Розробки уроків - Українська мова 5 клас IІ семестр - 2018
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ
УРОК 88. РЗМ № 19. Складання діалогу-розпитування «Твоє улюблене заняття» (з використанням реплік-речень, що містять додатки)
Мета: навчальна — повторити відомості про діалог та розділові знаки при ньому, про правила спілкування; розвивальна — розвивати критичне та образне мислення, навички складання діалогів, висловлення своїх думок та вражень; виховна — сприяти формуванню культури мовлення, прагнення до самопізнання та самовдосконалення.
Обладнання: підручник, презентація, зразки діалогів-розпитувань.
Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.
Очікувані результати: учні вміють складати діалоги-розпитування; вживають слова ввічливості; правильно використовують на письмі розділові знаки; уміють розповідати про улюблені заняття; усвідомлюють значення свого саморозвитку.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Звернення вчителя до учнів
— Дуже складно буває знаходити людям спільну мову, якщо вони не розмовляють між собою, не ведуть діалог, не йдуть на компроміси. Сьогодні ми потренуємося у складанні діалогів, щоб уміти застосовувати їх у різних життєвих ситуаціях.
ІІІ. РОЗВИТОК ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ
1. Евристична бесіда
— Яку роль у житті кожного відіграє спілкування?
— Від чого воно залежить?
— Як називають розмову двох і більше осіб?
— Як називають слова кожного учасника діалогу?
— Як вести діалог?
— У яких стилях мовлення найчастіше використовують діалог?
2. Опрацювання матеріалів підручника, презентації. Висновки
Діалог — це різновид прямої мови, що передає розмову двох осіб.
Репліка — це вислів одного з учасників розмови.
3. Розповідь учнів про свої улюблені заняття
Фізкультхвилинка
4. Виконання ситуативних завдань на складання і розігрування діалогів
1) Ваш товариш чи товаришка поскаржилися, що нудьгують удома, бо батьки забороняють їм тривалий час сидіти за комп’ютером. Що ви порадите?
— Чим ти займаєшся за комп’ютером?
— Граю в ігри.
— Що це тобі дає?
— Це цікаво й азартно — пройти рівні, виграти бій.
— Так, а як це тобі допоможе в майбутньому?
— Чесно кажучи, не знаю.
— Я теж люблю сидіти за комп’ютером. Але переглядаю мультфільми англійською мовою, відеоуроки. Презентацію можу зробити з будь-якого навчального предмета, знайти цікаву інформацію для повідомлення.
— А що-небудь таке улюблене, не пов’язане з комп’ютером, у тебе є?
— Так, я люблю виготовляти власноруч різні речі, що прикрашали б дім,— кавове дерево, оригінальні кашпо, вази для квітів із пляшок з декупажем і таке інше.
— Тобі добре, ти все це умієш.
— Так нам усе це показують на уроках обслуговуючої праці. А ще можна переглянути в інтернеті, там усе пояснено покроково.
— Дякую за інформацію, я обов’язково скористаюся твоїми порадами.
— Бувай!
— До зустрічі!
2) Подруга чи друг звернулися до вас за порадою, що можна подарувати мамі (бабусі, сестрі, брату, татові на день народження).
— А ким працює твоя мама?
— Вона бухгалтер на одній фірмі.
— Отже, у неї сидяча робота за столом?
— Так!
— Тоді їй потрібен органайзер для письмового приладдя, щоб усе було попідруч і не губилося. Можна зробити самому з кількох баночок або прикрасити аплікацією той, який уже є. Я б ще додав/додала красиво оформлений комплекс фізичних вправ для працівників офісів, щоб мама підтримувала себе в належній формі.
— Дякую, дякую за чудові ідеї! Я так і зроблю! Сподіваюся, мамі буде приємно!
3) Друг/подруга попросили розповісти про спортивну секцію, що ви відвідуєте, назвати переваги і недоліки цього виду спорту.
4) Друг/подруга попросили вибрати книжку до душі, бо їм усе трапляються якісь нецікаві.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Записати складений діалог зі своїм другом чи подругою в одній із соціальних мереж.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
— Визначте, яке значення діалогу в житті людей та суспільства.
Очікувані відповіді
✵ Це спосіб порозуміння між людьми.
✵ Метод примирення.
✵ Засіб отримання інформації.
✵ Спосіб самоусвідомлення рис свого характеру.