди! (О. Орач.) Проростай, зерно, не барись! (А. Качан.) Хто це, сестриці, так співає у пшениці? (О. Пархоменко.) Зозулько рябенька! Закуй мені по звичаю! Доки в світі жити маю? (Народна творчість.) Лети, сизий голубоньку! (Л. Боровиковський.) Де ти, білочко, живеш? Що ти, білочко, гризеш? (П. Демченко.)

Пояснювальний диктант. Визначити звертання поширені та непоширені. Визначити відмінки іменників, якими виражаються звертання. Вказані вчителем речення почитати, правильно їх інтонуючи.

1. Вчіться, діти! Мудра книжка скаже вам чогось багато… (Я. Щоголев.). Учітеся, діти любі, читайте, гадайте… (Ю. Федькович.) Та учися, милий сину, добре та багато… (С. Руданський.) Як же мені не любити, батьку рідний, нене, та ж ви мене згодували і дбали про мене. (Б. Лепкий.) Не цураймось, не цураймось ми науки, браття! (Ю. Федькович.)

2. Боже Великий, Єдиний, нам Україну храни! (О. Кониський.) Будь, Україно, вільна на вічні літа! (П. Власик.) Наша славна Україно, в нас для тебе серце бється! (С.Яричевський.) Нехай ніхто не половинить, твоїх земель не розтина, бо ти єдина, Україно! І ти на світі в нас одна. (Д. Чередниченко.) Україно! Україно! Після далечі доріг вірне серце твого сина я кладу тобі до ніг. (Т. Петриненко.) Вітай, дорога Україно моя! Чи дужа ти, нене, здорова? (О. Маковей.) Ви, народні пустоцвіти, доки будуть вас терпіти? (Олександр Олесь.)

Робота з підручником. Виконання вправи 203 (усно).

 

V.  Підбиття  підсумків  уроку.

 

VІ.  Домашнє завдання.

П.11, вправа 201 (письмово).


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.