Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Рідна мова 7 клас плани-конспекти уроків

Урок № 5

Тема: Дієприкметник як особлива форма дієслова: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.

Мета: дати поняття про дієприкметник як особливу форму дієслова, пояснити властиві дієприкметникові граматичні ознаки прикметника й дієслова, формувати вміння розпізнавати дієприкметники в реченнях, з’ясовувати їх рід, число, відмінок, синтаксичну роль; виховувати повагу до таких чеснот, як людяність і доброта; виховувати любов до рідної природи; розвивати увагу, уяву, логічне мислення, пам’ять.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, таблиця “Форми дієслова”.

 

Хід уроку

 

І. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

* Прочитати спроектовані через кодоскоп (заздалегідь записані на дошці) речення.Поставити питання до виділених слів. На яку саме ознаку вказують ці слова?

 

І лащиться колосяним теплом край шляху дозріваюча пшениця. А на полі колосом іскриться повнозерна виспіла пшениця. Та немає багатшого дива, як розбуджена хлібна нива! І немає багатшого дива, як чаруюча хлібна нива! Роззолочене поле безкрає врожаями дорідними грає. І справляє обжинки натруджена щедра пора. Зігріта сонцем пророста в земних долонях і мачинка.

З творів Д.Луценка.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

 

ІІІ. Вивчення нового матерілу.

*Робота з підручником.Опрацювання теоретичного матеріалу (п. 4, с. 16).

*Опрацювання таблиці .

 

 

Форми дієслова

 

Дієслова

у неозначеній формі

Особові дієслова

Дієприкметники

Дієприслівники

 

читати

 

палати

 

 

читають

 

палатиме

 

читаний

 

палаючий

 

читаючи

 

палаючи

 

* Робота з підручником.Опрацювання таблиці “Граматичні ознаки дієприкметника” (с. 17).

ІV. Виконання вправ на закріплення.

* Робота з підручником.Виконання вправи 36 (усно).

 

Пояснювальний диктантДієприкметники підкреслити, визначити граматичні ознаки кожного. Зясувати синтаксичну роль дієприкметників.

 

І. Дзвінких доріг простелені долоні. (О.Довгий.) А криниця зєднана з морем. (І.Драч.) Яблука доспілі виснуть наді мною. (В.Сосюра.) Червоні яблука в кімнатах насипані. (Д.Павличко.) Небо незміряне всипане зорями. (М.Старицький.) Змовкле над степом небо. (М.Самійленко.) На землю по зоряних сходах задуманий вечір зійшов. (В.Сосюра.)

ІІ. Мяким димком розмита далина. (Б.Олійник.) Роса розсипана в траві. (Б.Дегтярьов.) Полум’яне листя сипле жовтень, тужавіє нива задубіла. (І.Драч.) Пожовклі шурхають листки, риплять дерева, як протези. (Д.Луценко.) Кукурудза шумить пожовтіла, знов у вирій летять журавлі. (В.Сосюра.) І задумався лелека на паруючім покосі. (Д.Павличко.) Он сивими туманами димлять розбуджені карпатські полонини. (Д.Луценко.)

* Диктант з коментуванням.Указати в реченнях дієприкметники. Визначити їхні граматичні ознаки. У вказаних учителем реченнях підкреслити всі члени речення. Якими членами речення можуть виступати дієприкметники?

І. І найсолодший хліб на чужині бажаного смаку не має. Дозріла груша до землі тяжіє. Не все говорене буває творене. Передумкою зіпсованого не виправиш. Зазубрена сокира виказує невмільця. Смажені голуби не летять до губи. Від огню віддалений не буває осмалений. Свою роботу вимірюй зробленим. Трапляється, що й гравій позолочений.

Народна творчість.

ІІ. Осідлана свиня не зовсім варта коня. Відсунутий горщик каші не зварить. До вудки причеплений тільки один дурень, а другий сидить на березі. Великий дуб, та порохнею напханий. Ведмідь ще в лісі, а шкура на нім – продана. Скільки засохлої трави не поливай, вдруге не зазеленіє. В нього в хаті всі мухи вгодовані. У льону-довгунця два лиця: розквітле і спрядене. Зібране по ложці не виплескуйте відром. Де хвіст править, там голова скривлена.

Народна творчість.

ІІІ. Пропливають зорі України над моїм розчиненим вікном. (В.Сосюра.) Місяцем просвічене вікно будило нас. (П.Тичина.) Осіннього сонця вечірні, зів’ялі спадають крізь мерзле вікно промінці. (Л.Первомайський.) Скошена трава прив’ялена, заквітчана, пахуча. (Л.Дмитерко.) Дивиться місяць в одкрите вікно з неба Вкраїни моєї. (В.Сосюра.)

* Навчальний диктант.Визначити дієприкметники, зясувати їх синтаксичну роль.

Нічого в світі немає кращого за м’яку весняну землю, достигле осіннє небо і яснооких дітей з батьками. Ні небо, ні земля ніколи не покидають людини. Так навіщо ж, яким людоїдським правом од батьків назавжди забирають їхніх улюблених дітей? Будь прокляте навіки те срібло і злото, з якого вилуплюються катюги й убивці, будьте прокляті ненавистю пожмаковані, гадючим смальцем насочені мізки, що не вміють любити людини, її роду, її звичайних земних турбот, радощів і високих поривань. (За М.Стельмахом; 75 сл.)

V. Підбиття підсумків уроку.

 

VІ. Домашнє завданняП. 4, вправа 38.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.