Розробки уроків - Українська мова 5 клас І семестр - 2018
БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ
УРОК 24. РЗМ № 6. Аудіювання текстів фольклорних творів (колискових пісень, забавлянок, утішок), що містять слова із суфіксами, які надають слову значень зменшуваності й пестливості
Мета: навчальна — навчати учнів сприймати інформацію на слух, виділяти головне та деталі, виділяти частини слова та визначати їхнє значення, правильно записувати; розвивальна — розвивати образне та критичне мислення, уміння визначати частини слова, орфограми у словах; виховна — сприяти формуванню поваги до батьків, до старших людей, до національних традицій нашого народу.
Обладнання: тексти фольклорних творів, аудіозаписи колискових пісень, відеокліпи.
Тип уроку: розвиток зв'язного мовлення.
Очікувані результати: учні вміють сприймати інформацію на слух, виокремлювати головне та деталі, виділяти частини слова та визначати їхнє значення, правильно записувати; усвідомлюють необхідність ставитися з повагою до батьків, старших за віком людей, національних традицій українського народу.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання: читання написаних учнями творів
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Звернення вчителя до учнів
— Про мелодійність, милозвучність, лагідність української мови свідчать численні фольклорні твори, зокрема колискові пісні, забавлянки, утішки. На їхньому прикладі ми можемо з’ясувати роль різних суфіксів у мові, упевнитися в тому, що кожна частина слова має своє особливе значення й додає мові неповторності й оригінальності.
ІІІ. РОЗВИТОК ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ
1. Слухання аудіозаписів фольклорних творів
2. Евристична бесіда
— Для кого та навіщо призначені колискові, забавлянки, утішки?
— Які вони за формою?
— Яка лексика переважає в них?
— Суфікси якого значення найбільш поширені? Чому?
— Що бажають дитині найчастіше?
— Які риси характеру батьків (наших пращурів) можна визначити за складеними ними дитячими піснями? Доведіть свою думку.
3. Вибірковий диктант
— Випишіть із диктанту спершу слова зі зменшувально-пестливими суфіксами, потім — зі значенням збільшувальним чи дещо грубуватим.
— Виділіть ці суфікси та проаналізуйте їхні значення.
Ой, ходить СОН КОЛО ВІКОН
(Колискова у виконанні Ніни Матвієнко)
Ой ходить сон коло вікон,
а дрімота — коло плота.
Питається сон дрімоти:
— А де будем ночувати?
— Де хатонька тепленькая,
Де дитинка маленькая,
Туди підем ночувати
І дитинку колисати.
А на кота та й воркота,
На дитинку та й дрімота,
Котик буде муркотати,
А дитинка буде спати.
КОТИКУ СІРЕНЬКИЙ
(Колискова у виконанні Росави)
Котику сіренький, котику біленький,
Котку волохатий, не ходи по хаті,
Не ходи по хаті, не буди дитяти.
Дитя буде спати, котик воркотати.
Ой на кота — воркота, на дитину — дрімота.
A-а, а-а, а-а, я!
Забавлянки
* * *
Чуки, чуки, чуки, чук.
Наловив дід щук,
A бабуся плотву — годувати дітву,
A бабуся карасиків — годувати Тарасиків.
A бабуся окуньків — годувати молодців.
* * *
Куй, куй, чобіток,
Подай, бабо, молоток.
Не подаси молотка,
Не підкую чобітка,
Молоток срібленький,
Чобіток золотенький.
* * *
ой дівчина манісінька,
Яка ж бо ти гарнісінька:
За косою барвіночок,
Ще й рученька білісінька.
* * *
Потягусі, потягусі
Ростуть ніжки у Ірусі,
Ростуть ручки,
Пальці, вушка:
Скоро з мамою зрівнюся.
Утішки
* * *
Ходи, ходи, дощику,
Зварим тобі борщику,
Зварим тобі галушок
Та виллємо на пісок.
Хлюп, хлюп... .
Хлюп, хлюп, водиченько,
Хлюп, хлюп на личенько,
І на ручки, і на ніжки
Хлюп, хлюп, хлюп!
* * *
Потягушки, підростушки,
Поперек товстушки,
A в ніжки — ходушки,
A в ручки — хватанушки,
А в роток — говорок,
А в головку — розумок.
* * *
Ах, співає, співає
Соловейко!
Ах, співає, співає
Молоденький;
Молоденький,
Гарненький,
Пригоженький!
4. Бесіда
— Який із народних творів вам знайомий із дитинства?
— Який сподобався найбільше? Чому?
— Продекламуйте, якщо знаєте, ще якісь колискові, забавлянки, утішки.
5. Творча робота
Складіть утішку або колискову для сучасної дитини (використовуючи нові реалії та відповідну лексику — телефон, айфон, планшет, мультфільм, Інтернет та ін.).
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Записати з будь-яких джерел колискову, утішку; зробити короткий літературознавчий (тема, головна думка, художні засоби, своє ставлення) та мовознавчий аналіз (використання емоційної лексики, суфіксів тощо).
* Записати від старших за віком людей утішки (потішки). Скласти свій подібний твір, використовуючи різні пестливі суфікси (у прозі чи у віршах).
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Складання сенкану
— Складіть сенкан про дитинство, найрідніших людей.
Приклад сенкану
1) Дитинство
2) прекрасне, веселе,
3) вирує, гуртує, навчає,
4) ніжністю мене оповиває, та швидко минає.
5) Шкода.