Розробки уроків - Українська мова 5 клас IІ семестр - 2018
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ
УРОК 114. Контрольна робота з теми «Пряма мова. Діалог» (тестування)
Мета: навчальна — повторити й узагальнити знання учнів теми «Пряма мова. Діалог» з метою контролю та корекції; розвивальна — розвивати пам'ять, зв'язне мовлення, логічне та образне мислення, використовувати в мовленні різні види передачі чужого мовлення; виховна — сприяти формуванню шанобливого ставлення до мови, прагнення опанувати всі її багатства, наполегливості, уважності та старанності, відповідальності за результати своєї праці.
Обладнання: тестові завдання.
Тип уроку: урок контролю і корекції знань, умінь та навичок.
Очікувані результати: учні засвоїли тему; використовують пряму мову, діалог для передавання чужого мовлення; правильно вживають розділові знаки при прямій мові та діалозі; усвідомлюють значення мови в житті людини; володіють культурою мовлення.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Звернення вчителя до учнів
— Настав час продемонструвати свої знання та вміння з української мови, здобуті в 5-му та попередніх класах. Бажаю, щоб після виконаної роботи ви вийшли із класу з гордістю та з почуттям виконаного обов’язку, щоб пишалися собою!
II. КОНТРОЛЬ І КОРЕКЦІЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Інструктаж до написання контрольної роботи
2. Написання тесту
Варіант І |
Варіант ІІ |
1. Чуже мовлення, передане дослівно,— це |
1. Форма мовлення, що складається з обміну репліками,— це |
А діалог |
А цитата |
Б пряма мова |
Б пряма мова |
В цитата |
В діалог |
Г непряма мова |
Г непряма мова |
2. Зазначте речення з прямою мовою (розділові знаки пропущено) |
|
А Мати шепотіла синові що він її щастя. |
А Він правді дивився у вічі. Б Наталочка сказала що їй подобається розгадувати значення дорожних знаків. В За словами давньогрецького філософа Платона думки керують світом. Г Віддай мені корову назад каже багатий вбогому братові. |
Б Наша дума, наша пісня не вмре, не загине. |
|
В На сизих луках скошено траву. |
|
Г Ти моє щастя шепотіла мати синові. |
|
3. Зазначте речення, у якому неправильно розставлено розділові знаки |
|
А Запорожці говорили — «Наша хата небом крита, землею підбита, вітром загорожена». Б «Ой, яка чудова українська мова!» — захоплено писав поет Олександр Підсуха. В «Земля дає все і збирає все»,— говорили стародавні орачі. Г «Канікули! Канікули!» — співає все навколо. |
А «Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину» — слушно зауважує Василь Симоненко. Б У народі кажуть: «Хто в біді дав, той двічі дав». В Письменниця Зірка Мезатюк створила дуже цікаві книжки про дітей, які разом із батьками цікавляться нашим героїчним минулим, дбають про збереження реліквій. Г «Той лиш пошани гідний, хто мову шанує свою»,— наголошував Володимир Сосюра. |
4. Зазначте речення, у якому правильно розставлено розділові знаки |
|
А «Це я, ваш Пірат», гавкав він крізь сльози. Б «Оксано, тікаймо» — рішуче прошепотіла до неї Олеся. В «Воскресни, Україно! — пристрасно молив поет. Г Катон сказав: «Пропав той день, що минув без користі». |
А Галинка сказала: «Гляньте, як гарно на вулиці»! Б На плакаті написано: «Бережіть природу!» В «Чи можна мені піти погуляти?» спитав Сашко. Г Недаремно говорять люди очі — дзеркало людини. |
5. Зазначте речення, яке відповідає схемі «П»,— а. (розділові знаки пропущено) |
5. Зазначте речення, яке відповідає схемі: А: «П?» (розділові знаки пропущено) |
А На тебе чекають випробування і велика праця сказав дідусь онукові Б Тут поет запитав Хто там В Лицар крикнув От спасибі Г Недаремно каже прислів’я Вік живи — вік учись |
А Не на тебе ждать я буду поет відповідає Б Тут поет запитав Хто там В Лицар крикнув От спасибі Г Що уміти — за плечима не носити говорить народна мудрість |
6. Зазначте схему, що відповідає реченню «Та не гавкай хоч ти мені жалівся дід» |
6. Зазначте схему, що відповідає реченню «Котра година запитує Михайлик» |
А «П»,— а. Б А: «П». В «П?» — а. Г А: «П!» |
А «П»,— а. Б А: «П». В «П?» — а. Г А: «П!» |
Ключ: 1 — Б, 2 — Г, 3 — А, 4 — Г, 5 — А, 6 — А. |
Ключ: 1 — В, 2 — Г, 3 — А, 4 — Б, 5 — Б, 6 — В. |
7. Виправте пунктуаційні помилки |
|
«Владик, побачивши сміття на лісовій галявині, розмірковував уголос»,— чому люди не думають про інших. |
Книжка дуже цікава, ми влаштовуємо її обговорення: «Сказала вчителька». |
8. Поставте розділові знаки при діалозі |
|
А чи не зробити нам підводного човна раптом каже Олег. Зробимо. А з чого не задумуючись кажу я. Із старої напівзатопленої верби пропонує мій друг. |
Мамо а Зайчик-Побігайчик боїться Кози перебиває Павлик материну казку. Боїться боїться моя дитино відповідає матуся. Мамо нащо та погана Коза-Дереза знов питає Павлик. Так Бог дав сину гомонить мати далі |
9. Переробіть діалог на речення з прямою мовою |
|
— Що за краса ці села! — захоплювалася мама.— Які садочки, які ставочки, а які назви, ах! Ставища, Мрія, Царівка... Вони минали Калинівки й Любимівки, Іванівки й Василівки, Ганнівки й Варварівки, і мама щоразу казала: ах! Наталочка сиділа з премудрим виглядом, мов цар Соломон на престолі, і також розмірковувала: — Виявлється, в машині можна не тільки їхати. У ній зручно плести віночки, їсти черешні і навіть сушити футболку... (Зірка Мензатюк) |
— І дорожні знаки теж хороші,— додала Наталочка по хвилі.— Особливо круглі. — Цих знаків треба слухатися,— зауважив тато.— Адже вони що-небудь забороняють: повертати, або зу- пинитися, або швидко їхати. — Он як? — здивувалася Наталочка.— Тоді, мабуть, кращі оті трикутники з червоними краями. Вони менш суворі? — Саме так; вони попереджають про те, що чекає на трасі. У це було важко повірити. Бо про що, скажіть на милість, може попереджати пляшка без дна? Або косий хрест, наче в апостола Андрія Первозванного? — То не пляшка, а звуження дороги. А хрест позначує перехрестя,— пояснював тато.— Придивляйся пильніше, тоді все збагнеш. (За Зіркою Мензатюк) |
10-12. Складіть і запишіть уявний діалог із другом, який не любить читати художньої літератури, а весь час проводить за іграми на комп’ютері |
10-12. Складіть і запишіть уявний діалог із другом, який не любить учити мову та літературу, а визнає лише математику та інформатику, адже вони знадобляться в його майбутній професії |
ІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити вивчені правила.
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»
— У результаті виконаної роботи я зрозумів (-ла), що...