РІДНА МОВА 6 КЛАС
ПЛАНИ-КОНСПЕКТИ УРОКІВ

І СЕМЕСТР


ІМЕННИК


Урок № 36

Тема: Написання не з іменниками


Мета: пояснити праивла написання не з іменниками, формувати вміння виділяти в іменниках орфограму «Не з іменниками» та обгрунтовувати вибір написання відповідними орфографічними правилами; розвивати логічне мислення, пам’ять; формувати вміння систематизовувати здобуті знання, самостійно робити висновки; розвивати культуру усного й писемного мовлення.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, таблиця.

Хід уроку

І. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.


ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Спостереження над  мовним явищем.

Робота біля дошки. Записати слова. Виділені слова розібрати за будовою. Якою значущою частиною є в них не? Самостійно сформулювати правило про  написання слів із не.

Немовля, неділя, небіж, невід, ненависть, невдаха, невіглас, невістка, негідник, негода, недуга, нежить, нездара, незламність, нелюд, неміч, ненажера, неслух, нероба.

До поданих слів дібрати синоніми. Виділені слова розібрати за будовою. Якою значущою частиною є в них НЕ? Сформулювати правило  про написання іменників з НЕ разом.

Небилиця, неволя, неправда, неприємність, нещастя, недруг, незалежність, незаможність, незгода, незрадливість, незрячість, нелад, немилість, неповага, несмак, нещирість.

Робота біля дошки. Записати слова, виділити префікс. Сформулювати правило про написання слів з префіксом НЕДО.

Недооцінка, недовіра, недобір, недогарок, недопалок, недолік, недокрів’я, недорід, недоук.

Диктант із завданням. Самостійно завершити прислів’я. Сформулювати правило про написання іменників з не  за  наявності в реченні протиставлення.

Це не казка, а … . Пише не перо, а … . Будь сильний не кожухом, а … . Найкраща показка – не кулак, а … . Горілка – не вода, а … .

Народна творчість.

Для довідок.  Билиця. Розум. Духом. Ласка. Народна біда.

Формулювання висновків щодо написання НЕ з іменниками.

Робота з таблицею. До кожного з поданих у таблиці правил колективно дібрати приклади.

Написання НЕ з іменниками


НЕ з іменниками пишеться разом:


·  Якщо без НЕ іменник не вживається:

·  Якщо до іменника з НЕ можна дібрати синонім:

·  Якщо іменник має префікс НЕДО:


НЕ з іменниками пишеться окремо:


Якщо в реченні є протиставлення:ІІІ. Виконання  вправ  на закріплення вивченого.

Словниковий диктант.

Незабудка, недогляд, невільник, непокора, нечупара, неспокій, незнайомець, недогризок, невидимка, непосида, неуцтво.

Попереджувальний диктант.

1. Хай забудеться недоля і неслава давніх літ, щастя рівне й рівна воля засіяють на весь світ! (М. Вороний.) Клянемося хлібом і водою, що всі мови нашої землі житимуть добром, не ворождою, в чесному сестринстві, а не злі. (Д. Павличко.) Не кидайте весла, гребіть що є сили, ми тую негоду минем… (Г. Романченко.) Для інших  і доля, і щастя хай буде, собі я бажаю не сну, а життя. (Леся Українка.) Лихе слово вуста опіка, як недопалок. (В. Кузьмич.) Ненависть пильна, і стріла безлика. (Л. Костенко.) Тиша ловить у невід хвилин переплин. (Б. Олійник.) Був день, коли ніхто не плаче, був ясний день, мов немовля. (Д. Павличко.)

2. Великі душі мають силу волі, а слабодухи гинуть у неволі. Через незгоду тратять люди свободу. Краще на волі на вітці, ніж у неволі в золотій клітці. Догоджай не людям, а своїй совісті. Правду говорить не язик, а душа. Невігласу і гроші не допоможуть. Щастя із нещастям в однім дворі живуть. Дорогий не дарунок, а увага. Тобі забава, а мені неслава. Кров не вода, а серце не камінь.

Народна творчість.

Диктант з коментуванням.

1. Будь не рабом, громадянином будь! (Д. Загул.) Намагайтеся власні недоліки пізнавати. (П. Могила.) Та не співцем віднині я по полю, а сіячем і воїном іду. (С. Голованівський.) Осіння негода за вікном глухо  шуміла вербами, дощ стікав по шибках. (О. Гончар.) По небу не хмари, а клоччя білої з сірим бавовни. (В. Ярошенко.) У лісі яличку зрубали, за нею заплакав дубок, не роси, а сльози упали на чисту траву із гілок. (Д. Павличко.)

2. Його совість чиста, як поцілунок немовляти. Краще втонути, як за нелюбом бути. Не смерть страшна, а недуга. Дурість – причина нещастя. Не море топить, а калюжа. Учений іде, а неук  слідом спотикається.  Чоловік – не горіх, його не розкусиш.  Не чоловік, а варивода. Люди – не раки, з горя не почервоніють. Не журися, милий, не журися. Як прийде неділя, приберися. Узяв козак невдашечку за білую ручку, привів її за невістку до матері в хатку. (Нар. творч.)


ІV. Підбиття підсумків уроку.


V. Домашнє завдання: п. 21, вправа 198.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити