УСІ УРОКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ в 6 класі І семестр - 2014 рік
Морфологія. Орфографія
УРОК № 46. ІМЕННИК ЯК ЧАСТИНА МОВИ: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ
Мета:
- навчальна: повторити, узагальнити і поглибити знання учнів про іменник як частину мови, зміцнювати навички визначення морфологічних ознак іменників, учити правильно використовувати іменники в мовленні; визначати їхню роль у реченнях;
- розвивальна: розвивати в учнів навички зв'язного мовлення, мислення, творчі здібності, стимулювати бажання досліджувати й аналізувати мовні явища;
- виховна: виховувати позитивне ставлення та виховувати повагу до рідного слова, любов до України.
Внутрішньопредметні зв'язки: орфографія, синтаксис, лексикологія.
Міжпредметні зв'язки: мова, література, українознавство.
Тип уроку: урок повторення й узагальнення вивченого.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Лінгвістичне дослідження
► Прочитайте речення. Знайдіть усі іменники, поясніть їхнє лексичне значення. На які запитання вони відповідають?
До найкоштовніших надбань кожного народу належить мова. Мова — найбільший духовний скарб, у якому народ виявляє себе творцем, передає нащадкам свій досвід і мудрість, перемоги й поразки, культуру, традиції, надії і сподівання.
► Порівняйте кількість іменників з кількістю слів інших частин мови. Зробіть висновок про частоту вживання іменників.
Слово вчителя
Випередити іменник у кількості слів неспроможна жодна частина мови. В 11-томному «Словнику української мови» нараховується близько 135 тис. слів. Серед них іменників майже половина. Порівняно з іменниками дієслів удвічі менше.
- ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО
- Робота з підручником
► Розділіть зошит на дві частини. Прочитайте параграф. Заповніть табличку.
Повторив уже знайоме про іменник |
Про що дізнався |
- Комунікативний практикум
► Розкажіть про іменник за схемою.
- Робота з текстом
► Прочитайте виразно текст.
Як нема без зірок небозводу,
Як блакиті без сонця нема,
Так і мови нема без народу,
Так народу без мови нема.
В. Забаштанський
► Випишіть іменники. Визначте постійні та непостійні морфологічні ознаки. Якими членами речення виступають іменники?
- Розподільна робота
► Запишіть іменники у дві колонки: ужиті в однині та множині.
Доля, ножиці, екзамени, озеро, приклади, радощі, берег, радість, експеримент, дочка, обеліски, птахи, іграшка, абрикоси, дерева, ліс, олівець, експонати.
► Наведіть приклади іменників, що вживаються тільки в однині, та іменників, що вживаються тільки в множині.
- ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Пояснювальний диктант
► Запишіть під диктовку. Поясніть орфограми та пунктограми.
ДОБРА БЕРІЗКА
Стоїть на узліссі гарна береза. Дятел шукав шкідливих комах і продовбав у корі берези дірку. Напився соку й полетів. Побіг струмочок по дереву.
Прилетіли синички і зяблики. Вони напилися живильної рідини. Закружляли біля берізки метелики. На запах солодкого гостинця прилетіли мушки та комарі. Усіх пригощала соком добра береза (3 книги-календаря «Дванадцять місяців»).
- Творча робота. Стань творцем!
► Закінчіть прислів’я. Назвіть іменники, укажіть їхні граматичні ознаки.
Тримай голову в холоді, а ... . Кров — не водиця, проливати — ... . Дарованому коню ... . Краще погана дорога, ніж поганий ... .
- СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Практична робота
► Провідміняйте зазначені іменники.
Дитина, люди, стіл, допомога, черга.
► Виконайте словотвірний розбір поданих слів. Зробіть висновок про способи творення іменників.
Людство, придорожній, прикраса, черговий, синь, скелелаз.
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
- Лінгвістична гра «Угадай іменник»
► Назвіть іменник за лексичним значенням.
1) Оцінка, цифрове позначення (бал).
2) Танцювальний вечір (бал).
3) Дерево, що має лапате листя з гострими кінцями й глибокими вирізами (клен).
4) Пуп’янок квітки (бутон).
5) Назва дванадцятого місяця календарного року (грудень).
6) Сукупність слів певної мови (лексика).
7) Зібрання слів (інколи також морфем або словосполук), розташованих у певному порядку (словник).
- Рефлексія
► Складіть запитання до вивченої на уроці теми.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР)
► Виконайте вправу за підручником.
► Напишіть твір-мініатюру «Прихід зими» (5-7 речень), іменники підкресліть.