Розробки уроків - Українська мова 5 клас IІ семестр - 2018
ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ
УРОК 64. Контрольна робота з теми «Фонетика. Орфоепія. Графіка. Орфографія» (І частина; тестування)
Мета: навчальна — повторити й узагальнити з учнями відомості з вивчених тем з метою контролю та корекції; розвивальна — розвивати пам'ять, зв'язне мовлення, логічне та образне мислення, уміння вирізняти орфографічні помилки та усувати їх, використовувати в мовленні все багатство виражальних засобів; виховна — сприяти формуванню шанобливого ставлення до мови, прагнення опанувати усі її багатства, наполегливості, уважності та старанності, відповідальності за результати своєї праці.
Обладнання: тестові завдання.
Тип уроку: урок контролю і корекції знань, умінь та навичок.
Очікувані результати: учні мають поняття про чергування голосних та приголосних, спрощення в групах приголосних та уподібнення; уміють складати висловлювання, усувати орфографічні помилки; розуміють необхідність користуватися словниками та працювати над удосконаленням свого мовлення.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Звернення вчителя до учнів
— Кожна культурна, освічена людина повинна вміти грамотно писати, логічно та зв’язно говорити, правильно висловлювати свої думки, обґрунтовувати їх. Цим умінням ми навчалися, вивчаючи тему, тож тепер є нагода продемонструвати свої знання та вміння.
II. КОНТРОЛЬ І КОРЕКЦІЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Інструктаж учителя щодо написання тестів
2. Виконання контрольної роботи
Варіант І |
Варіант ІІ |
|
1. Зазначте рядок, у якому в усіх словах відбувається спрощення |
||
А радіс..ний, чес..ний, студен..ський |
А компос..ний, сер..цевий, невіс..ці |
|
Б хвас..ливий, кіс..лявий, зліс..ний |
Б очис..ний, ціліс..ний, учас..ник |
|
В тиж..невий, проїз..ний, корис..ний |
В мас..ний, чес..ний, волейболис..ці |
|
Г перехрес..ний, кількіс..ний, гіган..ський |
Г піс..ний, гіган..ський, звіс..но |
|
2. Зазначте рядок, у якому всі слова — винятки з правила про спрощення в групах приголосних |
||
А шіс..надцять, кіс..лявий, хворос..няк, пес..ливий |
А швидкіс..ний, ненавис..ний, проїз..ний |
|
Б випус..ний, зап’яс..ний, щас..ливий, абонен..ський |
Б зап’яс..ний, хворос..няк, пес..ливий |
|
В влас..ний, парламен..ський, учас..ник, форпос..ний |
В добросовіс..ний, щас..ливий, балас..ний |
|
Г швидкіс..ний, ненавис..ний, проїз..ний |
Г контрас..ний, турис..ський, кількіс..ний |
|
3. Уподібнення приголосного за глухістю відбулося у слові |
||
А боро[т'/д']ба |
А кі[г/х]ті |
|
Б про [с'/з']ба |
Б ві[г/ х]ті |
|
В моло[т'/д']ба |
В боро[т'/д']ба |
|
Г ле[г/х] ко |
Г во[г/ґ]зал |
|
4. Той самий звук позначає підкреслена літера у всіх словах рядка |
||
А школа, смієшся, миша |
А знак, стежці, зібрання |
|
Б розжувати, казка, закон |
Б ніжний, народження, жінка |
|
В родина, народження, діти |
В молодець, бджілка, дзвінкий |
|
Г зілля, книжці, зіставити |
Г баскетбол, підручник, подорож |
|
5. Чергування приголосних відбувається в усіх словах рядка |
||
А промінчик, щастя, жменька Б палець, шафа, брунька В фартух, вікно, донечка Г перемога, запах, вік |
А поверхня, пасіка, юність Б горіх, берег, фабрика В навчання, птаха, честь Г потік, пошана, книжка |
|
6. Зазначте рядок, у якому допущено помилку |
||
А на березі, на язиці, у небезпеці Б на нозі, доньці, у горосі В на мухі, у боці, у суперечці Г у книзі, у лузі, у бібліотеці |
А на боку, у кожусі, у вусі Б у стрісі, свекрусі, у книзі В на берізці, у схованці, друже Г на кризі, у барлозі, на порозі |
|
7. Неправильно використано чергування у — в у реченні |
||
А Ліс красивий будь-якої пори року: у травні, у жовтні. Б Учись, дитино, бо учитися треба! В Все в нас є для щастя: море, небо, поля барвисті. Г Державною мовою в Україні є українська мова. |
А Впродовж віків жінка на нашій землі виховувала дітей. Б Щовесни в піст жінки пишуть писанки. В Учись, голубко, бо розум не спить! Г Майже в усіх народів яйце вважається джерелом життя. |
|
8. За допомогою префікса с- можна утворити нові слова в рядку |
8. За допомогою префікса зі- можна утворити усі слова в рядку |
|
А бігати, ходити, радіти Б творити, косити, казати В ставити, фотографувати, цідити Г штовхнути, щулитися, казати |
А лити, орієнтуватися, казати Б брати, шити, мити В гнати, гріти, гнути Г гріти, кріпити, палити |
|
9. Зазначте рядок зі словами, у корені яких немає чергування [о], [е] з [і] |
9. Зазначте рядок зі словами, у корені яких є чергування [о], [е] з [і] |
|
А договір, робота, стіл Б книга, літо, плуг В сіль, коса, гора Г поріг, сокіл, ніч |
А вивіз, синій, зима Б провід, ступінь, сіно В кінь, будова, колос Г твір, вечір, робота |
|
10. Зазначте рядок, у якому в усіх словах треба вставити букву а |
10. Зазначте рядок, у якому в усіх словах треба вставити букву о |
|
А л..пата, х..лат, г..нчар Б б..гатий, г..рячий, к..лач В б..гатир (сильна людина), х..зяїн, к..чан Г с..лдат, к..чан, к..занок |
А к..зак, б..гатир (силач), с..лдат Б к..лач, л..пата, к..жан В б..гаття, г..рячий, к..зан Г г..рячий, х..зяїн, к..бзар |
|
11. Зазначте рядок, у якому всі слова записано правильно |
||
А сфотографувати, зрозуміти, безпричинний, тижневий Б безкорисливий, зкривдити, роспитати, стурбований В виселий, зтворити, відграти, осіні Г розхвилювався, бесчестний, віткриття, передчасний |
А сфотографувати, зрозуміти, безпричинний, тижневий Б чітати, чістий, горячий, щички В безкорисливий, зкривдити, роспитати, стурбований Г розхвилювався, безчестний, відкриття, передчасний |
|
Ключ: 1 — В, 2 — А, 3 — Г, 4 — Г, 5 — Г, 6 — В, 7 — В, 8 — Б, 9 — Б, 10 — Б, 11 — А. |
Ключ: 1 — Б, 2 — Б, 3 — А, 4 — Г, 5 — Б, 6 — А, 7 — А, 8 — В, 9 — Г, 10 — А, 11 — А. |
|
12. Напишіть твір-мініатюру (есе) про когось із видатних українців. |
12. Напишіть твір-мініатюру (есе) про одного з відомих людей-патріотів. |
III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити вивчені орфограми.
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивний прийом «Незакінчене речення»
— Найкраще мені вдалося виконати завдання..., найважче було... .