УСІ УРОКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ в 6 класі І семестр - 2014 рік
Морфологія. Орфографія
УРОК № 53. ВІДМІНКИ ІМЕННИКІВ, ЇХНЄ ЗНАЧЕННЯ
Мета:
- навчальна: розширити і поглибити знання учнів про відмінки іменників; сформувати вміння визначати відмінок іменника в реченні та ставити іменники в необхідній відмінковій формі; поглибити знання учнів про кличний відмінок;
- розвивальна: розвивати вміння школярів правильно вживати відмінкові форми іменників в усних та письмових висловлюваннях; розвивати культуру мовлення;
- виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу.
Внутрішньопредметні зв'язки: орфографія, синтаксис; лексикологія.
Міжпредметні зв'язки: література, українознавство.
Тип уроку: урок актуалізації та узагальнення вивченого.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Словниковий диктант
► Запишіть слова. Поясніть орфограми.
Леся Українка, співуча українка, село Українка, кобзар на майдані, вірш із «Кобзаря», Михайло Старицький, картина Олександра Мурашка «Похорон кошового», Світлана Дмитрівна Кошова; розділ з Біблії, біблійне оповідання, Богоматір.
- Лінгвістичне дослідження
► Прочитайте речення. Над кожним іменником надпишіть його відмінок. Поясніть, як потрібно визначати відмінок в іменників.
Люди пов’язують життя цього дуба з історичним минулим нашого краю, зокрема з історією запорозького козацтва.
► Підкресліть члени речення.
- ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Робота в групах
Група 1. Випишіть слово «хліб», визначте відмінок.
- Багато снігу — багато хліба. 2. Весна днем красна, а на хліб пісна. 3. Держи хліб на обід, а слово на одвіт. 4. На чорній землі білий хліб родить. 5. Хліб за шлунком не ганяється, а шлунок за хлібом.
Група 2. Підготуйте повідомлення, як визначити відмінок.
Група 3. На прикладі вказаних сполучень слів зробіть висновок про те, з якими прийменниками вживається знахідний відмінок.
У квітник, за село, крізь жита, між волошки, на зошит, над зірки, перед тебе, під вечір, по воду, повз нас, через поранення, незважаючи на негоду, у відповідь на запитання.
Група 4. Провідміняйте слово «мова».
Група 5. Провідміняйте слово «таксі». Наведіть ще приклади таких слів.
Зверніть увагу!
Не відмінюються:
- іншомовні слова, які мають кінцевий голосний (амплуа, боа, інтерв’ю, меню, рагу, Токіо, бюро, авто, таксі, кольрабі, парі, Чилі);
- жіночі прізвища на голосний -о (Марії Демченко, з Олею Боженко, але з Олегом Боженком);
- деякі абревіатури (США, АТС, ООН, але до загсу).
- Слово вчителя
Учні Естонії, вивчаючи рідну мову, повинні запам’ятати 14 відмінків, у Фінляндії — 14, в Угорщині — 22. Чемпіон по кількості відмінків — мови народів Дагестану — понад 50 відмінків. А ось у китайській мові — жодних відмінків узагалі немає! Відносини між словами передаються за допомогою службових частин мови. У російській мові — 6 відмінків.
- Робота з текстом
► Прочитайте текст. Визначте тип мовлення і стиль тексту. Доберіть назву.
Сонце пробило в хмарах над байраком вузеньку ополонку, яскравим променем стрельнуло на левади. Сонце шанували й літні люди, і діти. З сонцем було пов’язано чимало повір’їв та казок. Дітлахи називали сонечком комашку. Вони саджали її на долоню й запитували: «Сонечку, сонечку! Скажи, чи далеко вечір?»
► Знайдіть іменники. Поставте до них запитання. Визначте відмінки іменників, виділіть закінчення.
- Вибіркова робота
► Випишіть іменники в кличному відмінку.
Живи, Україно, живи для краси. Ой, сонечко ясне, невже ти стомилось? Водичко, умий моє личко. Розцвітай же, слово, і в родині, і в школі.
- ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Усна робота
► Складіть діалог на тему «За що люблю зиму?», використавши іменники в кличному відмінку.
- Редагування
► Відредагуйте речення. Поясніть причину помилок.
Сідайте, дідусь Іван. Доброго дня, Віра Миколаївна. Зачекай мене, Саша. Привіт, Аня.
- Творча робота
► Наведені іменники поставте у формі кличного відмінка. 2-3 з них уведіть до самостійно складених речень зі звертаннями.
Матуся, Вітчизна, батько, Дніпро, брат, край, серце, місто.
- СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
- Самостійна робота
► Перепишіть речення. Наведені в дужках іменники поставте у формі кличного відмінка.
- Виростеш ти, (син), вирушиш в дорогу (В. Симоненко). 2. Багато в світі є стежок для тебе, мій (герой)! (М. Познанська) 3. Чи не тому в барвінку, (ненька), і взимку листя зелененьке, що від землі бере тепло? (В. Василашко) 4. Шипшина важко віддає плоди. Вона людей хапає за рукава, вона кричить: «(Людина), підожди! Ти підожди, (людина), будь ласкава!» (Л. Костенко).
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
- Гра «Провідміняй іменник»
► Перший учень називає іменник у називному відмінку, другий — родовому та ін.
- Рефлексія
► Що вам сподобалося на уроці? Який настрій у вас після уроку?
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР)
► Виконайте вправу з підручника.
► Напишіть лінгвістичну казку про відмінки.
► Запишіть улюблений вірш (7-8 рядків). Над кожним іменником укажіть його відмінок.