Розробки уроків - Українська мова 5 клас IІ семестр - 2018
ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ
УРОК 68. Правила вживання знака м'якшення (повторення й поглиблення)
Мета: навчальна — поглибити й узагальнити знання учнів про правила вживання та написання слів із знаком м'якшення; розвивальна — формувати вміння знаходити вивчені орфограми, пояснювати їх, застосовувати здобуті знання на практиці; розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення, усне й писемне мовлення; виховна — сприяти формуванню шанобливого ставлення до національної культури, української пісні, рідної мови.
Обладнання: підручник, фольклорні твори, ілюстрації до них, презентація.
Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.
Очікувані результати: учні знають правила вживання знака м'якшення; уміють користуватися орфографічним словником; помічають і виправляють помилки; усвідомлюють красу, естетичну довершеність української мови, зокрема її милозвучність і мелодійність.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Читання, взаєморецензування творів «Зоряне небо», коментарі вчителя
2. Виконання тесту
1. Зазначте у кожному рядку слово, неправильно поділене для переносу:
А віт-чиз-на, бу-зок, прис-туп, про-мо-вець, сце-на-рист;
Б ле-ва-да, зак-віт-ча-ли, зем-ля, на-ро-доз-нав-ство, віс-люк;
В со-няч-ний, при-спі-вує, у-день, чор-ноб-ри-вий;
Г по-до-рож, гі-сть, ек-ран, дзві-нок.
2. У кожному рядку зазначте зайве слово:
А осін-ній, чор-но-бри-вий, ход-жу;
Б роз-’ївся, сад-жати, ви-ора-ти;
В си-нь, щіль-ність, ща-вель;
Г ро-зіб-ра-ти, дзь-обик, під-земний.
3. Мовна гра
— У словах переставлено склади місцями. «Зберіть» слова й запишіть.
РА-ХМА (хмара), КА-ЛОЧ-БІ (білочка), ЗА-ВА (ваза), ОРЗ-ОМ (мороз), КА-МАШ-РО (ромашка), РУЛЬ-КА-БУ (бурулька).
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Звернення вчителя до учнів
— Правила написання слів із ь ви добре знаєте і здебільшого не помиляєтеся. Але є досить складні слова, особливо іншомовного походження, на них ми й звернемо увагу на уроці.
ІІІ. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Повторення й поглиблення навчального матеріалу за підручником, презентацією або наочними матеріалами
— Пригадайте, коли ми пишемо знак м’якшення.
✵ М’який знак можна ставити тільки після зубних: Де Ти З’їСи Ці ЛиНи? або Нам Треба Добре Запам’ятати Ці Сім Літер. Та ще після р, але тільки перед о;
✵ після л, а також зберігається в непрямих відмінках і в присвійних прикметниках та в дієсловах перед -ся: сільський, у долоньці, неньчин, підносься;
✵ в іншомовних словах після зубних ь ставлять також перед й, я, ю, є, ї (каньйон, портьєра), чого в незапозичених словах не буває;
✵ перед пом’якшеними й шиплячими ь ставлять як виняток у чотирьох словах: тьмяний, різьбяр, няньчити і бриньчати.
— Коли НЕ пишемо знак м’якшення?
✵ Після б, п, в, м, ф: голуб, насип, любов, вісім, верф;
✵ після букв ж, ч, ш, щ: ріж, ніч, вишня, дощ;
✵ після букви р: Кобзар;
✵ після н, л у буквосполученнях -лк-, -лч-, -лц-, -нк-, -нч-, -нц-, якщо ь немає у називному відмінку: Наталці, хустинці, пончика, Уманщині тощо.
— Пригадайте правила вживання йо та ьо.
Сполучення йо, ьо
Пишеться йо для позначення звукосполучення й + о |
Пишеться ьо для позначення м’якості приголосного перед о |
на початку слова: йоршик |
Працьовитий, трьох, льон |
після голосного: майор |
|
після приголосного, переважно на початку складу: медальйон, мільйон, серйозний |
2. Виконання тренувальних вправ
Словниковий диктант
Камінчик, ремінчик, ляльці, неньці, виховательці, кінчик, їдальня, читальня, тонший, менший, більший, дівчинці, сопілці.
— Запишіть прислів’я та приказки, поясніть їхній зміст або вкажіть, у якій ситуації вони можуть використовуватися. Назвіть, у яких фольклорних творах із поданих уживаються слова зі знаком м’якшення.
1. Розум за гроші не купиш.. . 2. Розумний мовчит.., коли дурен.. кричит.. . 3. Біл..ше робити, а мен..ше — говорити. 4. І ковал.., і швец.., і кравец.., і на дуду грец.. . 5. Від своєї тіні не сховаєш..ся. 6. Вчорашн..ої води не доженеш.. . 7. Хоч.. річка і невеличка, а береги ламає. 8. Ранні пташки росу п’ють, а піз..ні — слізки л..ють.
Фізкультхвилинка
— Напишіть розподільний диктант. Розподіліть слова у два стовпчики: 1-й — зі сполученням йо, 2-й — зі сполученям ьо.
Буль..н, ц..го, с..годні, зна..мий, л..тчик, кань..н, д..готь, міль..н, дз..б, пол..вий, під..м, бо..вий.
— Поясніть значення виділених слів.
Каньйон — вузька річкова долина, глибоко врізана в корінну породу.
Дьоготь — темна густа в’язка смолиста з неприємним запахом рідина. Його використовують для господарських потреб, у медицині.
— Прочитайте слова, подані у звуковому записі. Запишіть їх буквами у два стовпчики: 1-й — зі знаком м’якшення, 2-й — без нього.
[мйата], [р'із'б'ар], [л'убовйу], [бйе], [подв'ірйа], [в'ідйізд], [звйазати].
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти міні-оповідання, пов’язавши слова останньої вправи в логічний ланцюжок.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Лінгвістична гра «Промінчик»
— Доберіть слова, що закінчуються на ь, а починаються на л, с, к, т, ч, ц, м, в, ж, з. (Лізь, скинь, кінь, тінь, міць, вісь.)