Розробки уроків - Українська мова 5 клас І семестр - 2018
ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО У ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ
УРОК 6. РЗМ № 3. Текст, його ознаки. Тема і головна думка тексту. Поділ тексту на мікротеми й абзаци. Мовні засоби зв'язку речень у тексті. Усний докладний переказ. Вимоги до мовлення
Мета: навчальна — поглибити знання учнів про текст, його ознаки, мовні зв'язки, тему та основну думку; розвивальна — розвивати навички складання текстів, визначення теми та мікротеми, головної думки, мовних засобів зв'язку; виховна — сприяти формуванню спостережливості, естетичних почуттів, любові до природи та розуміння необхідності берегти її.
Обладнання: підручник, презентація до теми «Краса природи».
Тип уроку: розвиток зв'язного мовлення.
Очікувані результати: учні вміють складати тексти на задані теми, визначати головні думки, використовувати мовні засоби зв'язку; усвідомлюють значення природи в житті людини й необхідність її збереження.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ІІІ. розвиток зв'язного МОВЛЕННЯ
1. Визначення теми та основної думки тексту
Чи не вперше в житті я встав рано, вийшов на подвір’я і побачив досі не бачене мною диво — ранкову заграву сонця. В левадах перекликалися горлиці, щебетали на різні голоси птахи. Десь вистукував своїм дзьобом дятел. Закувала зозуля. Прилетів із затоки лелека і приніс на сніданок якусь поживу. Я стояв заворожений. Потім схаменувся і побрів по ранковій росі, що густо впала на зелений спориш, яким заросло наше подвір’я. Роса блищала сріблом різнобарвних, немовби скляних, намистинок, і змочувала мені ноги.
(За І. Цюпою)
Словникова робота
Левада — луки; горлиці — дикі голуби; схаменувся — отямився, опам’ятався.
Аналіз тексту
Тема: «Краса сільського ранку у сприйнятті хлопчика».
Основна думка: «Треба частіше спілкуватися з природою, помічати красу та берегти її».
2. Складання висловлювання (твору-мініатюри) за запропонованими темою та основною думкою
Тема: «вересневий вечір».
Основна думка: «Природа красива в усі пори року, у різний час. Треба лише вміти бачити й цінувати цю красу».
3. Виконання вправ для запобігання мовленнєвих помилок
— Якщо у реченні нагромаджено підряд багато іменників, воно важко читається та сприймається. Це стосується і невиправданих повторів одних і тих самих слів.
— Замініть виділені у реченнях словосполучення, щоб висловлювання стало простішим, виразнішим.
1. У дні свят люди вибираються з шуму міста на лоно природи. 2. Ось красується ліс у вбранні осені. 3. Маринка милується різнобарв’ям листочків вересня. 4. Вона любить дивитися на мерехтіння марева над обрієм. 5. Тиша, тільки чути монотонне гудіння джмеля: джміль діловито оглядає пізні осінні квіти.
— Прикметники роблять мову точнішою й образнішою. Поширте подані речення наведеними нижче прикметниками. Прикметники поставте у відповідному відмінку.
Після дня настав вечір. Подув вітерець. Морем побігли хвилі, хлюпнули в берег. Заметушилися чайки. Гойднулося вітрило навпроти обрію.
Слова для довідок: білий, червоний, потемнілий, прохолодний, свіжий, спекотливий, прудкий, дрібний, літній, призахідний, скелястий.
Фізкультхвилинка
— Складіть текст із поданих речень, розташувавши їх у логічній послідовності.
1. А кущі мовчать — до низу вітерець не досягає. 2. Ми мовчки лежимо горілиць у високій траві, на самому березі озера. 3. Трава теж не поворухнеться. 4. Над нами глибоке, неозоре небо, на якому не видно ні хмаринки. 5. І вода в озері ніби застигла. 6. Тихо шепотять угорі верхів’я дерев. 7. Тільки дрібні рибки снують туди-сюди.
Відповідь: 2, 4, 6, 1, 3, 5, 7.
— Знайдіть у тексті мовні засоби зв’язку (слова, які пов’язують речення в логічний ланцюжок і створюють текст, — сполучники, прислівники, займенники, спільнокореневі слова, синоніми тощо (тут виділені — авт.)).
4. Робота з текстом
— Прочитайте текст, визначте тему та мікротеми, виділіть абзаци, зробіть висновки.
Вночі прийшла осінь, і вовк хмукнув на сизий листок ожини, хмукнув і сказав: «Ого-го!» Тоді він підняв лапу і лапою вмився. Промив очі, пострушував з себе листя, послухав свист синиці і знову ліг.
— Далеко! — сказав він собі. — А навіщо?
Потім вовк заспівав. Він співав тихим старим голосом, і така дорога лежала за ним, що аж за Одесою і за Єгиптом виднілася кожна бадилина. Вовк лежав між грибами, очима у поле, і над ним по листочку опадав ліс.
Звали його Сіроманцем, і він був найстарішим вовком у світі. Все своє сіроманче життя він водив зграю. Молоді вовки з лісів і яруг мріяли пройти у нього бойову вовчу стратегію і тактику. Він снився молодим вовчицям.
(М. Вінграновський)
Тема: «Роздуми старого вовка в осінньому лісі»
Мікротеми: «Прихід осені»; «Спів вовка»; «Спогади Сіроманця».
Висновки. Тема — це те, про що йдеться у тексті. Відповідно до мікротеми виділяють абзаци, складають план.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти невеликий текст «Улюблений куточок природи», відзначивши в ньому всі його складові.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
— Продовжте речення
✵ Для збереження природи я можу... (не кидати сміття, не ламати дерева, вирощувати квіти і т. ін.)