РІДНА МОВА 6 КЛАС
ПЛАНИ-КОНСПЕКТИ УРОКІВ

І СЕМЕСТР


ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ


Урок № 7

Тема: Зв’язне мовлення. Загальні відомості про ситуацію спілкування та її складові. Створення власних висловлювань.

Складання діалогів відповідно до запропонованої ситуації спілкування


Мета уроку: дати загальне уявлення про ситуацію спілкування, пояснити, що слід узяти до уваги та що необхідно спланувати перед тим, як уступити в спілкування,  формувати вміння діалогічного усного мовлення; виховувати чемність і толерантність.

Обладнання:  підручник, таблиця.

Хід уроку

І. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.


ІІ. Повторення ключових питань.

Робота з підручником.  Колективне виконання вправи 15.

Робота з таблицею. Розповісти, що слiд узяти до уваги, щоб  правильно зорієнтуватись у  ситуацiї  спiлкування. Що треба обміркуваати перед вступом у спiлкування?

 

      Перед тим, як вступити в спiлкування, слiд УЗЯТИ ДО УВАГИ:

 

 

ДЕ спiлкуємося?

 

в офiцiйнiй обстановцi

 

СИТУАЦІЯ

СПІЛКУВАННЯ

 

 

ХТО адресат?

у неофіційнiй

обстановцi

 

 

Яка МЕТА спiлкування?

    повiдомлення

 

з’ясування

 спонукання



Залежно вiд цього ТРЕБА ОБМІРКУВАТИ (СПЛАНУВАТИ):

 

ТЕМУ

 

 

ОСНОВНУ ДУМКУ

 

 

ВИСЛОВЛЮВАННЯ

 

ФОРМУ

(дiалог чи монолог)

 

 

СТИЛЬ

 


ІІІ. Виконання ситуативних вправ.    

З опорою на подану вище таблицю, зорiєнтуватись у ситуацiї спiлкування, а також обміркувати тему, основну думку, форму, вибрати стиль  вашого ймовірного висловлювання, уявивши, що  ви прийшли:

·       на класні збори, де вирішується питання організації автобусної екскурсії історичними місцями Києва (Львова, Полтави, Харкова…);

·       до лікарні, де проходить курс лікування ваша бабуся;

·       до театральної каси, щоб придабати квитки на виставу;

·       до однокласника переглянути новий відеофільм або удвох пограми в комп’ютерну гру.

Пояснити,  що  потрiбно взяти до уваги, щоб зорiєнтуватися в ситуацiї спiлкування, i що визначити перед тим, як вступити в спiлкування, якщо до вас звернувся:

·       однокласник з проханням допомогти надолужити пропущене на уроках через хворобу;

·       класний керiвник з пропозицiєю взяти участь  у організації шкільної виставки  учнівських малюнків (ілюстрацій до літературних творів, плакатів певної тематики, стінгазет до Дня учителя);

·       керiвник шкiльного лялькового театру і запропонував вам написати гумористичну п’єсу-казку з сучасного шкільного життя.

Скласти та «проговорити» за особами діалог, можливий в одній із вище окреслених  ситуацій.

 

ІV. Підбиття підсумків уроку.


V. Домашнє завдання: вправа 18.






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити