Розробки уроків - Українська мова 5 клас І семестр - 2018
БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ
УРОК 25. Написання префіксів пре-, при-, прі-
Мета: навчальна — поглиблюти знання учнів про вимову та написання слів із префіксами пре- при-, прі-; розвивальна — розвивати пам'ять, образне та логічне мислення, творчу уяву; формувати навички творення нових слів із цими префіксами, розрізняння їх за значеннями; виховна — сприяти формуванню почуття відповідальності, старанності, терплячості та інших позитивних рис характеру.
Обладнання: підручник, таблиці-схеми, презентації.
Тип уроку: формування вмінь та навичок.
Очікувані результати: учні записують правильно слова з вивченими орфограмами в значущих частинах; обґрунтовують написання їх правилами; знаходять і виправляють орфографічні помилки, складають речення й мікротексти зі словами, що мають суфікси та префікси, що надають їм певного значення й виразності.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання: читання записаних чи складених учнями утішок
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Звернення вчителя до учнів
— Префікс — маленька часточка слова. Але від неї дуже багато залежить — значення слова, розуміння тексту, взаєморозуміння під час спілкування, грамотне письмо. Отже, сьогодні ми повправляємося у правильному вживанні префіксів у писемному та усному мовленні.
ІІІ. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Спостереження над мовним матеріалом
— Яке загальне значення слів «прискакав», «прийшов», «приїхав», «приміський», «приморський»? (Наближення до чогось, когось.)
— Яке загальне значення слів «приклеїв», «прибив», «пристебнув», «пришив»? (Приєднання до чогось.)
— Яке загальне значення слів: «прикрити», «причинити», «придивитися», «присоромити»? (Незакінченість, неповнота дії.)
Висновки
— Яке загальне значення слів «прегарний», «превеселий», «премилий», «прерозумний»? (Вища міра ознаки, перебільшення.)
— Яким словом можна замінити префікс пре-? (Дуже.)
2. Робота з підручником, таблицями-схемами і презентаціями
3. Доповнення відомостей про префікси прі-, пере-, перед-, пред- та ін.
4. Виконання тренувальних вправ
— Замініть словосполучення на синонімічні з префіксами.
Місцевість біля Дніпра; невеликий мороз; дуже гарний; лягти ненадовго; дуже високий; край моря; дуже глибокий; повернення птахів із вирію; ділянка біля школи; дуже поганий; посадка літака; глибокий яр, провалля.
Фізкультхвилинка
— Додайте до кожного з поданих слів префікс пре- або при- та поясніть свій вибір.
Багатий, везти, веселий, малий, вітати, в’язати, сісти, крутити, світлий, солити, писаний, довго.
— Розподільний диктант: запишіть слова у два стовпчики: у перший — з префіксом пре-, у другий — з префіксом при-.
Придбати, приазовський, предорогий, приблудитися, привабити, преспокійний, пригнічувати, превисокий, пригортати, преславний, пригубити, присудити, преглибокий, придорожній, присісти, прегаряче.
— Вправа «Злови помилку!»
У Сашка було пригарне призвище — Козаченко. А призвисько ще краще — Кмітливець. Бо був прирозумним, завжди щось предумував і вдома, і в школі, наприклад як швидко помити посуд, скопати пресадибну ділянку чи пребрати в класі. Щоправда, після цього йому здорово діставалося від батьків, адже з посуду, який він поклав у пральну машину, залешилися самі чирипки, пригарна ідея скопати город силами сусідських хлопчаків пришвидко провалилася, а підробку в графіку чиргування швидко помітили. Не допомагла Сашкові навіть його кмітливість.
5. Творча робота
— Доберіть до поданих слів антоніми.
— Утворіть із дібраними словами словосполучення.
Зразок: прегарний — препоганий настрій.
Відв’язати, від’їхати, відчепити, пресумний, віднести, прехороший, відхід, відліт.
— Складіть невелике (3-4 речення) усне оповідання, об’єднавши кілька утворених у попередній вправі словосполучень у зв’язний текст.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити правила написання префіксів, виконати вправу з підручника (за вибором учителя).
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Евристична бесіда
— Від чого залежить написання букв е, и, і у префіксах?
— Якого значення надають ці префікси словам?
— Які з них уживаються найчастіше? Які рідко? Чому?
— Що нового, цікавого ви дізналися на уроці?
— Текст про Сашка, на вашу думку, написаний з гумором чи із використанням сатири?
— Що, на вашу думку, хорошого у характері та вчинках Сашка, а що — не дуже? Чому?