Розробки уроків - Українська мова 5 клас І семестр - 2018

ЛЕКСИКОЛОГІЯ

УРОК 18. Контрольна робота за темою «Лексикологія. Групи слів за значенням» (тестування)

Мета: навчальна — повторити й узагальнити відомості з вивчених учнями тем з метою контролю та корекції; розвивальна — розвивати пам'ять, зв'язне мовлення, логічне та образне мислення, уміння вирізняти лексичні помилки та усувати їх, використовувати в мовленні синоніми та антоніми; виховна — сприяти формуванню шанобливого ставлення до мови, прагнення опанувати всі її багатства, наполегливості, уважності та старанності, відповідальності за результати своєї праці.

Обладнання: тестові завдання.

Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь та навичок.

Очікувані результати: учні мають поняття про лексичне значення слова; розрізняють у мові синоніми, антоніми, омоніми, пароніми; використовують у своєму мовленні, уміють складати висловлювання, усувати лексичні помилки; розуміють необхідність користуватися словниками та працювати над удосконаленням свого мовлення.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Звернення вчителя до учнів

— Лексикологія — одна із найцікавіших і найзахопливіших мовознавчих наук. скільки нового можна дізнатися! Про навколишній світ, про історію, навіть про інші країни та народи. Сьогодні ви покажете, наскільки володієте мовними багатствами української мови, як умієте бачити свої помилки та усувати їх, висловлювати свої думки у письмовій формі Успіхів вам!

II. КОНТРОЛЬ І КОРЕКЦІЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

1. Інструктаж до написання контрольної роботи

2. Написання тесту

Ø Обведіть літеру, що позначає правильну відповідь.

Варіант І

Варіант ІІ

1. Позначте лексичне значення слова.

редактор

академія

А той, хто регулює дорожній рух

А вищий навчальний заклад

Б той, хто редагує, вносить зміни й поліпшення без суттєвої переробки тексту

Б концерт класичної музики

В той, хто друкує книги в друкарнях

В середній навчальний заклад

Г той, хто продає книги, газети, журнали на гуртових ринках

Г найвищий учений ступінь

2. Тільки дієслова уміщено у рядку.

А школа, читання, старанність

А стрибок, довіряти, розкрила

Б читати, вдарив, повірити

Б мислити, зайшов, провітрила

В перший, красиво, стрибок

В подвоїти, двійнята, нанесли

Г куток, малювати, вона

Г зігрівати, пробіжка, навчатися

3. Усі слова однозначні в рядку.

А земля, чайка, море

А перо, тарілка, синиця

Б корабель, крило, полиця

Б зелень, небо, земля

В зошит, трактор, принтер

В комиш, кішка, крило

Г мишка, ліс, дуб

Г зошит, сканер, скейтборд

4. Усі слова багатозначні в рядку.

А відмінок, лазер, магніт

А коза, місяць, вишня

Б поле, край, редакція

Б поле, ручка, редакція

В міський, підручник, дивуватися

В сад, соловей, коректор

Г автомобіль, зірка, волейбол

Г хризантема, пам’ятник, голова

5. У всіх словосполученнях прикметник ужитий у прямому значенні в рядку.

А гострий ніж, прекрасний настрій, золоті руки

А цікава новина, високий замок, гострий розум

Б свіжа думка, залізний характер, коштовні прикраси

Б нищівна критика, веселий комікс, свіжа новина

В золотий годинник, гіркий полин, світла кімната

В гостра коса, гіркий перець, нова сорочка

Г холодна зима, гірка доля, теплий спогад

Г нічна свіжість, глибока криниця, глибока думка

6. У всіх словосполученнях прикметник ужитий у переносному значенні в рядку.

А поле діяльності, школа мужності, вітер змін

А золоте серце, гострий погляд, свіжа риба

Б письмове приладдя, гусяче перо, зразкова поведінка

Б теплі стосунки, сумний погляд, веселий гурт

В інформаційні технології, лазерний принтер, штучний товар

В темні справи, весняний вітер, справжні друзі

Г синтетична тканина, пожежний шланг, смугастий шлагбаум

Г свіжа газета, золоті руки, холодний погляд

7. Лексична(-і) помилка(-и) допущена(-і) в реченні.

А Дехто з учнів дуже багато часу проводить за комп’ютером

А Одночасно на зупинку припленталися два автобуси

Б Говори мєдлєннєй, я записую твій адрес і телефон

Б Упізнати наміри дівчат узявся Дмитро, перший у школі жартівник

В Сашко ніколи не записує домашніх завдань у щоденник

В Людей-творців називають будівничими майбутнього

Г На перервах у школі дуже гамірно

Г Високі хвилі моря плещуться об берег

8. Усі синоніми в рядку.

А Дружити, приятелювати, товаришувати, миритися

А загадка, ребус, таємниця

Б метелиця, хуртовина, відлига, віхола

Б звання, титул, завдання

В минулий, попередній, незнайомий, торішній

В імпульсивний, запальний, заздрісний

Г сучасний, нинішній, сьогоднішній, теперішній

Г одяг, шати, взуття

9. Правильно дібрано антонім до слова у рядку

А високо — широко

А рідко — швидко, юність — старість, шум — веселощі

Б веселий — радісний

Б по-дружньому — вороже, зустріти — прощатися, поважчало — полегшало

В низина — височина

В позичати — віддавати, темний — світлий, поневолення — визволення

Г південний — західний

Г виникати — зникати, брехливий — веселий, геніальний — бездарний

10. Омонім знаходиться у рядку.

10. Всі слова — омоніми у рядку.

А коти

А скат, мати, набір

Б гарбуз

Б коса, вечір, зима

В виноград

В кран, батарея, монітор

Г тисяча

Г котик, лава, лисиця

11. Неправильно ужитий паронім у словосполученні.

А сердешна дитина

А серйозна загроза, страшна погроза

Б серцевий напад

Б газетна замітка, особлива помітка

В сердечні почуття

В настільний теніс, настінний годинник

Г сердешні ліки

Г рідкий птах, рідкісний ліс

Ключ: 1— В, 2 — Б, 3 — В, 4 — Б, 5 — В, 6 — А, 7 — Б, 8 — В, 9 — В, 10 — А, 11 — Г.

Ключ: 1— А, 2 — Б, 3 — Г, 4 — Б, 5 — В, 6 — Г, 7 — А, 8 — А, 9 — В, 10 — А, 11 — Г.

12. Напишіть висловлювання (3-4 речення) про значення мови в житті людини й суспільства, української мови в Україні.

(Завдання № 12 — спільне для обох варіантів.)

ІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити основні відомості з лексикології.

IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Ø Що допомогло добре впоратися з контрольною роботою, а що завадило? Чому?






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.