Розробки уроків - Українська мова 5 клас IІ семестр - 2018
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ
УРОК 91. Обставина
Мета: навчальна — поглиблювати знання учнів про обставину як другорядний член речення, її роль у текстах; сформувати вміння визначати види обставин; розвивальна — розвивати пунктуаційні вміння; удосконалювати навички правильного використання різних видів обставин як в усному, так і в писемному мовленні; виховна — за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу пізнавати цікаві куточки України; прищеплювати любов до своєї країни.
Обладнання: підручник, презентація, художньо-публіцистичні тексти.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Очікувані результати: учні знають про обставину як другорядний член речення; уміють визначати її вид, уживати в реченнях; усвідомлюють значення збереження природних багатств рідної землі.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (робота в парах). читання або розігрування складених удома діалогів про хатніх улюбленців
2. Виконання вправи
— Запишіть речення. Розберіть його за членами речення.
— Чи згодні ви з цим твердженням? Обґрунтуйте свою думку.
Ми відповідаємо за долю хатніх тварин.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Звернення вчителя до учнів
— Природні дива очікують на мешканців України не лише за кордоном. Вони — поруч. І про один із таких цікавих куточків нашої країни ми поговоримо, опрацьовуючи мовний матеріал — відомості про другорядний член речення — обставину та її види.
III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання матеріалів підручника, презентації, таблиці про обставину та її види
Обставина
Вид |
Питання |
Приклад |
Способу дії |
Як? яким способом? |
Весело співати, стоячи на вершині гори. |
Міри і ступеня |
Як часто? якою мірою? скільки? |
Оселя була занедбана вкрай. |
Місця |
Де? куди? звідки? |
Підніматися на Говерлу не так уже й легко. |
Часу |
Коли? доки? як довго? відколи? |
Зранку був легкий туманець. |
Причини |
З якої причини? через що? чому? |
Ми не пішли на прогулянку через мороз і сильний вітер. |
Мети |
Навіщо? з якою метою? для чого? |
Діти з’юрмилися на краю обриву подивитися, де можна безпечно перейти на інший бік. |
Умови |
За якої умови? |
Приступай до справи обміркувавши. |
Допусту |
Попри що? |
Рухайся вперед попри труднощі. |
2. Виконання вправ
— Запишіть речення. На місці крапок поставте обставини, що відповідають на зазначені питання.
1. Осінь підкралася (як?) ... . 2. Якось (коли?) ... була сильна злива. 3. Цілу ніч дощ лопотів (де?) ... . 4. (Коли?) ... почалося свято. 5. (Попри що?) ... морози тривають. 6. Дорослим стало (як?) ... .
Фізкультхвилинка
— Прочитайте текст, обговоріть його. Випишіть обставини, визначте їхні види та ту роль, що вони відіграють у тексті.
ДУНАЙСЬКИЙ БЮСФЕРНИЙ ЗАПОВІДНИК — МІСЦЕ, ЩО МУСИТЬ ПОБАЧИТИ КОЖЕН
Чи чули ви колись про місце, де люди пересуваються вулицями на човнах? Але щоби при цьому воно знаходилося не в Італії, як Венеція, а в Україні? І щоби поруч із ним була надзвичайна краса, дивовижна природа й унікальна фауна?
Ні? А таке місце є — це Дунайський біосферний заповідник, що знаходиться на Одещині в містечку Вілкове. Він розташувався в дельті Дунаю, там, де ця велична ріка впадає у Чорне море. Цей райський куточок України площею понад 50 гектарів став прихистком для рідкісних видів рослин, тварин, птахів і риб. Багато з них — на межі вимирання, тому занесені до Червоної книги. Завдяки біосферному заповіднику мандрівники побачать казкові видовища — рожевих пеліканів, які зграєю незалежно погойдуються на хвилях Дунаю; нескінченні поля білих водяних лілій; густі мальовничі зарості комишу. Тут є лебеді, казарки, білохвості орлани; осетри, білуги, лососі, дельфіни й навіть тюлені; європейська норка, дикий лісовий кіт, горностай. А про силу-силенну всіляких квітів і комах годі й казати!
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виконати вправу з підручника за вибором учителя
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
— Я хотів би (хотіла б) побувати...
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ
Орфоепічна розминка
* * *
У долині жив удав.
Удавав, що він все знав.
Удавав, що все умів.
У траві хвостом вертів.
* * *
Мавпенятко мовить: «Мамо,
Масла, моркви, маку мало.
Миска, мамочко, мілка,
Мало містить молока».