Розробки уроків - Українська мова 5 клас І семестр - 2018
ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ
УРОК 49. Аналіз контрольного диктанту. Контрольне читання мовчки
Мета: навчальна — навчати учнів уміння читати в належному темпі, усвідомлювати основний зміст прочитаного та передавати його; розвивальна — розвивати логічне мислення, орфографічну й пунктуаційну грамотність, пам'ять, увагу; виховна — формувати любов до художнього читання.
Обладнання: текст диктанту, текст для читання мовчки, тестові завдання.
Тип уроку: закріплення вмінь та навичок.
Очікувані результати: учні вміють читати в належному темпі; усвідомлюють та передають основний зміст прочитаного; логічно мислять, дотримують орфографічних та пунктуаційних правил; допитливі, цікавляться художньою літературою, мають почуття гумору.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
II. АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОГО ДИКТАНТУ
III. ЧИТАННЯ мовчки ТА ТЕСТУВАННЯ
ЯК АВТОБУС МАНДРУВАВ
Був собі автобус.
— Ну і що? — скажеш ти. — Автобусів тисячі.
Воно правда: у світі немало цікавіших речей. Та незвичайні пригоди трапились саме з простим приміським автобусом, до всього ще й не новим.
Отож був собі веселий деренчливий автобусик з потертими сидіннями і припилюженими боками. Його колеса добре знали й асфальт, і кам’янисті гірські шляхи, адже бігав він з далекого села до Коломиї, тоді з Коломиї знов у село, і так щодня туди-сюди, туди-сюди. Часом він їхав майже порожній, а то набивалося стільки людей, що ніде й повернутися, знадвору ж просили: посуньтеся на півчоловіка! І в автобус втискалося ще з десяток пасажирів з кошиками й бесагами, ліжниками й дубовими бочечками, свіжими коломийськими калачами, коробками з чобітьми, новими каструлями, з молдавським виноградом і ванільними булками дітям на гостинці. Все це неодмінно поміщалось, і, що цікаво, люди ніколи не сварилися. Навпаки, вони ще й підсміювалися над тиснявою та над своїм торгуванням, бо, як ви, напевно, здогадалися, так завізно бувало у ярмарковий день.
Автобус рушав потихеньку, покректуючи розхитаними дверима. Красені-експреси обганяли його, обдаючи тугим гарячим вітром. «Щасливчики, — зітхав він їм услід. — У них завжди вільно в салоні. Вони їздять тільки по добрих трасах. Люди їх не можуть не любити». Але довго сумувати не випадало: автобус мусив квапитися, аби й його пасажири скоріш потрапили додому.
До мосту через Прут він підкочував по-справжньому хвацько. Тут з-за повороту виринала срібляста «Лада», що немов аж летіла над асфальтом. Автомобілі милувались нею, декотрі вітали її сигналами. Автобусик теж підморгував фарами. «Лада» не помічала ні його, ні гонористих експресів — бодай у чомусь він з тими красенями був однаковим! Біжучи далі, на околиці села автобус підбирав пасажирів, які не встигли дійти до зупинки, для старенької бабусі ставав поближче до її домівки, щоб не трудила ніг, — він таки був чемним і послужливим, як і личить автобусові.
(296 слів) (Зірка Мензатюк)
Тестові завдання до тексту
— Обведіть літеру, що позначає правильну відповідь.
1. Автобусик був |
7. Автобусик сумував, бо думав, що |
А сумним, непривабливим |
А скоро йому на пенсію |
Б веселим, деренчливим |
Б він давно вже потребує ремонту |
В новеньким, блискучим |
В люди більше люблять експреси |
Г пихатим і насмішкуватим |
Г коли вже відремонтують як слід дороги на село |
2. Автобус їхав |
8. Автобусик переїхав через річку |
А із села до Коломиї |
А Прут |
Б з Коломиї до Львова |
Б Дніпро |
В з базару на вокзал |
В Дністер |
Г із селища до міської гімназії |
Г Дунай |
3. Людей у автобусі майже завжди було багато, і вони |
9. Автобусик підморгував фарами |
А дуже сварилися |
А красивим дівчатам |
Б співали пісень |
Б малюкам із дитсадка |
В не сварилися |
В новенькій «Ладі» |
Г ділилися водою та бутербродами |
Г юним спортсменам-велосипедистам |
4. Пасажири до незручностей ставилися |
10. Автобусик виявляв свою повагу до пасажирів, |
А роздратовано |
А щоранку миючись та чепурячись |
Б незадоволено, лаяли начальство |
Б підбираючи їх поза зупинкою, зупиняючись за потребою |
В байдуже, не звертали уваги |
В вмикаючи приємну музику |
Г підсміюючись над собою та над своїм торгуванням |
Г оголошуючи зупинки та жартуючи |
5. Найбільше пасажирів було під час |
11. Тип мовлення тексту |
А ярмарків |
А розповідь з елементами роздуму |
Б шкільних канікул |
Б роздум |
В літніх відпусток |
В опис |
Г весняно-польових робіт |
Г розповідь з елементами опису |
6. Автобусик обганяли |
12. Головна думка тексту — |
А автомобілі для перегонів |
А люди повинні поважати одне одного, турбуватися про інших |
Б красені-експреси |
Б старенькі витривалі автобуси кращі, ніж нові вередливі |
В великовагові фури |
В до всього слід ставитися з гумором |
Г мотоциклісти-байкери |
Г не можна бути такими пихатими й зарозумілими, як «Лада» |
Ключ: 1 — Б, 2 — А, 3 — В, 4 — Г, 5 — А, 6 — Б, 7 — В, 8 — А, 9 — В, 10 — Б, 11 — Г, 12 — А.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися до контрольної роботи з теми «Фонетика. Орфоепія. Графіка. Орфографія».
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Визначте за допомогою смайлика ступінь задоволення уроком і собою на уроці.