Розробки уроків - Українська мова 5 клас І семестр - 2018
ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ
УРОК 39. РЗМ № 10. Усний твір-роздум у художньому стилі за колективно складеним планом
Мета: навчальна — поглибити поняття учнів про тип мовлення «роздум», «художній стиль»; розвивальна — розвивати зв'язне мовлення, образне та критичне мислення, навички складання творів-роздумів, висловлення власних думок та спостережень; виховна — сприяти формуванню розуміння ціннісних пріоритетів.
Обладнання: пам'ятка зі складання твору-роздуму, зразки творів.
Тип уроку: розвиток зв'язного мовлення.
Очікувані результати: учні володіють усним мовленням; розуміють структуру твору- роздуму; уміють висловлювати свої міркування, толерантно відстоювати свою думку; усвідомлюють, що в житті людини найважливіше.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ІІІ. РОЗВИТОК ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ
1. Читання текстів
— Прочитайте тексти. Визначте їхні теми і головні думки. Визначте можливі проблеми, що варто обговорити.
* * *
А іншого разу вона надумала ставити п’єсу про Попелюшку, і, звісно, головна роль належала їй. Однак виявилося, що по ходу дії Попелюшці необхідно співати. А Лілі, на жаль, уміла все на світі, крім цього. Вихід із становища знайшли — Лілі стоятиме біля самої завіси, старанно ворушачи губами, а за завісою буде співати дівчинка Ліда. І раптом в останній момент, коли вже навіть афіші вималювали, Лілі Теслюк не прийшла до школи.
Схвильовані артисти прибігли до неї додому...
— Я хвора, — кволим голосом повідомила Лілі і показала градусник. — У мене температура тридцять вісім. І не пищіть — я вас не підвела, нехай Ліда замість мене грає, вона всю роль знає від початку до кінця. Нехай вона, вона вам заграє і заспіває.
Потішені артисти не вчули гіркоти в словах Лілі. Вони були раді, що вистава не провалиться. І ніхто з них поняття не мав, що Ліда напередодні говорила Попелюшці:
— Добре тобі, ти будеш на сцені, а я за завісою... Стій і співай, ніхто й не здогадається! Коли хочеш знати, я всю роль вивчила, я все не гірше від тебе...
Лілі усе зрозуміла. Лілі півночі зітхала, а вранці нагріла градусник біля груби, і мама здивовано обмацувала їй голову, примушувала говорити «а» та «е», аби переконатися, чи нема в доні ангіни, а Лілі морщила носа і запевняла, заплющивши очі:
— Страшенно болить. Напевно, десь там глибоко, тому не видно, мамо.
(Тема: дівчинка заради підтримки невпевненої в собі однокласниці відмовилася від ролі у виставі й приховала це. Головні думки: справжніми добрими вчинками не слід хвалитися; заради дружби та підтримки можна поступитися якимось своїм інтересом. Такою і повинна бути справжня дружба. Можна обговорити тезу: справжня дружба показується не на словах, а у справах, як і добрі діла.)
* * *
Приїхала в гостину родичка. Плоске обличчя і ніби наклеєний зверху качиний ніс. Двоє тьмяно-сірих очей, вузькі підмальовані губи.
— Ах, який же ти великий! Я й не знала, що ти вже такий великий!
Хлопець чемно вітається, однак уникає обіймів, прослизає до дверей — і раптом насторожуюче лагідний голос батька:
— Синку, привітайся!
Напудрене плоске обличчя, немов перекреслене впоперек усмішкою, схиляється для поцілунку.
Хлопець кричить:
— Не буду цілувати, не хочу!
— Який дивний хлопчик! — удає, що не образилася, тактовна родичка і питає: — Однак ми ще станемо друзями, правда?
Юлько зустрічає погляд батька, і той погляд змушує хлопця до лицемірства.
— Так, — погоджується над силу Юлько і затискає уста, підводить угору ліву брову — тепер це вже самооборона, захист, — дивиться насмішкувато і говорить неправду, про котру всі знають, що це неправда, але чомусь удають довірливих: — Так, ми будемо друзями.
А потому наодинці з батьком:
— Але ж вона мені не подобається, я її не люблю, тату!
— Яке це має значення, сину! Ти ж добре вихований хлопчик і повинен розуміти...
Як же встановити різницю між добрим вихованням і лицемірством? Коли тобі тільки десять років?
(Уривки із твору Н. Бічуї «Шпага Славка Беркути»)
(Тема: що таке добре виховання та лицемірство. Головна думка: треба навчитися знаходити компроміс між чемністю та чесністю. Можна обговорити проблему: що робити, коли людина тобі не подобається, а тебе змушують із нею спілкуватися, товаришувати.)
2. Опрацювання пам'ятки до складання твору-роздуму в художньому стилі
(Теза-твердження; докази: чому, тому що, через те, що; висновок: отже, таким чином.)
3. Визначення теми та проблеми, що обговорюватимуться
4. Колективне складання плану до твору-роздуму «Що таке справжня дружба?»
План
1. Опис ситуації, у якій виявляється дружба (справжня чи удавана).
2. Оцінка дій героя твору, докази справжньої дружби чи несправжньої.
3. Висновки: які якості характеру слід мати, щоб у тебе були справжні друзі.
5. Складання усного твору-роздуму за обраною темою та проблемою
6. Усне складання і розповідання творів. Взаєморецензування. Коментування вчителя. Оцінювання
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Записати складений усно твір, удосконаливши текст.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Вправа «Незакінчене речення»
✵ Найцікавішим для мене було ... .
✵ Найважчим для мене виявилося ... .