Українська мова Конспекти уроків 5 клас - Посібник для вчителя - 2013 рік
ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ
УРОК 46. Діалог, його розігрування відповідно до запропонованої ситуації спілкування
Мета: навчити учнів оцінювати діалогічне мовлення щодо його змісту, мовного оформлення, ситуації спілкування; удосконалити мовленнєво-комунікативні вміння складати і розігрувати діалоги; підвищувати мовну і мовленнєву культуру учнів.
Обладнання: дидактичний матеріал, таблиця “Діалогічне мовлення”, пам’ятка.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
III. Виконання ситуативних завдань на складання і розігрування діалогів.
1. Опрацювання матеріалу таблиці “Діалогічне мовлення”.
2. Складання діалогів етикетного характеру за зразком.
— Складіть діалог-сценку “Зустріч”. У діалозі повинні бути такі тематичні групи формул мовного етикету: вітання, знайомство, запрошення, згода, подяка, прощання.
Зразок:
— Здрастуйте!
— Доброго ранку!
— Радий вас бачити!
— Взаємно.
— Як справи?
— Дуже добре, спасибі. А ви як живете?
— Непогано, дякую!
— Передавайте вітання рідним!
— На все добре!
3. Робота в парах.
— Складіть діалоги, перша репліка яких вказує на запрошення:
а) піти до театру; б) відвідати заняття літературного гуртка; розіграти складені діалоги в парах, враховуючи рекомендації пам’ятки.
Як вести діалог
(Пам’ятка)
• Дотримуйтеся теми спілкування.
• Використовуйте репліки для стимулювання, підтримання діалогу, формули мовленнєвого етикету.
• Репліки діалогу повинні бути послідовними, доречними, грамотно оформленими.
• Додержуйтесь правил спілкування:
— не перебивайте співрозмовника;
— заохочуйте його висловити власну думку;
— зацікавлено і доброзичливо вислуховуйте його;
— висловлюйте незгоду з позицією іншого так, щоб не образити його.
• Дотримуйтеся норм літературної мови (не дозволяйте собі говорити суржиком, вживати слова-паразити, часто повторювати одні й ті самі слова).
4. Проблемне запитання до учнів.
— Яку функцію виконує діалог у художньому творі (поетичному, прозовому, драматичному)?
5. Складання і розігрування діалогів, пов’язаних із життєвим досвідом учнів.
— Складіть діалоги телефонної розмови за поданими ситуаціями:
а) ви не впевнені, що правильно набрали номер телефону, уточніть;
б) ви телефонуєте в установу з проханням покликати до телефону маму (батька);
в) трубку підняв не той, кому телефонують.
IV. Підсумок уроку.
V. Домашнє завдання.
— Складіть діалог за поданою ситуацією: 1) ви у шкільній їдальні, замовте обід; 2) порадьте другові не робити того, про що він має намір зробити; доведіть, що він помиляється.