Розробки уроків - Українська мова 5 клас І семестр - 2018
ЛЕКСИКОЛОГІЯ
УРОК 15. Практична робота зі словниками антонімів, синонімів, омонімів, паронімів
Мета: навчальна — поглибити й систематизувати знання учнів про синоніми, антоніми, омоніми, пароніми; навчити запобігати лексичних помилок; актуалізувати знання про здоров'я та способи його збереження; розвивальна — розвивати творчі здібності, логіку, спостережливість, культуру мовлення, навички роботи зі словниками різних видів, навички використання знань на практиці, у реальному житті; виховна — сприяти формуванню критичного ставлення до власного мовлення, усвідомленню необхідності використання мовних словників, прагненню до здорового способу життя.
Обладнання: словники різних видів, картки синього та білого кольорів для гри.
Тип уроку: формування практичних умінь і навичок.
Очікувані результати: учні вміють користуватися словниками різних видів, визначати лексичні значення слів, добирати синонімічні ряди, знаходити антоніми; розрізняють омоніми та пароніми, правильно їх уживають; критично ставляться до власного мовлення; усвідомлюють необхідність використання мовних словників; знають основні способи збереження здоров'я, прагнуть до здорового способу життя.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання: читання учнями речень або творів із омонімами, коментування вчителя
2. Мовознавча гра «Правильно — неправильно»
Правила гри. В учнів на партах — сигнальні картки синього та білого кольорів. Учитель читає твердження, учні піднімають синю картку, якщо вважають його правильним, білу — якщо неправильним.
(Учитель самостійно добирає твердження для гри.)
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ЗБ Звернення вчителя до учнів. Бесіда
— Як ви вважаєте, від чого залежить здоров’я людини? (Відповіді учнів.)
Відомий учений, лікар А. Царенко своє ставлення до здоров’я пояснював так: «Наше здоров’я та життя значною мірою залежать від кожного із нас».
Учені вважають, що здоров’я залежить від таких чинників: 50 % — спосіб життя, 20 % — спадковість, 20 % — зовнішнє середовище, екологічні умови, 10 % — медицина, охорона здоров’я.
— На який чинник може вплинути кожен із нас? (Відповіді учнів.)
— Отже, сьогодні говоритимемо саме про здоровий спосіб життя.
III. ЗБ ФОРМУВАННЯ ПРАКТИЧНИХ УМІНЬ І НАВИЧОК
1. Словникова робота
— Доберіть до слова здоров’я антонім. (Хвороба.)
— Що таке спосіб життя? (Це — сукупність звичок людини.)
— У міфах Давньої Греції згадується Гігія — богиня здоров’я. Від її імені походить слово, яким називається наука про здоров’я, його збереження та зміцнення. Назвіть це слово. (Гігієна.)
— Визначте за словником, що таке гігієна.
2. Робота з текстом
— Прочитайте уважно про принципи здорового способу життя. Які слова вам незрозумілі? Знайдіть їхнє значення за словником.
ПРИНЦИПИ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ
Оптимальний руховий режим. Дотримання режиму дня. Позитивні емоції. Моральний і духовний розвиток. Формування, розвиток вольових якостей. Інтелектуальний розвиток. Особиста гігієна. Раціональне харчування.
(Учні мають, скориставшись словником, пояснити слова: принцип, оптимальний, режим, емоції, моральний, духовний.)
— До яких слів із тексту «Принципи здорового способу життя» можна дібрати антоніми? Назвіть, дібравши їх за допомогою словника.
— Які слова у тексті мають синоніми?
Майте на увазі, у мові є так звані абсолютні синоніми. Вони тотожні за значенням. Наприклад: вік — століття — сторіччя, база — основа — фундамент — підґрунтя, вертоліт — гелікоптер, фотографія — світлина.
— Доберіть синоніми до поданих слів, скориставшись відповідним словником.
Оптимальний режим, позитивні формування, раціональне.
3. Поглиблення знань про омоніми Види омонімів
Омоніми — слова, однакові за звучанням, але різні за значеннями: лава — вид меблів для сидіння; лава — бойовий порядок; лава — розплавлена маса, що витікає з вулкана.
Омофони |
Омографи |
Омоформи |
Гриби — іменник, множина. Греби — дієслово. Звучать однаково, але пишуться по-різному |
Дзвóни — іменник, множина. Дзвонú — дієслово. Пишуться однаково, але звучать по-різному. Омографи — різні за значенням та вимовою слова, що мають однакове написання: води — води. |
Віз — іменник, однина, чол. рід. Віз — дієслово, мин. час, чол. рід. Звучать, пишуться однаково, але означають форми різних слів |
— Прокоментуйте омоніми . До якої групи омонімів належать?
З води — зводи, і де я — ідея, в тому — втому, діти — діти, мету — мету.
— Складіть твір-мініатюру, використовуючи омоніми, про здоровий (чи нездоровий) спосіб життя.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти програму дій для дотримання здорового способу життя.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»
— З уроку я зробив(-ла) такий висновок: ... .
— Найбільше мене вразив факт ... .
— За допомогою словників я ... .