Розробки уроків - Українська мова 5 клас І семестр - 2018
ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ
УРОК 43. РЗМ № 11. Письмовий твір-роздум у художньому стилі за колективно складеним планом
Мета: навчальна — допомогти учням засвоїти поняття про твір-роздум у художньому стилі; розвивальна — розвивати образне та критичне мислення, навички складання творів-роздумів у художньому стилі; виховна — сприяти формуванню почуття громадянської відповідальності, кращих людських якостей.
Обладнання: художній текст, зразки учнівських творів.
Тип уроку: розвиток зв'язного мовлення
Очікувані результати: учні знають складові твору-роздуму; вміють складати твори- роздуми за планом, толерантно висловлювати свої міркування; усвідомлюють значення почуття громадянської та особистої відповідальності за свої вчинки.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання: складених словничків
(Учні доповнюють свої словнички тими словами, що здалися важкими чи цікавими.)
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Звернення вчителя до учнів
— Ми вже складали усний твір-роздум у художньому стилі. Сьогодні пропоную скласти такий письмовий твір і показати, що ви вмієте образно мислити, обґрунтовувати свої думки конкретними прикладами, усвідомлюєте особисту відповідальність за свої вчинки та дії, умієте дружити й уникаєте поганих учинків.
ІІІ. РОЗВИТОК ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ
1. Читання уривку з повісті сучасної письменниці Н. Бічуї «Шпага Славка Беркути»
Був вечір. Звичайний вечір з першим, дуже раннім і дуже лапатим снігом. Ліхтарі на дротах понад бруківкою гойдалися од вітру, і з ними разом гойдалися тіні на землі, і густа, мереживна, схожа на театральну, завіса снігу. Вгорі вона була біло-прозора, а низом, ближче до тротуарів, — зелена й синя від неонового, студенішого за сніг вогню реклами.
Однак трьом хлопчакам, які вийшли з магазину, було зовсім байдуже, якого кольору сніг. В одного кишеня відстовбурчувалася, він ласкаво поплескав по ній і прицмокнув:
— Гарний набуток! Я ж вам казав — Надя дасть пляшечку. Мене тато завжди до наді посилає, коли хоче промочити горло.
Один із супутників «бувалого» хлопчини голосно реготав, зачіпаючи плечем перехожих, а другий — високий, у хутряній шапці — весь час намагався йти осторонь, мовби хотів показати, що не має ані найменшого відношення до тих двох.
Врешті вони ввернули у якусь напівтемну браму. Пройшли на подвір’я, де добули з кишені булку, оселедця і пляшку вина.
Хлопець у хутряній шапці відмовився пити:
— Ні-ні, я не хочу.
— Боїшся — мама битиме? Чи, може, компанія не та? — насмішкувато запитав один.
— Що ти! Розумієш, я...
— Тихо! — раптом шикнув третій. — Хтось іде!
Двоє кинулись тікати: двір був прохідний, мабуть, вони знали про це.
Третій, високий, спіткнувся об ящик...
У дитячій кімнаті міліції записали прізвище затриманого, його адресу, номер школи. Учнівського квитка хлопець при собі не мав. Прізвище хлопець назвав не своє, а свого однокласника, друга-суперника.
Немолода жінка втомлено мружила очі, ніби надто довго дивилася на яскраве світло:
— І що ж, хлопче, було дуже весело? Отак, як бездомні кошенята, на чужому подвір’ї, біля смітника, — дуже весело? І компанія чудова, такі виховані джентльмени, правда? Втекли, а тебе покинули... Нічого не скажеш — вірні друзі.
Хлопець мовчав. Знервовано м’яв шапку і не дивився на жінку.
— А знаєш, це навіть добре, що вони втекли: пізнаєш ціну такому товариству... Що? Кажеш, не знаєш навіть їхніх прізвищ? Ну, гаразд. Іди, йди, йди...
2. Евристична бесіда
— Про що цей уривок? Яка його тема? (Про хлопця, який має справу з поганою компанією, потрапив до дитячої кімнати міліції та назвався чужим прізвищем, через що його однокласник був несправедливо звинувачений. Тема — стосунки дітей і підлітків на вулиці. Розглядаються проблеми шкідливих звичок, чесності та підлості, справжньої та вдаваної дружби.)
3. Повторення особливостей твору-роздуму з використанням підручника, слайдів і таблиць-схем
4. Визначення теми твору
Тема: «З ким поведешся — того й наберешся».
5. Колективне складання плану твору
План
1. Народне прислів’я про друзів.
2. Гарний товариш — підтримка і допомога.
3. Із поганим другом можна потрапити в халепу.
4. Треба розрізняти добро та зло, бути на боці добра.
5. Не можна перекладати на інших відповідальність за свою поведінку та вчинки.
6. Придумування ситуації, у яку можна вставити роздуми з теми
Фізкультхвилинка
7. Робота на чернетках. використання різноманітних засобів виразності мовлення
8. Читання та коментування 2-3 творів, удосконалення текстів
9. Запис у чистовому варіанті. Перевірка та корекція (за потреби)
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити вивчені правила. За бажанням: обговорити з друзями або батьками тему твору.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Вправа «Незакінчене речення»
— У результаті роботи над твором я дійшов (дійшла) висновку ... .