Розробки уроків - Українська мова 5 клас IІ семестр - 2018
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ
УРОК 82. Види речень за емоційним забарвленням: окличні й неокличні речення (повторення)
Мета: навчальна — повторити й поглибити з учнями набуті в початковій ШКОЛІ знання про види речень за метою висловлювання та емоційним забарвленням; удосконалювати вміння правильно інтонувати такі речення, ставити розділові знаки в них; розвивальна — розвивати навички виразного читання, уміння систематизувати матеріал; виховна — сприяти формуванню естетичного смаку.
Обладнання: підручник, презентація, словники, довідкова література, ілюстративні матеріали.
Тип уроку: урок закріплення знань, умінь та навичок.
Очікувані результати: учні розрізняють речення за наявністю головних членів речення, за метою висловлювання та за емоційним забарвленням; правильно інтонують речення, ставлять відповідні розділові знаки; уміють систематизувати вивчений матеріал; переймаються проблемами екології.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Звернення вчителя до учнів
ЕР
— Не секрет, що якість нашого життя залежить від чистоти навколишнього середовища. Сумнівно, що ми зможемо вплинути на якісь глобальні процеси, але кожен із нас може внести свою часточку. Разом це будуть мільйони часточок — чисте, зелене місто, селище, село; прозора вода в річці чи озері, стрункі ліси й кучеряві чагарники, посаджені на схилах. Над цим та багато іншим поміркуємо на уроці.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання
ІІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Виконання вправи
— Поділіть текст на речення.
ЕР
Друзі, ви давно були в нашому парку? (ПН) Там так гарно! (РО) Тільки якісь негідники позламували молоді деревця, насмітили. (РН) А вершечок молодої ялинки зрубали на Новий рік. (РН) Відірвали дверцята в «бук- кросингу» — «книжковій шпаківні». (РН) Не будьте байдужими! (СО)
— Прочитайте текст з відповідною інтонацією.
— Чи однакова інтонація в усіх речення? Чому? (Ці речення різні за метою висловлювання та емоційним забарвленням.)
2. Бесіда
— Якими бувають речення за метою висловлювання? (Розповідними, питальними, спонукальними.) За емоційним забарвленням? (Окличними, неокличними.) Наведіть приклади з тексту.
— Які розділові знаки ставлять у КІНЦІ РОЗПОВІДНИХ, питальних i спонукальних речень?
— Коли ставимо знак оклику?
3. Заповнення таблиці
— Прочитайте речення. Занотуйте до таблиці необхідні відомості про них.
Речення |
Вид за наявністю членів речення |
Граматична основа |
Вид за метою висловлювання |
Вид за інтонацію |
Мій товариш знає якусь таємницю. |
Двоскладне |
Товариш знає |
Розповідне |
Неокличне |
Коли хочеш що сказати, то подумай, як почати. |
Односкладне |
Хочеш сказати, подумай |
Спонукальне |
Неокличне |
Світає! |
Односкладне |
Світає |
Розповідне |
Окличне |
Невже все так і залишиться?! |
Односкладне |
Залишиться |
Питальне |
Окличне |
Для приготування оладок беруть борошно, кефір, цукор та олію. |
Односкладне |
Беруть |
Розповідне |
Неокличне |
Весна. |
Односкладне |
Весна |
Розповідне |
Неокличне |
Не чіпайте гнізда птахів! |
Односкладне |
Не чіпайте |
Спонукальне |
Окличне |
Фізкультхвилинка
4. П'ять хвилинок фінансової грамотності
— Прочитайте текст з відомої вам «Книги юного підприємця» та обговоріть його.
Збирати гроші у скарбничку — це не те що вчорашній, це позавчорашній день. Тобі потрібний рахунок, рух на якому можна відстежити. Це може бути рахунок у банку або електронний.
Переваги та недоліки електронних платіжних систем
Переваги |
Недоліки |
Ти залишаєшся анонімним для продавця, тому користуєшся електронним гаманцем — без обмежень віку. Твій заробіток — твоя таємниця. Доступ до електронного гаманця лише у тебе, якщо ти, звісно, не повідомиш комусь пароль. Швидкість і зручність платежів. Гроші переказуються миттєво, при наявності інтернету здійснити оплату можна вдома. За допомогою електронної платіжної системи можна, заплативши відсоток, перерахувати будь-яку суму |
Твої гроші зберігаються на чужому рахунку, ти контролюєш ту частину, що належить тобі. Немає відсотків, що нараховуються за зберігання грошей у платіжній системі. Ризики шахрайства. Неможливість зняти готівку без комісії |
(За С. Біденком, І. Золотаревич)
— Які з цих порад ви адресували б батькам, родичам, друзям? Чому?
— Наведіть приклади односкладних речень.
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити відомості про речення та розділові знаки в ньому. Виконати вправу з підручника за вибором учителя.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивна вправа «Займи позицію»
— Чи варто дітям перейматися проблемами екології, фінансів?