УСІ УРОКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ в 6 класі І семестр - 2014 рік
Лексикологія фразеологія уроки
УРОК № 23. УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 7. СТИЛІ МОВЛЕННЯ (ПОВТОРЕННЯ). ПОНЯТТЯ ПРО ОФІЦІЙНО-ДІЛОВИЙ СТИЛЬ
Мета:
- навчальна: удосконалювати комунікативні вміння;
- розвивальна: розвивати навички самостійної роботи;
- виховна: виховувати допитливість та працелюбство.
Внутрішньопредметні зв'язки: лексика, граматика, пунктуація, орфографія.
Міжпредметні зв'язки: мова, література, соціокультура.
Тип уроку: формування умінь і навичок.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
- АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
- Перевірка домашнього завдання
- Виразне читання
► Виразно прочитайте уривок вірша. Яка його основна думка? До якого стилю він належить? Поясніть розділові знаки. Назвіть до яких частин мови належить усі слова.
З ФРОНТОВОГО БЛОКНОТА
До світанку ревли гармати,
А коли зайнялась зоря,
Захотілось перечитати
Том улюблений «Кобзаря».
На війні не буває часу
Для сердечних, для ніжних слів,
Але серце й любов Тараса
Відчуваєш крізь бурю днів.
Прочитаєш — і стануть сниться
Жито, поле, густий курай,
Каламуть березнева, птиці,
Що вертаються в рідний край.
К. Герасименко
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
- Коментування учнями теми уроку (чи є щось зовсім нове)
- Аудіювання
► Послухайте текст. До якого стилю він належить? Доведіть це. Випишіть кілька термінів.
Лінгвістичні словники є скарбниками мовних знань, вони зберігають лексичне багатство мови, дають змогу всебічно розглянути, кожне слово як особливий мікросвіт мовної системи. Українська мова, маючи статус державної, неухильно зміцнює свої позиції в усіх сферах суспільного життя, тому попит на українські лексикографічні (написання словників) праці зростає.
- ПОВТОРЕННЯ. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК
- Робота з текстом
► Прочитайте текст. Що таке стиль? Де використовується офіційно- діловий стиль? Які його основні ознаки? Запишіть абзац, інформація якого вас зацікавила. Виділене слово розберіть за будовою.
Стиль — це сукупність мовних засобів і прийомів, вибір яких зумовлений змістом, характером і метою висловлювання. У мові виділяють такі стилі: розмовно-побутовий, науковий, публіцистичний, художній, офіційно-діловий.
Офіційно-діловий стиль використовується в різних державних, громадських та інших організаціях й установах. Це стиль державних законів, указів, постанов, наказів, характеристик, довідок, інструкцій, заяв, актів, протоколів, угод, договорів, оголошень, службових листів тощо.
Основними ознаками цього стилю є чіткість, однозначність, лаконічність, відсутність зайвого, усталеність форм, які виробилися протягом тривалого часу, вживання слів у прямому значенні без образності.
- Робота з різними видами ділових паперів
► Прочитайте інформацію про алфавітний список. Познайомтеся, за яким принципом складено каталоги в бібліотеках. Складіть алфавітний список учнів вашого класу.
Алфавітний список — це перелік кого-небудь або чого-небудь за алфавітом. За алфавітним списком легко користуватися словниками, різними документами.
► Прочитайте інформацію про автобіографію. Напишіть автобіографію за перерахованими вимогами.
Автобіографія — це опис свого життя. Головні вимоги — вичерпність відомостей і лаконізм вкладу. В автобіографіях обов’язково зазначаються:
- Назва документа.
- Прізвище, ім’я, по батькові.
- Дата народження.
- Місце народження.
- Відомості про навчання.
- Відомості про трудову діяльність.
- Відомості про громадську роботу.
- Стислі відомості про склад сім’ї.
- Дата написання й підпис автора.
Заголовок пишуть посередині рядка, трохи нижче за верхнє поле. Кожне нове повідомлення слід починати з абзацу. Дату написання ставлять ліворуч під текстом, підпис автора — праворуч. Може бути автобіографія-розповідь і автобіографія-документ.
- Поради
Бажано ознайомитись з автобіографічними творами Т. Г. Шевченка («Художник»), І. Я. Франка («Олівець») та іншими.
