Розробки уроків - Українська мова 5 клас IІ семестр - 2018
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ
УРОК 99. Звертання. Непоширені й поширені звертання. Розділові знаки при звертанні (повторення)
Мета: навчальна — повторити, узагальнити й систематизувати знання учнів про звертання, його види, правила написання; формувати вміння визначати звертання в реченнях, розставляти розділові знаки; розвивальна — розвивати творчі вміння розширювати речення, самостійно вводячи в них слова-звертання, конструювати речення за опорними словами; виховна — сприяти формуванню прагнення до самоосвіти, розширення свого кругозору.
Обладнання: підручник, презентація, художньо-публіцистичні тексти, ілюстрації до них.
Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.
Очікувані результати: учні знають, що таке звертання; уміють знаходити його в реченні, уживати правильні форми слів при звертанні, ставити відповідні розділові знаки; прагнуть до розширення кругозору; розуміють значення знань, практичних умінь, самоосвіти.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання — виконання вправи
2. Повторення теоретичного матеріалу
— Накресліть можливі схеми речень з узагальнювальним словом при однорідних членах речення. Усно наведіть приклади.
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Звернення вчителя до учнів
— Напевно, багато хто з вас любить дивитися на зоряне небо й замислюватися — а що там, а як там? Учені теж намагаються осягнути таємниці космосу. З початком ери космічних польотів це стало ближчим до реальності. Сьогодні, вивчаючи мовний матеріал, ми згадаємо про космонавтів — мужніх дослідників Всесвіту.
ІІІ. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Бесіда
— Що називається звертанням?
— Де може стояти звертання?
— Чим виражається звертання?
— Як інтонаційно виділяється звертання?
— Які звертання є риторичними? Навіщо їх вживають?
— Як виділяють звертання на письмі?
— Які види звертань за будовою є? Наведіть приклади.
2. Перевірка знань за матеріалами підручника, презентацією, таблицею (або складання узагальнювальної таблиці)
3. Виконання вправи
— Випишіть у два стовпчики поширені та непоширені звертання з діалогів із відомого вам твору сучасної письменниці Зірки Мензатюк «Таємниця козацької шаблі».
— Мій друже, тобі підсунули непотріб.
— Дівчата, що ви! Це чудовий колір! — заступився тато за свою обраницю.
— Н-но, Машко, не брикайся,— мовила мама й знову завела двигун.
— А що вам казав, любі дівчата,— торжествував тато на задньому сидінні.— Не машина — звір!
— Тату, ти як мексиканський бог кукурудзи! — пирснула сміхом Наталочка.
— Милий друже, вийми з рота кукурудзу,— сказала мама татові.
— Годі, доню, годі, рідненька!
— Вернися, гетьмане! Чи ти хочеш спинити вітер?
4. Творча робота
— Вставте в текст поширені й непоширені звертання або переробіть речення так, щоб у ньому містилося звертання. Наприклад: Львове, твоїй загадковості немає меж!
Загадковості Львова немає меж. Одна з вулиць міста прикрашає архітектурна пам’ятка XVIII століття — Аптека-музей «Під чорним орлом». Це унікальне місце пізнавального характеру приваблює не лише своїм історичним значенням, а й кожною деталлю, що експонується там. Відвідавши цей невід’ємний куточок Львова, ви зможете поринути в подорож історією фармацевтикиміста, побувати в старовинній аптечній лабораторії.
5. Робота з текстом
— Прочитайте текст. На його основі створіть рекламний ролик (або текст виступу екскурсовода), використовуючи звертання та вживаючи відповідні розділові знаки.
Музей космонавтики ім. Корольова був відкритий у місті Житомирі 1970 року й названий так на честь основоположника практичного освоєння космічних просторів. Основна композиція знаходиться безпосередньо у будові, що раніше була будинком його сім’ї. У наш час усі інтер’єри дещо реконструйовані відповідно до мемуарів матері Корольова.
У процесі відвідування музею та огляду виставки можна ознайомитися зі спорядження космонавта, а також помилуватися численними макетами космічного транспорту, дізнатися, які підкорювали космос, та помилуватися частинами космічних кораблів. Серед експонатів також представлений такий унікальний експонат, як капсула з ґрунтом, привезена з поверхні Місяця. Цей цінний зразок був подарований NASA. До речі, астронавт НАСА Ренді «Комрад» Брезнік, який розгорнув український прапор у космосі, прилітав до України. Він усиновив українського хлопчика,допомагає сиротам в Одесі та Дніпрі. Тепер він прилітає на батьківщину свого сина — надихнути дітей стати наступним поколінням дослідників космосу.
Музей космонавтики, м. Житомир, вул. Дмитрівська, 5
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Створити рекламу шкільного музею, використовуючи звертання. Охочим підготувати повідомлення про історію листування.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Визначте за допомогою смайлика ступінь задоволення уроком і своєю роботою на ньому.