Українська мова Конспекти уроків 5 клас - Посібник для вчителя - 2013 рік
ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ
УРОК 39. РЗМ № 6. Стилі та типи мовлення
Мета: сформувати в учнів уявлення про типи і стилі мовлення, їхні функції та сферу використання; навчити розрізняти тексти різних типів і стилів мовлення; удосконалити вміння визначати тему й основну думку висловлювання, його належність до певного стилю; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати типологічний аналіз текстів, сприймати й усно відтворювати зв’язне висловлювання, на основі ситуативних завдань складати невеликі зв’язні висловлювання; виховувати повагу, добре ставлення до своїх однокласників.
Обладнання: підручник.
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Розвиток пошукової пізнавальної активності учнів.
• Робота з підручником. Виконання вправи 503.
III. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
IV. Аналіз теоретичного матеріалу.
1. Коментар вчителя.
2. Колективне опрацювання таблиці “Стилі мовлення” (с. 222).
3. Робота з підручником. Виконання вправи 498.
4. Колективне опрацювання схеми “Типи мовлення ” (с. 226).
V. Виконання практичних завдань творчого характеру.
1. Творче конструювання зв’язного висловлювання (робота в парах).
— Складіть невелике висловлювання про барвінок у художньому і науковому стилях. Свою думку обґрунтуйте.
2. Проблемний діалог.
— Складіть і розіграйте за особами діалог (4-6 реплік), можливий в одній із зображених ситуацій (с. 223, впр. 499). Виберіть стиль висловлювання.
3. Відтворення деформованого тексту
— Прочитайте. Самостійно відновіть пропущені фрагменти, запишіть текст повністю.
На ставку
На краю села є невеликий, але досить глибокий ставок. У гарячу пору літа — це справжній рай і для дітей, і для дорослих.
У селі всі знали, що в одному місці ставу купатись небезпечно, бо там на дні є якісь металеві труби. їх уже пробували витягти, але де там...
Того літа приїхав до бабусі в гості п’ятикласник Сашко.
Життя хлопчика вдалося врятувати.
— Визначте стиль і тип мовлення тексту.
VI. Узагальнення вивченого.
— Подумайте і дайте відповідь на запитання: “Який тип висловлювання ви найчастіше використовуєте у своєму мовленні?”
VII. Домашнє завдання.
— Складіть зв’язне висловлювання на одну з тем: “Стилі мовлення”, “Типи мовлення”, “Мовні особливості стилів мовлення”, “Найпростіший для мене стиль мовлення”.