Розробки уроків - Українська мова 5 клас IІ семестр - 2018
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ
УРОК 113. Контрольне аудіювання
Мета: навчальна — з'ясувати рівень сформованості комунікативних умінь учнів, необхідних для аудіювання з метою контролю та корекції; розвивальна — розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, уміння визначати ключові моменти й формулювати їх; виховна — сприяти формуванню громадянської відповідальності за стан довкілля, екологічну безпеку та сталий розвиток.
Обладнання: текст для аудіювання, тестові завдання.
Тип уроку: урок контролю й корекції знань, умінь та навичок.
Очікувані результати: учні вміють виділяти в тексті ключові моменти, виконувати тестові завдання, пов'язані із розумінням цього тексту; усвідомлюють особисту відповідальність за майбутнє.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Звернення вчителя до учнів
— Контрольне аудіювання — це не лише перевірка рівня сформованості ваших комунікативних умінь, а й засвоєння певних правил співжиття людей, від виконання яких залежить не лише сімейний бюджет, а також стан навколишнього середовища та навіть життя майбутніх поколінь.
ІІ. КОНТРОЛЬ І КОРЕКЦІЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Інструктаж до проведення контрольної роботи
2. Читання вчителем тексту
3. Словникова робота
ЕР
У сучасних квартирах встановлено величезну кількість побутових приладів, що працюють від мережі: мікрохвильові печі, чайники, праски, телевізори, мультиварки і багато іншого. Усі ці речі створені для полегшення людської праці, а за блага, що ми отримуємо, як відомо, доводиться платити. У цьому випадку ми розплачуємося величезним споживанням електроенергії, що іноді дуже сильно впливає на наш сімейний бюджет. Окрім того, як мінімум раз на місяць у кожному будинку згадують про забуте світло у ванній кімнаті, про комп’ютер, що працює цілодобово, про старий ненажерливий холодильник. А після оплати рахунку за електрику постає питання — як економити електроенергію і, відповідно, гроші?
Існує багато корисних порад для заощадження електроенергії. По-перше, одним зі способів економити світло є проста заміна звичайних ламп на енергозберігальні. Це економить до дев’яноста відсотків електроенергії. Крім того, служать такі лампи до п’ятдесяти разів довше за звичайні лампи розжарювання.
По-друге, ідучи з приміщення, гасіть світло. По-третє, утеплення приміщення — це ще один зі способів економії електроенергії. По-четверте, купуйте побутові прилади класу «А», «А+» і «А++», бо саме така енергозбережувальна техніка споживає значно менше електроенергії.
А іще утеплюйте вікна, заклеюйте шпарини. Це дасть змогу підвищити температуру в приміщенні на 3-5 градусів за Цельсієм; утепліть балкон, бо, з одного боку, ви запобігаєте потраплянню холодного повітря до вас у квартиру, а з іншого — відтоку теплого повітря назовні. Щільно зачинені двері не дадуть втекти теплу з кімнати. Чим товстіші й масивніші вхідні двері, тим більше тепла збережеться у квартирі. Усередині квартири між батареєю й стіною можна встановити захисний екран з металевої фольги. Тепло буде відбиватись і залишатися у кімнаті. Це підвищить тепловіддачу радіатора на двадцять відсотків. Завантажуйте пральну машину повністю, бо не повністю завантажена пральна машина — це перевитрата електроенергії на десять- п’ятнадцять відсотків. Якщо вибрана неправильна програма прання,— це перевитрата електричної енергії до тридцяти відсотків. Уникайте непотрібного відчинення дверей холодильника і не залишайте його відчиненим на тривалий час.
Ці поради не складні, але для ефективності вимагають щоденного застосування. Крім того, скорочення споживання електрики позитивно позначається не тільки на сімейному бюджеті, а й на більш глобальних речах, зокрема: знижується кількість шкідливих викидів у навколишнє середовище; знижується енергоємність економіки країни; підвищується комфорт у приміщенні; економія енергоресурсів для наступних поколінь.
(355 слів)
4. Виконання тестів
— Позначте одну правильну відповідь.
1. У сучасних квартирах та будинках люди тримають багато побутових приладів, щоби:
А полегшити собі працю;
Б похизуватися перед сусідами;
В правильно вкласти гроші;
Г інтер’єр був модним та привабливим.
2. Велика кількість витраченої електроенергії впливає на:
А самооцінку людей;
Б стан здоров’я;
В сімейний бюджет;
Г продуктивність праці мешканців квартири.
3. До значної перевитрати електроенергії призводить:
А часте вмикання та вимикання приладів;
Б невимкнене світло, неекономні прилади;
В відсутність лічильників;
Г несправність електроприладів.
4. Заощаджувати на освітленні можна:
А працюючи лише у світловий день;
Б користуючись настільними лампами;
В не вмикаючи світла взагалі;
Г замінивши електролампи накалювання на енергозбережувальні.
5. Потрібно купувати енергозбережувальнуу побутову техніку класу:
А 1;
Б А;
В Б;
Г В.
6. Підвищити температуру в приміщенні без енергозатрат допоможе:
А утеплення стін, вікон;
Б ввімкнення більшої кількості приладів меншої потужності;
В теплий одяг;
Г фізичні вправи.
7. Захисний екран з металевої фольги встановлюють за батареями опалення:
А для краси інтер’єру;
Б для захисту електроприладів від вологи;
В задля підвищення температури повітря;
Г щоб убезпечити себе від ураження струмом.
8. Використовувати пральну машину потрібно:
А інколи;
Б при мінімальному завантаженні;
В при повному завантаженні;
Г якомога частіше.
9. Уникнути зайвої витрати електроенергії через холодильник можна:
А не відчиняючи часто дверцята й не залишаючи їх тривалий час відчиненими;
Б якомога частіше відчиняючи дверцята;
В часто відключаючи його;
Г щотижня миючи цей побутовий прилад.
10. Для ефективності порад слід їх застосовувати:
А щомісяця;
Б щотижня;
В щодня;
Г хоча б раз на рік.
11. Економія електроенергії позитивно впливає не лише на сімейний бюджет, а й на:
А збереження навколишнього середовища;
Б підвищення настрою;
В імідж людини;
Г авторитет у суспільстві.
12. Головна думка тексту:
А потрібно любити природу й берегти її;
Б потрібно дбати не лише про себе, а й про майбутні покоління;
В щоб добре проводити дозвілля, відпочивати, слід економити електроенергію;
Г добре, коли сімейний бюджет дозволяє мати багато електроприладів.
Ключ: 1 — А, 2 — В, 3 — Б, 4 — Г, 5 — Б, 6 — А, 7 — В, 8 — В, 9 — А, 10 — В, 11 — А, 12 — Б.
ІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися до контрольної роботи з теми «Пряма мова. Діалог».
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
— Найважчим для мене було..., тому що...