Розробки уроків - Українська мова 5 клас IІ семестр - 2018
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ
УРОК 100. РЗМ № 22. Лист до рідної людини з використанням звертань. Оформлення конверта (або адреси на поштовій листівці)
Мета: навчальна — удосконалювати знання учнів про звертання, про культуру письма; розвивальна — розвивати образне та критичне мислення, усне й писемне мовлення; збагачувати словниковий запас; розширювати кругозір; виховна — сприяти формуванню культури мовлення та етики мовленнєвого спілкування.
Обладнання: підручник, презентація, зразки листів та конвертів, ілюстрації до теми.
Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.
Очікувані результати: учні вміють складати листи, підписувати на конверті адресу; володіють культурою усного та писемного мовлення; допитливі; прагнуть розширювати свій кругозір.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання. читання створених учнями реклам із вживанням звертань. визначення творчих знахідок
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Звернення вчителя до учнів
— Паперові листи... Для декого — це вже анахронізм, музейний експонат. Проте багато людей усе ще пишуть листи на папері, і не тільки тому, що немає електронних засобів. Просто в електронному варіанті зазвичай багато не пишуть. Ці листи тривалий час і не зберігають. Натомість паперові — це матеріалізоване свідчення людських почуттів, міркувань. Кажуть же, що написане пером не вивезеш і волом.
ІІІ. РОЗВИТОК ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ
1. Робота з мовленнєвим матеріалом. Опрацювання теоретичного матеріалу за підручником, презентацією
Листування — один із видів писемного спілкування.
Лист — це написаний текст, метою якого є повідомлення про щось адресата.
Ділове листування відбувається між установами або працівником та установою.
Особисті листи — це листи до рідної та близької людини, до друга чи знайомого.
2. Повідомлення учня «З історії виникнення листів»
3. Словникова робота
Адресат — той, хто отримує лист, телеграму. Лист не знайшов адресата.
Адресант — той, хто адресує, надсилає лист. Адресант повинен чітко підписуватися.
Адрес — письмове ювілейне вітання особі чи установі. Ювілярові вручили вітальний адрес.
Адреса — місце проживання особи або розташування установи, напис на конверті, телеграмі. Правильно пишіть адресу.
4. Складання пам'ятки «правила листування» (або ознайомлення з нею)
Пам'ятка «Правила листування»
1. Вчасно відповідайте на листи, не залишайте їх без відповіді.
2. Пишіть на якісному папері.
3. Дбайте про почерк, охайність в оформленні.
4. Уживайте звертання.
5. Коли звертаєтеся до старших на «ви», пишіть це слово з великої букви.
6. Не порушуйте композиції листа (початок, основна частина, кінцівка).
7. Пишіть грамотно. Пам’ятайте: зміст листа говорить про вашу освіченість та виховання.
8. У кінці листа ставте розбірливий підпис, дату.
9. Після закінчення листа, якщо ви щось забули написати, користуйтеся пост-скриптумом (Р. S.).
5. Ознайомлення з правилами підписування конверта
— Підпишить конверт (уявний) у поданому форматі.
Відправник
Денисенко Дмитро Сергійович
вул. Свободи, 17, кв.129
м. Оскільськ
63705
Одержувач
Кіндратенко Олександр Васильович
вул. Річкова, 164
с. Квітневе, Борівський р-н
Харківська обл.
63800
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Написати листа рідним, друзям, відомій людині, підписати конверт.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
— Чому до цього часу зберігається паперове листування?
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ
Орфоепічна розминка
* * *
Великі мурахи грали у шахи,
А маленькі мурашки — у шашки.
* * *
Зупинився на зрубі зубр.
Задивився зубр на зруб.
* * *
Мишка раз прийшла до кішки,
Уклонилась кішці в ніжки.
Кішці — смішки,
Мишці — нітрішки.
* * *
Хоче залізти в шафу кішка —
Шурхотить у шафі мишка.
* * *
Ой був собі коточок,
Украв собі клубочок —
Та й сховався в куточок.
* * *
— Ведмедику-ледащо,
Вліз на пасіку нащо?
— Буду джмеликом дзижчати,
Буду меду куштувати.