Українська мова Конспекти уроків 5 клас - Посібник для вчителя - 2013 рік

ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ

УРОК 65. Орфографічна помилка (практично), її умовне позначення. Орфографічний словник

Мета: познайомити учнів із предметом вивчення орфографії, дати поняття про орфограму; формувати вміння визначати в словах вивчені орфограми, пояснювати написання слів відповідними орфографічними правилами; розвивати увагу, пам’ять, вміння аргументувати думку, ілюструвати її прикладами.

Обладнання: підручник, орфографічні словники.

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Перевірка домашнього завдання.

• Актуалізація опорних знань.

III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

IV. Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення.

1. Пояснення вчителя:

а) орфограма;

б) пунктограма;

в) словник;

г) орфографічний словник;

д) графічна помилка.

2. Робота з орфографічним словником.

V. Виконання вправ на застосування і закріплення знань.

1. Вправа-редагування.

— Запишіть подані слова, виправивши помилки.

Мясо, катлета, осиледець, варенеки, олівє, смитана, морозево.

2. Бесіда.

— За яким словником слід перевірити правопис слів?

— Яку ще інформацію можна одержати з орфографічного словника?

— Прокоментуйте поданий діалог.

— Принесіть мені порцію орфографічних помилок, — замовляє клієнт.

— Вибачте, пане, але в нашому ресторані такого немає.

— А чому ж їх стільки у меню?

3. Пояснювальний диктант.

— Позначте у словах вивчені орфограми.

Сумний грудень і в свято, і в будень. Січень року початок, а зими середина. Березень березовим віником зиму вимітає, весну в гості закликає. Квітень квіти розкриває. (Народна творчість).

4. Вибірковий диктант.

— Випишіть з орфографічного словника 10 слів на вивчені орфограми; поясніть орфограми.

5. Вправа-спостереження.

— Відгадайте загадки, слова-відгадки запишіть. Позначте в них орфограми, поясніть написання.

Літом одягається, а на зиму одежі цурається (Дерево). Стоїть дід над водою, хитає сивою бородою (Очерет). Біжить свинка, вирізана спинка, оглянеться назад, а сліду не знать (Човен). Невидимий дух скинув з мене капелюх (Вітер).

VI. Підсумок уроку.

VII. Домашнє завдання.

— Складіть зв’язне висловлювання на тему “Орфографічний словник”.

— Випишіть 15 слів з орфографічного словника на вивчені орфограми.

— Повторіть теоретичний матеріал з підручника з теми “Склад. Наголос. Правила переносу слів”, ст. 95-99.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити