Розробки уроків - Українська мова 5 клас IІ семестр - 2018
ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ
УРОК 61. Основні випадки чергування у - в
Мета: навчальна — пояснити учням особливості чергування у — в; на практиці продемонструвати милозвучність української мови; розвивальна — розвивати образне та критичне мислення, творчі здібності, мовні смаки, уміння вдосконалювати своє мовлення; виховна — сприяти формуванню почуття громадянської відповідальності, патріотизму.
Обладнання: підручник, художньо-публіцистичні тексти, ілюстрації до них, презентація.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Очікувані результати: учні дотримуються правил чергування у — в; помічають і виправляють орфоепічні й орфографічні помилки, керуючись вивченими правилами; усвідомлюють красу, естетичну довершеність української мови, зокрема її милозвучність і мелодійність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання
Читання твору-роздуму на цікаву тему. Обговорення. Коментар учителя
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Звернення вчителя до учнів
— Милозвучність української мови забезпечується не лише спрощенням у групах приголосних, а й чергуванням голосних та приголосних там, де це можливо. Правила чергування ми й розглянемо на сьогоднішньому уроці, щоб переконатися в цьому практично.
ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження над мовним матеріалом
Би — б: поїв би, поїла б; же — ж: як же, що ж;
-ся — -сь: дивлюся на тебе, дивлюсь у небо;
від- — віді-: відписати, відібрати;
перед — переді: перед тобою, переді мною;
знов — знову: знов обізвався, знову промовив;
пізніш — пізніше: пізніше сталося, пізніш усвідомив.
— На основі наведених словосполучень сформулюйте правила.
У теплому домі; у люті морози; вода в озері; прочитала в оголошенні; в Антарктиді працює експедиція; наш учитель; пішов у магазин.
Чергування відбувається
Чергування відбувається |
|
у |
в |
✵ На початку речення (у степу); ✵ між приголосними (вечір у місті); ✵ після приголосних (наш учитель); ✵ перед в, ф, св, хв, льв (у Львові); ✵ після знаків коми, тире, двокрапки, дужок |
✵ На початку речення перед голосним (в очах); ✵ між голосними (живе в Одесі); ✵ після голосного (пішли в садок) |
Чергування НЕ відбувається |
|
✵ У словах, які розрізняються звуком: управа — вправа (управа — установа, яка займалася суспільними, становими та адміністративними справами (застар.); вправа — спеціальне завдання, що виконується для набуття певних навичок або закріплення наявних знань); ✵ у власних назвах: Угорщина, Власенко, Ужгород; ✵ у словах іншомовного походження: увага, університет, указ. |
2. Перевірка висновків за правилами у підручнику
3. Виконання тестів
1. Зазначте словосполучення, у якому на місці крапок слід поставити в:
А стояла ... одному ряду;
Б дивитися ... вікно;
В бігати ... дворі;
Г приїхав ... парк.
2. Зазначте словосполучення, у якому на місці крапок слід вставити прийменник у:
А ... Одесу;
Б ... Ізмаїл;
В ... Вінницю;
Г ... Ужгород.
4. Відгадування загадок.
— Прочитайте загадки, відгадайте їх. Запишіть, дібравши з дужок необхідну букву. Поясніть свій вибір.
1. (В, У) воді народилась, (у, в) воді ж і розчинилась. (Сіль.) 2. Два брати (у, в)есь вік живуть, один на одного дивляться, а докупи не зійдуться. (Небо й земля.) 3. Хто вночі (у, в) лісі, полі побілив (у, в)се довкола? Хто смереку і ялину вбрав (у, в) сніжну кожушину? (Зима.) 4. (В, У)сі його люблять, (у, в)сі його чекають, а хто подивиться — кожен скривиться. (Сонце.) 5. (В, У) день у небі гуляє, а ввечері на землю сідає. (Сонце.) 6. (У, В) синьому мішечку золотих ґудзиків багато. (Небо, зорі.) 7. Їхав пан — (у, в) воду впав, сам не змочився, а води побільшало. (Дощ.)
Фізкультхвилинка
5. Робота з текстом
ГВ
— Прочитайте текст. Прокоментуйте чергування у — в, зробіть висновки.
ПИЛИП ОРЛИК — АВТОР ПЕРШОЇ У СВІТІ КОНСТИТУЦІЇ
Чи не найважливішою справою українського гетьмана Пилипа Орлика стала складена ним разом із козацькою старшиною так звана угода, що увійшла у історію як державна конституція під назвою «Конституція прав і свобод Запорозького Війська». Французькі просвітителі ще навіть не наважувалися на розроблення тих громадянських ідей, що були у ній закладені. Уперше у Європі було вироблено реальну модель вільної, незалежної держави, заснованої на природному праві народу на самовизначення. Модель, що базувалася на незнаних досі демократичних засадах суспільного життя. Конституція Пилипа Орлика є першою конституцією модерної західної цивілізації.
— Знайдіть порушення в чергуваннях у — в.
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виконати вправу з підручника за вибором учителя. Вивчити правила чергування у — в.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
ГВ
— Ми можемо пишатися своїми славними предками та брати з них приклад громадянської відповідальності тому, що...