РІДНА МОВА 5 КЛАС
ПЛАНИ-КОНСПЕКТИ УРОКІВ
Фонетика. Орфоепія. Орфографія
Урок № 90
Тема. Тренувальні вправи з теми «групи слів за значенням»
Мета:
· навчальна: повторити вивчені групи слів, навчити застосовувати набуті знання на практиці; формувати життєву компетентність;
· розвивальна: розвивати мовне чуття, абстрактне мислення, мовленнєві вміння, навички зі ставлення, порівняння;
· виховна: виховувати ставлення до справи, якою займаєшся; до колективу, у якому знаходишся.
Внутрішньопредметні зв'язки: лексикологія, морфологія, синтаксис, мова і мовлення.
Міжпредметні зв'язки: художня література, усна народна творчість, культура.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК
Дослідження-аналіз
Варіант 1
► Які з наведених слів мають лексичне значення, а які — ні?
Юність, слово, але, колектив, від, змагання, киш!
► Поясніть лексичне значення слів.
Варіант 2
► Яка особливість лексичного значення слова використана для створення гумористичного ефекту?
— Іване Петровичу! А можна мені Вас покритикувати?
— Звичайно, можна!
— І мені за це нічого не буде?
— Звичайно нічого: ні премії, ні відпустки влітку, ні путівки в санаторій (3 журналу).
► Як називається цей вид мовлення?
Варіант 3
► Виразно прочитайте. Поясніть розділові знаки.
► Як допомогти хлопцю зрозуміти, що таке багатозначні слова?
ДВА ЗНАЧЕННЯ
«Придумай слово»,— учня попросили,— щоб мало аж два значення воно. — На мить запала тиша. — Це — Гаврило! — промовив хлопчик, дивлячись у вікно.
— Чому «Гаврило»? — вчителька питає.
— Це те, що треба,— каже хлопченя. — Воно ж якраз два значення і має: бо «гав» — то пес, а «рило» — то свиня (С. Гриценко).
Варіант 4
► Прочитайте. Поясніть значення виділених слів.
1. На п’ятий день мандрівники побачили землю.
2. Ластівки проносяться над землею. 3. Віти дерев схилилися до землі. 4. Уся українська земля — квітучий край. 5. Земля обертається навколо Сонця. 6. «Яка ти розкішна, земле»,— думала Маланка. 7. Лопата м’яко увійшла в землю. 8. Уся земля вітала Юрія Гагаріна. 9. Навколо були землі нашого району.
Варіант 5
► Знайдіть слова з переносним значенням.
1. Запорошений снігами в синіх іскорках синиць, сад мій білими руками потягнувся до зірниць (М. Нагнибіда).
2. Київ завжди радо зустрічає друзів (З газети).
3. Чорнобильська блискавка безжально вдарила в генетичне серце України (3 газети).
4. Ввібрало воно, рідне слово, в себе віковічний плин Дніпра, шурхіт колосся, шепіт діброви, спів соловейка (Ю. Мушкетик).
5. Красива осінь вишиває клени червоним, жовтим, срібним, золотим (Л. Костенко).
Варіант 6
► Серед наведених слів знайдіть стилістично нейтральні. Складіть із ними словосполучення / речення, у яких ці слова стануть емоційно забарвленими.
Радіо, солдати, мчатися, ластівка, пити, слізно, чудовисько, гніватися, сушити, крила.
Варіант 7
► Доберіть синоніми до слів. З одним із них складіть речення.
Говорити, воїн, Батьківщина.
Варіант 8
► Знайдіть антоніми, омоніми. Чим виражені ці слова?
1. Зима без снігу — літо без хліба. 2. До обіду покосили, гострі коси потупили. 3. Лихий доброго псує. 4. Добро пушить, а лихосушить. 5. М’яко стеле, та твердо спати (Народна творчість). 6. Теплий вітре, шуми, ясне сонце в зеніті світи, ми будуєм для щастя світи (В. Сосюра).
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
► Знайдіть у тексті багатозначні слова.
► З’ясуйте, які слова є стилістично забарвленими.
► Прочитайте уважно текст. Випишіть із нього синоніми. Доберіть до них, якщо можливо, антоніми, омоніми.
МОЯ ШКОЛА
Дитинство... Скільки незабутніх років ми проводимо в школі! Школа — наш другий дім. І кожен з нас мріє, щоб у цьому домі було тепло і затишно, надійно і спокійно. Цей затишок у школі створюють учні, вчителі, інші працівники. Я люблю свою школу. Люблю слухати вранці спів дзвоника, який скликає учнів на урок до світлих просторих класних кімнат. Люблю перерви, на яких можна пограти в м’яча, збігати до їдальні. Ох, ця їдальня! А які там смачні страви! Люблю цікаві уроки літератури, цікаві задачі з математики. У нашій школі дружний колектив учнів та вчителів. Протягом року проходить багато турнірів, конкурсів, олімпіад, змагань... До речі, у нас неоднорідна рейтингова система: чим краще навчаєшся, тим вище твій рейтинг. Це гарний стимул для учнів. Кожен намагається добре вчитися, бути дисциплінованим. У цій системі присутній елемент азарту. Кожен з нас намагається покращити свій результат, піднятися на вищу сходинку в рейтингу.
Упевнений, що ті зерна знань, які сіють у наші душі талановиті викладачі, через деякий час проростуть, дадуть сходи. У моєму шкільному домі — спокійно, затишно; я люблю його за те, що на мене тут завжди чекають і радіють моїм успіхам (З учнівського твору).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Рефлексія
Оцінювання знань, умінь і навичок учнів
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Виконайте вправу з підручника.
► Творче завдання: напишіть міні-твір про свою школу, свій клас.