Розробки уроків - Українська мова 5 клас І семестр - 2018
ЛЕКСИКОЛОГІЯ
УРОК 8. Використання багатозначних слів у прямому й переносному значеннях (повторення). Ознайомлення з тлумачним і перекладним словниками
Мета: навчальна — повторити з учнями відомості про використання багатозначних слів у прямому й переносному значеннях; практично засвоїти поняття про лексичну помилку; ознайомити із тлумачним і перекладним словниками; розвивальна — сприяти формуванню навичок уживання слів у прямому й переносному значеннях, уміння користуватися словниками різних типів; виховна — сприяти формуванню любові до мови, розуміння її краси та багатства, культури мовлення, толерантності, доречності у використанні слів у переносному значенні.
Обладнання: підручник, тлумачний і перекладні словники.
Тип уроку: формування вмінь та навичок.
Очікувані результати: учні пояснюють лексичне значення багатозначних слів, розрізняють пряме та переносне значення багатозначних слів; уміють користуватися словниками різних типів; критично ставляться до власного мовлення, усвідомлюють необхідність використання мовних словників.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Читання вчителем уривка із вірша М. Рильського «Мова»
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно й ненастанно
Політь бур’ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде.
— Як ви вважаєте, про який бур’ян тут ідеться?
— Чому так важливо дбати про чистоту, правильність і виразність мовлення?
— Як це може стати в пригоді у майбутньому, бути корисним у роботі?
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Читання складених жартівливих творів-мініатюр або діалогів із багатозначними словами. Коментування учнів та учителя
2. Гра «Спіймай однозначне слово»
— Плесніть у долоні, якщо почуєте однозначне слово.
Річка, ручка, зірка, банкомат, журавель, медсестра, перо, ноутбук, посіяти, крило, присудок, теплий, помідор, корінь, Франко, човен.
3. Повторення відомостей про багатозначні слова у прямому й переносному значеннях
ІІІ. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Робота з текстами
— Прочитайте уривки із творів українського письменника Є . Гуцала, знайдіть багатозначні слова-іменники й поясніть їхнє лексичне значення.
1) Із коромислом по воду
аж до моря зірка ходить.
Коли зірка йде по воду —
весело сміється,
коли зірка йде з водою —
срібло з відер ллється
Зірка — небесне світило; видатна, популярна людина — артист, співак тощо; геометрична фігура; морська безхребетна тварина; щастя, доля.
Срібло — цінний метал; щось цінне або щось кольору срібла; сивина; чистий, мелодійний звук.
2) Журавлі високі пролітають,
ледве видно птахів із землі.
Журавлів я з вирію стрічаю
і прошу перо у журавлів.
Перо — письмове приладдя; елемент покриву птахів; плавник у риби, стрілки зéлені (перо цибулі).
3) Ступили в ліс нарешті. Ялинки в зелених кожушках... пішли їм назустріч, залоскотали хвоєю. А берези — білі такі, чисті, кора їхня світиться, віття погойдується, наче коси. І котики вже є на березах — пухнасті, ласкаві. Й на вільсі котики.
Котики — пестливе значення до «коти»; пухнасті вербові та інших дерев суцвіття; морські тварини з цінним хутром.
2. Висновки учнів про багатозначні слова
Фізкультхвилинка
— Знайдіть у текстах слова та вирази у переносному значенні, поясніть їх.
(Зірка сміється, срібло з відер ллється; ялинки пішли назустріч, залоскотали хвоєю; котики ласкаві.)
3. Висновки учнів про слова у прямому та переносному значенні
4. Мовна гра «Хто швидше?»
— До висловів із прямим значенням доберіть аналогічні з переносним значенням (або навпаки)
Пряме значення |
Переносне значення |
Пряме значення |
Переносне значення |
Гострий ніж |
Гострий язик |
Злетів птах |
Злетів від щастя |
Золотий ланцюжок |
Золотий хлопчик |
Сережки у вусі |
Березові сережки |
Плаче дитина |
Плаче дощ |
Залізні болти |
Залізні нерви |
Шепоче матуся |
Шепоче листя |
Дерев’яний стілець |
Дерев’яна хода |
Легка ноша |
Легка рука |
Ударив каменем |
Ударив мороз |
Синє море |
Море пшениці |
Сонячне проміння |
Сонячна посмішка |
5. Ознайомлення з тлумачним та перекладним словниками (з мови, яку, крім рідної, вивчають учні)
— Знайдіть у тлумачному словнику лексичне значення поданих слів.
Абзац, талан, талант, барвистий, горизонт, шувбоснути.
6.* Відгадування слів за їхніми значеннями
1. Розмова між двома чи кількома особами. (Діалог.)
2. Підземна залізниця. (Метро.)
3. Завіса з тканини на вікнах. (Штора.)
4. Людина, яка знає багато мов. (Поліглот.)
5. Невеличкий громадський сад у місті чи селі. (Парк.)
6. Перша вистава п’єси на сцені. (Прем’єра.)
7. Колекція засушених рослин. (Гербарій.)
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Укладіть словничок із 5-7 слів на тему свого улюбленого заняття.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Евристична бесіда
— Що нового ви дізналися на уроці? Що стало для вас маленьким відкритям?
— Як побудувати правильне, красиве і точне висловлювання?
* Зірочкою тут і далі позначено завдання підвищеної складності.