Розробки уроків - Українська мова 5 клас І семестр - 2018
ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ
УРОК 46. Орфограма (практично). Орфографічна помилка (практично), її умовне позначення
Мета: навчальна — сформувати в учнів поняття про орфограму, її види на основі знань, здобутих у початкових класах; поглибити й систематизувати знання з розділу «Орфографія»; формувати вміння й навички знаходження й виправлення орфографічних помилок, користування орфографічним словником; розвивальна — розвивати орфографічну пильність, уміння працювати з довідковою літературою; виховна — сприяти формуванню культури усного й писемного мовлення, почуття громадянської відповідальності.
Обладнання: підручник, словники, довідкова література.
Тип уроку: урок поглиблення знань, формування вмінь і навичок.
Очікувані результати: учні мають поняття про орфограму; вміють її визначати та пояснювати, користуватися словниками; усвідомлюють значення громадянської відповідальності.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. ЕР Міні-диспут про те, як школярі середнього віку можуть впливати на підвищення своєї екологічної безпеки
ІІІ. ПОГЛИБЛЕННЯ ЗНАНЬ. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК
1. ЕР Звернення вчителя до учнів
— Мабуть, ніхто не заперечуватиме, що кожен із нас вибирає, які продукти їсти — чіпси, сухарики чи яблука, банани, фініки; що пити — солодку газовану воду чи натуральний сік, чисту воду, компот із сухофруктів; палити цигарки чи не палити; кинути сміття в спеціальний бак чи просто де доведеться. Отже, навіть у дітей є можливість уплинути на свою екологічну безпеку. Або не вплинути, погіршити стан довкілля.
2. ЕР Виконання завдань
— Дайте відповіді на запитання (за можливості — намалюйте).
— Складіть схему і покажіть, якими шляхами в організм людини надходять забруднювальні речовини. (Через воду, повітря та продукти харчування.)
— Що є джерелом забруднення навколишнього середовища? (Фабрики, заводи, транспорт, сфера послуг.)
— Куди потрапляють шкідливі речовини? (У повітря, воду, ґрунт.)
— Що утворюють повітря, вода, ґрунт разом? (Навколишнє середовище.)
— Куди потрапляють шкідливі речовини з навколишнього середовища? (З повітря, води, ґрунту забруднювальні речовини потрапляють в рослини і тварини, а потім — в продукти харчування, що споживає людина. Таким чином ланцюжок замкнувся, це — ланцюг забруднення.)
Учитель. Людина змушена дихати забрудненим повітрям, пити забруднену воду, використовувати продукти харчування, у яких містяться шкідливі речовини.
Чи можна залишатися здоровим? Питання риторичне, тобто таке, що не потребує відповіді, адже і так усе зрозуміло. Забруднення доходить до людини ніби ланцюжком.
— Намалюйте цей ланцюжок.
3. Вправа «Упіймай помилку!»
— У поданих словах знайдіть помилки і поясніть орфограми.
Джерело, серидовище, ричовини, викорестовувати, залешатися, риторичне.
— Написання яких слів ви можете пояснити правилами і якими саме? Написання яких слів необхідно перевірити за словником?
Фізкультхвилинка
4. ЕР Робота з текстом
— Відредагуйте і запишіть правильно текст. Поясніть орфограми. Поставте необхідні розділові знаки
Цікаві факти про екологічні проблеми людства
Найбільшою проблемою залешається забруднення навколишнього середовища. Особливого занипокоєння викликає забруднення вод. У світі навіть існують «сміттєві острови», а точніше — справжні плаваючі сміттєзвалища що розташувались посеред Саргасового моря — ділянки Північно-Атлантичного океану, обмеженої течіями. Це море настільки відоме своїм екологічним станом що заслужило назву «сміттєва пляма». Вчені давно забили тревогу з приводу забруднення світового океану відходами з пластику тому було виведено спеціальних мікробів, які здатні переробляти пластик. Таким способом планується вирішити пластикову проблему людства.
5. Ознайомлення з видами помилок, їхніми умовними позначеннями та причинами
Основні види помилок на письмі
Види помилок |
Причина |
Помилка в змісті (З) |
Тема розкрита неповно (основну думку розкрито не за всіма пунктами плану). Наявність зайвої інформації. Деякі питання висвітлено недостатньо. Думки викладено непослідовно |
Граматична (Г) |
Неправильне узгодження у відмінку. Неправильно утворено слово. Невживання паралелізму мовних конструкцій. Неправильно побудовано речення. Неправильно побудовано ряд однорідності |
Лексична (Л) |
Вживання слова, лексичне значення якого не відповідає змісту. Неправильне використання слів-синонімів. Відсутність слова в лексиці. Неправильна побудова словосполучень (нетрадиційне сполучування слів). Пропущено слово |
Фактична (Ф) |
Незнання правильних дат, назв та ін. |
Орфографічні (І) |
Неправильно написано слово |
Пунктуаційні (√) |
Неправильно поставлено розділові знаки |
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти список вивчених протягом навчання у початковій школі та в 5-му класі орфограм і прикладів до них.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Вправа «Незакінчене речення»
— Найбільше мене вразили та схвилювали факти, про які йшлося на уроці, — ... .