Розробки уроків - Українська мова 5 клас І семестр - 2018

БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ

УРОК 23. Правопис значущих частин слова (повторення)

Мета: навчальна — повторити з учнями поняття про значущі частини слова, різні форми слова та спільнокореневі слова, правопис значущих частин слова; розвивальна — розвивати пам'ять, логічне та критичне мислення, уміння виділяти у слові значущі частини; розрізняти форми слова та спільнокореневі слова, змінні й незмінні слова, записувати правильно слова з вивченими орфограмами в значущих частинах, обґрунтовувати написання їх правилами; знаходити й виправляти орфографічні помилки на вивчені правила; виховна — сприяти формуванню усвідомленого розуміння багатства виражальних засобів української мови, важливості вдосконалення власного мовлення, зокрема збагачення словникового запасу різних за будовою слів.

Обладнання: підручник, таблиці-схеми.

Тип уроку: закріплення вмінь та навичок.

Очікувані результати: учні знають про значущі частини слова; різні форми слова та спільнокореневі слова; правопис значущих частин слова; уміють виділяти у слові значущі частини; розрізняти форми слова та спільнокореневі слова, змінні й незмінні слова; записують правильно слова з вивченими орфограмами у значущих частинах; обґрунтовують їхнє написання правилами; знаходять і виправляють орфографічні помилки на вивчені правила; усвідомлюють багатство виражальних засобів української мови; важливість удосконалення власного мовлення.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Звернення вчителя до учнів

— У слові кожна частинка важлива, бо несе у собі або лексичне значення та його нюанси, або вказує на форму, що пов’язує слово з іншими словами. Тому правильне вживання та написання значущих частин слова мають велике значення для сприйняття висловлювання та гарного спілкування. Сьогодні ми потренуємося правильно і грамотно вживати, записувати слова та їхні складові відповідно до вивчених правил.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання: виконання вправи з підручника за вибором учителя

2. Експрес-опитування

— Назвіть значущі частини слова.

— Які слова називають змінними, а які незмінними?

— Що таке спільнокореневі слова?

— Що таке закінчення?

— Дайте визначення суфікса і префікса.

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК

Виконання вправ

— Прочитайте текст, випишіть із нього спільнокореневі слова, а потім форми слів

(За бажанням, діти пишуть диктант.)

Наш міський парк дуже старий, його заклали ще в минулому столітті. Він гарно розпланований, розділений алеями на затишні острівці — березові, липові, каштанові, ялинові. Я люблю бувати в березняку. Там є великі берези, підростають і маленькі берізки. Шкода тільки, що немає тут підберезників, як у справжньому лісі. Мабуть, гриби люблять тишу. Зелень ялин радує око не лише влітку, а й узимку.

Паркові робітники на чолі із завгоспом постійно працюють тут: оглядають дерева, підрізають кущі, чистять доріжки, восени згрібають листя. Вони також висаджують різні породи дерев, види квітів.

У парку завжди людно, особливо на дитячому майданчику. Чути гамір, сміх і навіть інколи плач, якщо хтось порушує правила безпечної поведінки. Поряд із парком — дитяче кафе.

Я пишаюся своїм парком.

Очікувані відповіді

Спільнокореневі слова: березові, березняку, берези, берізки, підберезників.

Форми слів: парк, у парку, парком.

— Знайдіть у тексті приклади слів, утворених у різні способи.

Префіксально-суфіксальний: розпланований, розділений, підберезників, заклали; суфіксальний: паркові, людно, дитячому, маленькі; префіксальний: заклали; безафіксний: зелень; складання основ: завгосп; перехід із однієї частини мови в іншу: зелень.

— Виберіть із тексту приклади змінних та незмінних слів, визначте, до якої частини мови вони належать.

Змінні: міський, столітті, острівці; незмінні: дуже, влітку, кафе.

— Наведіть приклади орфограм у різних частинах слова, поясніть правопис слів відомими правилами.

У префіксах: розпланований, підбір, безпекою; у коренях: минулому, великі, берези, восени, дитяче, гриби; у суфіксах: розділений, підберезників.

— Визначте головну думку тексту. (Потрібно любити свій рідний край, дбати про збереження довкілля.)

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити правопис значущих частин слова. Написати твір-мініатюру про свій улюблений куточок міста, села чи селища, виділивши вивчені орфограми у різних частинах слова.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Метод «ПРЕС»

— Як гадаєте, яку роль виконують суфікси і префікси у словах?

— Як змінюється значення слова через використання певного префікса чи суфікса?

Нога, ніженька, ножище; дівчина, дівчинка, дівчисько; рід, зріднитися, виродження.

— У яких випадках доречно вживати кожне з таких слів? Наведіть приклади та зробіть висновки.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити