Розробки уроків - Українська мова 5 клас IІ семестр - 2018
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ
УРОК 94. Контрольна робота з теми «Другорядні члени речення» (тестування)
Мета: навчальна — повторити й узагальнити з учнями відомості з теми «Другорядні члени речення» з метою контролю та корекції; розвивальна — розвивати пам'ять, зв'язне мовлення, логічне та образне мислення, уміння вирізняти частини слова, використовувати в мовленні слова із суфіксами та префіксами різного значення; виховна — сприяти формуванню шанобливого ставлення до мови, прагнення опанувати всі її багатства, наполегливості, уважності та старанності, відповідальності за результати своєї праці.
Обладнання: тестові завдання.
Тип уроку: урок контролю і корекції знань, умінь та навичок.
Очікувані результати: учні засвоїли тему; правильно використовують значущі частини слова та грамотно їх записують; усвідомлюють значення мови в житті людини; володіють культурою мовлення.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Звернення вчителя до учнів
— Знання мови, уміння застосовувати їх на практиці дуже важливі для успішної людини, втім, як і для звичайної культурної людини. Сьогодні ви продемонструєте свої здобутки на контрольній роботі. Бажаю успіху!
ІІ. КОНТРОЛЬ І КОРЕКЦІЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Інструктаж до написання контрольної роботи
2. Написання тесту
Варіант І |
Варіант ІІ |
||
1. Обставина відповідає на запитання |
1. Додаток відповідає на запитання |
||
А непрямих відмінків |
А що робити? що зробити? |
||
Б де? коли? куди? |
Б де? коли? куди? |
||
В який? чий? котрий? |
В який? чий? котрий? |
||
Г що робити? що зробити? |
Г непрямих відмінків |
||
2. Означення найчастіше буває виражено |
2. Обставину найчастіше буває виражено |
||
А прикметником, займенником Б інфінітивом, іменником з прийменником В іменником з прийменником, прислівником Г іменником, займенником |
А прикметником, займенником Б інфінітивом, іменником з прийменником В іменником з прийменником, прислівником Г іменником, займенником |
||
3. У реченні «Всяка пташка своє гніздо знає» виділене слово є |
3. У реченні «Вишиває осінь золоті квітки» виділене слово є |
||
А підметом |
А підметом |
||
Б додатком |
Б додатком |
||
В означенням |
В означенням |
||
Г обставиною |
Г обставиною |
||
4. У реченні «Сонце вже ховалось за гори» виділене слово є |
4. У реченні «Шумить, не стихає бурхливеморе» виділене слово є |
||
А присудком |
А присудком |
||
Б додатком |
Б додатком |
||
В означенням |
В означенням |
||
Г обставиною |
Г обставиною |
||
5. У реченні «Вітер пісню співає стоголосо» виділене слово є |
5. У реченні «Мерехтить роса навколо на зеленій траві» виділене слово є |
||
А підметом |
А підметом |
||
Б додатком |
Б додатком |
||
В означенням |
В означенням |
||
Г обставиною |
Г обставиною |
||
6. Правильно виділене означення в реченні |
|||
А Кожна травичка на своєму корені росте. Б Летять у далекому вирії гуси. В Узгір’я хмариною спускалось в море. Г А ми ту червону калину підіймемо. |
А Дівчата голосно співали. Б Над весняним полем буйний вітер віє. В Улянка зірвала ромашку і простягнула подрузі. Г Червоним великим колом заходило сонце. |
||
7. Правильно виділений додаток в реченні |
|||
А Повіяв ранковий вітер. Б Не всякий ось таку розкіш має. В Не соромно не знати, соромно не вчитись. Г А в синім небі Чумацький Шлях показує дорогу. |
А Діти розважалися на галявині. Б Соловейко в темнім гаї сонце зустрічає. В Знання людині — що крила пташині. Г Хто що знає, тим і хліб заробляє. |
||
8. Правильно виділена обставина в реченні |
|||
А Не вчи орла літати, а рибу — плавати. Б Зчерствіли люди од всяких лих. В Я одразу перестав копати у садку. Г От тільки балка од дороги близько. |
А Хлопці весело розмовляли. Б Того руки не болять, що уміють. В Здобудеш освіту — побачиш більше світу. Г Книжка — маленьке віконце, та через нього увесь світ видно. |
||
9. Установіть відповідність між членом речення та виділеним словом у реченні |
|||
1 підмет 2 додаток 3 означення 4 обставина |
А Від березневих дощів земля гарно квітне. Б Від березневих дощів земля гарно квітне. В Від березневих дощів земля гарно квітне. Г Від березневих дощів землягарно квітне. Д Від березневих дощів земля гарно квітне. |
1 присудок 2 додаток 3 означення 4 обставина |
А Квітневий день цілий рік добре годує. Б Квітневий день цілий рік добре годує. В Квітневий день цілий рік добре годує. Г Квітневий день цілий рік добре годує. Д Квітневий день цілий рік добре годує. |
Ключ: 1 — Б, 2 — А, 3 — В, 4 — Г, 5 — Б, 6 — Г, 7 — Г, 8 — В, 9 — 1) — Г, 2) — В, 3) — А, 4) — Б. |
Ключ: 1 — Г, 2 — В, 3 — Б, 4 — В, 5 — Г, 6 — Б, 7 — Б, 8 — А, 9 — 1) — Д, 2) — Г, 3) — А, 4) — Б. |
||
ІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити вивчені правила.
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»
— У результаті виконаної роботи я зрозумів (-ла), що...