РІДНА МОВА 6 КЛАС
ПЛАНИ-КОНСПЕКТИ УРОКІВ
І СЕМЕСТР
МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ
Урок № 14
Тема: Загальна характеристика частин мови
Мета: дати загальну характеристику самостійних та службових частин мови, удосконалювати вміння розрізняти частин мови, розпізнавати їх у реченні та тексті, пояснювати різницю між самостійними та службовими частинами мови; розвивати увагу та спостережливість; культуру усного і писемного мовлення; виховувати повагу до материнства, родини.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник.
Хід уроку
І. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу. Робота з таблицею, поданою на с. 43.
Робота біля дошки. Записати речення. З’ясувати, до яких частин мови належать ужиті в реченнях слова. Які частини мови є самостійними, які службовими? У чому полягає відмінність між самостійними та службовими частинами мови? Розкрити суть термінів лексичне значення слова та граматичне значення слова. Пояснити лексичне та граматичне значення виділених слів.
Мама знали пісень багато і виводили їх так гарно. Випадала часинка, й тато промовляв: «Заспівай нам, Ганно!» (В. Миколайчук.) Зійшлися два українці та й співають у три голоси. (Г. Гордасевич.) Коли зійдеться три українці, то це вже хор. (М. Рильський).
Робота з підручником.. Самостійне опрацювання теоретичного матеріалу (п. 7, с. 44).
Попереджувальний диктант. У кожному з речень підкреслити члени речення та назвати частини мови. Який розділ науки про мову вивчає члени речення? Який – частини мови?
Де мати посіє, там стелиться ласка. Де мати посадить, там сходить добро. У мами рука і легка, і прекрасна, а серце глибоке, як сивий Дніпро. (В. Крищенко.) Щедрість материнських добрих рук ми ще у житті не оцінили. (Д. Луценко.)
Бесіда.
· Який розділ мовознавчої науки вивчає частини мови?
· Якими спільними рисами характеризуються слова однієї частини мови?
· Скільки частин мови є в українській мові?
· Які частини мови є самостійними? Назвати і навести приклади.
· У чому полягає відмінність між самостійними і службовими частинами мови?
· Які є службові частини мови? Назвати і навести приклади.
· Яка частина мови не належить ні до самостійних, ні до службових? Назвати і навести приклади.
ІІІ. Виконання вправ на закріплення.
Диктант з коментуванням. У кожному з речень назвати самостійні та службові частини мови.
Мамине обличчя у дитинство кличе, із дитинства в юність поглядом веде. Мамине обличчя сонця мені зичить. Мамине обличчя любе й молоде. (М. Дмитренко.) Так непомітно проліта одна хвилина біля мами, одна хвилина золота. (Л. Талалай.)
Творча робота. Скласти невелике висловлювання (обсяг - 4-5 речень) на тему «Хвилина біля мами». У тексті творчої роботи вказати кілька самостійних та службових частин мови.
ІV. Підбиття підсумків уроку.
V. Домашнє завдання.
П. 7, вправа 82.