Розробки уроків - Українська мова 5 клас IІ семестр - 2018
ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ
УРОК 54. Вимова і правопис префіксів роз-, без-
Мета: навчальна — ознайомити учнів із вживанням префіксів роз-, без-; навчати правильно писати слова з ними, знаходити й виправляти орфографічні помилки у словосполученнях, реченнях і текстах; формувати загально-пізнавальні вміння, знаходити слова з орфограмою в текстах; розвивальна — розвивати критичне мислення, творчу уяву, навички використання слів з поданими префіксами під час побудови власних висловлювань; виховна — за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти духовному збагаченню школярів.
Обладнання: підручник, презентації, роздавальні картки, ілюстративні матеріали.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування вмінь та навичок.
Очікувані результати: учні вміють правильно використовувати й записувати префікси роз-, без- у словах; помічають й виправляють орфоепічні й орфографічні помилки, керуючись вивченими правилами; усвідомлюють красу, естетичну довершеність української мови, зокрема її милозвучність і мелодійність.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Звернення вчителя до учнів
— В основі української мови — фонетичний принцип: як чую, так і пишу. Але є цього правила і винятки. Про них і буде наш урок.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання Читання та перевірка виконаної вдома вправи
2. Розв'язання проблемного запитання
— Чому в українській мові відбувається уподібнення приголосних? (Для легшої вимови: дзвінкий звук зазвичай сильніший за глухий.)
3. Виконання вправ
— Запишіть транскрипцію слів буквами.
[Проз'ба], [р'уґзак], [одже], [еикзамеин], [веилиґдеин'], [л'іджба].
— Пригадайте, що таке антоніми. Наведіть приклади дієслів та прикметників-антонімів. (З’їхатися — роз'їхатися, хмарний — безхмарний.)
ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК
1. Опрацювання учнями самостійно статті підручника. відповіді на запитання. Виконання вправ за вибором учителя
2. Виконання тренувальних вправ
— До поданих слів доберіть антоніми. Позначте в них префікси. Підкресліть слова, у яких написання префіксу не відповідає вимові.
Зав’язка, загортати, об’єднати, одружуватися, схуднути, загадка, зустрітись, заплітати, звужувати, затиснути, зав’янути, занепад, захоплений, талановитий, грамотний, діяльний, законний, захисний, озброєний.
— Запишіть слова записати у два стовпчики: 1-й — з буквою «з», 2-й — з буквою «с».
Ро..пис, вро..сип, ..кат, ..цементувати, ро..чин, ..формувати, ..тискач, ..чепити, ро..кис, ..прожогу, ..пад, бе..крилість, ..лизько, ..сох, ро.. сунув, ..чавити, ро..сіл, ..шити, не..проста, ро..тин, бе..платно.
— Від запропонованих слів утворіть за допомогою префіксів роз- (розі-), без- нові слова. Поясніть їх правопис.
Робота, класти, захист, рвати, гнати, порада, лити, платити, шити, ставити.
— Замініть подані в дужках сполучення слів одним словом, запишіть їх.
Зразок: степ, який не має меж,— безмежний степ.
Сеанс (без перерви); людина (без душі); дитина (не має дому); острів (без людей); небо (без хмар).
Гра «Коректор»
— Виправте в словах помилки і запишіть правильні.
Росгорнути, роздати, бесхмарний, росфарбувати, росв’язати, без хитрісний, безкрайній, розкреслити, бесзвучний, розчарований, бескінечний.
Фізкультхвилинка
Щось втомилась наша спинка,
І затерпли пальці.
Встанем дружно на хвилинку —
Скачем на скакалці.
Присідаєм і встаємо.
Пальцям працю надаємо.
В кулачок і з кулачка,
Щоб гнучка була рука.
Трохи шию розім’яли
І за парти посідали.
3. Творча п'ятихвилинка
ЗБ
— Складіть меню (можна жартівливе) на день відповідно до правил здорового харчування, використовуючи слова із роз- та без-.
Наприклад. Сніданок: яєшня з овочами безковбасна, безбеконна.
Перекус: яблуко, банан, апельсин безгемеошний.
Обід: крем-суп овочевий, картопля розтовчена, м’ясо куряче розпарене.
Перекус: цукерки з розмелених горішків, сухофруктів (кураги, родзинок, чорносливу).
Вечеря: каша з розмеленої крупи з молоком безцукрова з медом.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Запам’ятати правило написання префіксів роз-, без-. Виконати вправу за вибором учителя.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивна вправа «Термометр»
(На дошці зображено термометр. Учні, виходячи, позначають рисочкою рівень задоволення, отриманого на уроці.)