УСІ УРОКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ в 6 класі І семестр - 2014 рік
Лексикологія фразеологія уроки
УРОК № 30. КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 2 З ТЕМИ «ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ» (ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ)
Мета:
- навчальна: перевірити знання учнів з лексики та фразеології;
- розвивальна: розвивати вміння школярів виконувати тестові завдання; логічне мислення; мовленнєві навички; працювати самостійно.
- виховна: виховувати любов до мови.
Внутрішньопредметні зв'язки: орфографія, пунктуація.
Міжпредметні зв'язки: виконання тестових завдань (формування ключової компетенції).
Тип уроку: урок перевірки знань та навичок учнів.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ
Ознайомлення з критеріями оцінювання тестових завдань закритої й відкритої форми. Проведення інструктажу щодо їх виконання.
III. ВИКОНАННЯ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ
І варіант
► Завдання 1-8 мають по три варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
- Лексикологія вивчає:
А слова як частини мови;
Б лексичне значення й вживання слів;
В граматичне значення слів та словозміну.
- Діалектні слова — це:
А слова, які розуміють і вживають усі;
Б слова, вживання яких обмежене певною місцевістю;
В слова, які використовують люди певних професій.
- Застарілі слова — це:
А слова, які перейшли в українську з інших мов;
Б слова, які використовують люди певних професій;
В слова, які вийшли з активного вжитку.
- Стійкі сполучення слів, які за змістом дорівнюють одному слову,— це:
А фразеологізми;
Б діалектизми;
В неологізми.
- Власне українські слова перелічені в рядку:
А душа, сонце, річка, небо;
Б мати, батько, брат, спільність;
В лелека, мрія, мимохіть, плесо.
- Неологізми перелічені в рядку:
А поштамт, ситро, хоровод, інтернат;
Б мобільник, факс, хіт, діджей, субсидія;
В чимчикувати, швендяти, вештатись.
- Діалектні слова входять до складу синонімічного рядка:
А гарний, вродливий;
Б смугастий, басаманистий;
В стежка, доріжка.
- Слова-терміни вжито в рядку:
А суфікс, діалект;
Б концерт, зірка;
В мовознавство, дзеркало.
► Завдання 9 передбачає встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати відповідник, позначений цифрою.
- Установіть відповідність між фразеологізмом та його тлумаченням:
А хоч з лиця воду пий |
1 мати досвід |
Б як сніг на голову |
2 соромитись |
В показувати п’яти |
3 вродливий |
Г з’їсти зуби |
4 тікати |
5 несподівано |
II варіант
► Завдання 1-8 мають по три варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
- Лексичне значення слова пояснюється:
А в орфографічних словниках;
Б у тлумачних словниках;
В у фразеологічних словниках.
- Наукові поняття позначаються:
А діалектизмами;
Б неологізмами;
В термінами.
- Неологізми — це слова:
А які вийшли з активного вжитку;
Б які недавно з’явилися в мові;
В якими користуються жителі певної місцевості.
- Фразеологія вивчає:
А лексичне значення і вживання слів;
Б лексичне значення і вживання стійких сполучень слів;
В лексичне значення і вживання наукових термінів.
- Фразеологізмом є таке словосполучення:
А побити носа;
Б побити тарілки;
В побити горщики.
- Професійні слова перелічені в рядку:
А рекрут, княгиня, перст;
Б стенокардія, хірургія, ін’єкція;
В рука, розмова, двері.
- Діалектні слова входять до складу синонімічного ряду:
А вуйко, дядько;
Б приємний, чемний;
В горизонт, небокрай.
- Слова-терміни ужито в рядку:
А мовознавство, дзеркало;
Б префікс, дефіс;
В зірка, концерт.
► Завдання 9 передбачає встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати відповідник, позначений цифрою.
- Установіть відповідність між фразеологізмом та його тлумаченням:
А дати драла |
1 відмовити |
|
Б десята вода на киселі |
2 вихваляти |
|
В дати гарбуза |
3 тікати |
|
Г співати дифірамби |
4 багато |
|
5 далека рідня |
||
- ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
- Збір зошитів
- Рефлексія
- Які завдання були складними? Чому? З якими завданнями впоралися легко?
- ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Індивідуальне завдання з повторення вивченого.
ДОДАТОК ДО УРОКУ
Оцінювання контрольного тесту
Тип завдання |
Завдання закритої форми |
||||||||
з вибором однієї правильної відповіді |
на встановлення відповідності |
||||||||
Номер завдання |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Варіант 1 |
б |
б |
в |
а |
в |
б |
б |
а |
А-3 , Б-5, В-4, Г-1 |
Варіант 2 |
б |
в |
б |
б |
в |
б |
а |
б |
А-3, Б-5, В-1, Г-2 |
Кількість балів |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
4 |