- Робота зі щоденниками
Ознайомтесь з інформацією про щоденник. Поділіться досвідом ведення особистого щоденника. Підготуйтесь до заняття з позакласного читання з використанням своїх читацьких щоденників.
Щоденник — це записи, які ведуть щодня. Є різні види щоденників: особисті (у тому числі учнівські, читацькі) та колективні.
В учнівському щоденнику школярі записують домашні завдання з усіх предметів (грамотно й охайно), а вчителі ставлять оцінки, що дає можливість батькам краще контролювати успішність своїх дітей. Класний керівник систематично перевіряє ведення цих щоденників.
В особистий щоденник записують цікаві події, випадки із життя. Багато учених та письменників вели і ведуть особисті щоденники (у тому числі й фронтові), які використовують під час написання своїх творів.
У читацьких щоденниках фіксують дату, автора і назву книжки, її короткий зміст, примітки.
У колективних щоденниках ведуть, як правило, літопис діяльності — гуртка, школи, організації, заходів тощо.
- Пошуково-творча робота з газетою
► Ознайомтеся зі стінними газетами свого та інших класів, а також школи. Поцікавтеся підшивкою газет у шкільній бібліотеці (на вибір).
► Прочитайте текст і скажіть, що ви ще можете сказати про газети. Які газети передплачує ваша сім’я?
Газета — періодичне видання у вигляді великих аркушів, як правило, щоденне, присвячене подіям сучасного суспільного життя.
Газета має свою структуру — розділи, у яких поміщаються офіційні матеріали, статті, замітки, інформації, хроніка, звіти, репортажі, кореспонденції, нариси, фейлетони, інтерв’ю, програми, оголошення тощо.
Доцільно орієнтуватись також в таких газетних термінах, як: заголовок, шапка, аншлаг, рубрика, колонка, вікна, підвал, псевдонім, юнкор, спецкор, репортер та ін.
Редколегія шкільної газети обирається і обов’язки між членами редколегії розподіляються, приміром, так: редактор, завідувачі відділами, художник, коректор, технічний редактор та ін.
- СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ МАТЕРІАЛУ
- Фронтальна бесіда
- Що називають стилем мови? Які стилі мови ви знаєте?
- 3 якими стилями вам найчастіше доводиться працювати?
- Назвіть різновиди ділових паперів офіційно-ділового стилю.
- Робота з таблицею
► Прочитайте таблицю. Підберіть приклади текстів різних стилів.
У сучасній українській літературній мові розрізняють такі основні стилі: художній, публіцистичний, науковий, офіційно-діловий, розмовний.
Стилі мовлення |
Сфера вживання |
Мета спілкування |
Основні види висловлювань |
Основні стильові риси |
Офіційно-діловий |
Офіційні відношення |
Регулювання офіційних відношень |
Закони, укази, договори, ділові папери |
Офіційність, сувора точність формулювань, тексти не припускають двозначності змісту, відсутність індивідуальних авторських рис |
Художній |
Художня література |
Вплив на людей силою художнього слова |
Лірика, драма, романи, п’єси, повісті, вірші, оповідання та інші жанри |
Оцінність вчинків, емоційність, конкретність, використання мовних засобів зумовлене його призначенням — образно відтворювати дійсність. |
Науковий |
Наука, техніка, культура, навчальний процес |
Повідомлення про певні досягнення науки, техніки, культури |
Виступ, доповідь, лекція, диспут, стаття, реферат, книга, підручник |
Точність, логічність, аргументованість, широке використання складних речень, «сухість» викладу |
Публіцистичний |
Політика, громадське життя |
Інформація з метою впливу на засоби масової інформації |
Виступ, лекція, промова, стаття, нарис, брошура, фейлетон |
Закличність, схвильованість, певний пафос, оцінність інформації, використання суспільно-політичних термінів |
Розмовний |
Побут, родинні, дружні стосунки |
Обмін думками |
Бесіда (розмова), записки, приватні листи |
Довільність, безпосередність, емоційність, використання загальновживаних слів з суфіксами пестливості, згрубілості, простих речень, часто неповних, звертань тощо |
- ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
- Колективна бесіда про сутність, особливості і використання офіційно-ділового стилю
- Рефлексія
Що сподобалося сьогодні на уроці? Над чим виникло бажання попрацювати додатково?
- ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР)
► Робота за підручником.
► Налагодити творчі зв’язки з однією із газет. Виконати перше завдання редколегії.