Українська мова Конспекти уроків 5 клас - Посібник для вчителя - 2013 рік

ЛЕКСИКОЛОГІЯ

УРОК 104. Контрольна робота № 8 (диктант). Лексикологія

Мета: з’ясувати рівень засвоєння мовних знань учнів та сформованості орфографічних навичок з вивчених тем; визначити можливі прогалини в їхніх знаннях і вмінні застосовувати їх на практиці; удосконалювати здатність швидко орієнтуватися в завданні та якісно його виконувати; виховувати зібраність, самостійність у роботі, відповідальність за її результат.

Обладнання: текст диктанту.

Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Мотивація навчальної діяльності учнів.

III. Ознайомлення п’ятикласників з темою, метою і завданнями уроку.

IV. Написання контрольного диктанту.

1. Перше читання тексту диктанту вчителем.

2. Повторне читання тексту диктанту.

І уявляється мені степ. Широкий, безмежний, незайманий. Передранішній вітер злегка хвилює тирсу. Бліде небо мигтить зірками до блакиті, що оповила степову далечінь. У синьому тумані ледве мріють козацькі могили. Чорніють здалеку лози. Між небом і землею якась таємна змова. Чи то вони чаклують разом, бо якоюсь таємницею віє від них, чарами віє від того синього простору.

Край шляху, в долинці, догорає вогнище. Білий димок, хвилюючись, здіймається догори понад чумацьким табором, що чорніє у пітьмі, немов якесь дивовижне чудище. Табір ще спить. Степова тиша пожадливо підхоплює всі звуки... Табір ще спить. Тільки не спить чогось чумацький отаман.

Думає він свою довічну думу про нелегке життя українців. (109 сл.)

Рідна земля

Немає нічого милішого за рідну землю. Особливими чарами віє від неї навесні.

Вже відтала земля. Оживає травичка і тягне до сонця свої зелені вушка. Вона немов прислухається до жайворонкової пісні, що ллється з теплого голубого неба. Стовбурами дерев починають бродити цілющі соки. Перекреслюють небо голосні косяки диких гусей. Вони летять під чисті зорі, на тихі води нашої України. Виходять з берегів річки.

Скоро вже розпустяться листочки, зацвіте все навкруги, гаї і сади сповняться солов’їним співом. Прекрасна весна у рідному краї. (78 слів)

3. Заключне читання тексту диктанту учителем і самоперевірка учнями написаного.

V. Організований збір зошитів.

VI. Відповіді на запитання, що виникли в учнів під час написання контрольного диктанту.

VII. Домашнє завдання.

— Повторіть вивчений теоретичний матеріал з розділу “Лексикологія”.

— Складіть невеликий твір на тему “Квіти — очі природи”.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити