Розробки уроків - Українська мова 7 клас ІІ семестр - 2015 рік
Урок № 64. НАПИСАННЯ ПРИСЛІВНИКІВ ОКРЕМО
Мета:
✵ навчальна: поглибити знання учнів про способи творення прислівників; формувати загальнопізнавальні вміння правильно записувати прислівники, спираючись на орфограму «Написання прислівників окремо»; знаходити такі прислівники в тексті, пояснювати їх правопис;
✵ розвивальна: розвивати творчі вміння використовувати різні прислівники в усному і писемному мовленні;
✵ виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до рідної мови.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування мовних і мовленнєвих умінь і навичок.
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
V. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
VI. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Дослідження-спостереження
► Прочитайте прислівники, які завжди пишемо окремо. Спробуйте вивести правело, яке б пояснило написання цих прислівників.
Час од часу, від ранку до вечора, раз від разу, з боку на бік, з дня у день, один в один, раз у раз, рік у рік, час від часу, день у день, сам на сам, крок за кроком.
► Звірте свої висновки з матеріалом таблиці.
Робота з таблицею «Правопис прислівників» (спроектована на дошці)
Написання прислівників та прислівникових сполучень окремо
Правило |
Приклади |
1. Сполучення прийменника з іменником (між ними можна вставити слово) |
без кінця, до речі, з радості, з горя, без відома, в ногу, в міру, на мить |
2. Прислівникові сполучення слів у формах Н. в. + О. в. одн. |
кінець кінцем, один одним, сама самотою, а також в основному, в цілому |
3. Прийменникові конструкції з повторення слова |
день у день, рік у рік, раз у раз, час від часу |
Опрацювання теоретичного матеріалу за підручником
► Опрацюйте матеріал підручника, порівняйте з матеріалом опорного конспекту. З’ясуйте, який матеріал відсутній у конспекті, а якого немає в підручнику.
Ти — мені, я — тобі (робота в парах)
► Поставте запитання один одному за темою, використовуючи матеріал наступної таблиці.
без відома, |
від ранку до вечора, |
кінець кінцем, |
в основному, |
без жалю, |
день у день, |
одним один, |
в цілому; |
без кінця-краю, |
з боку на бік, |
сама собою |
по двоє, |
до крихти, |
з дня на день, |
по троє, |
|
до ладу, |
один в один, |
по четверо |
|
до лиця, |
раз у раз, |
||
на вибір, |
рік у рік, |
||
на відмінно, |
час від часу |
||
уві сні, |
|||
через силу, |
|||
як слід |
Коментар учителя. Пишемо окремо деякі прислівники, якщо вони виступають стійкими (фразеологічними) сполученнями слів різного творення і будови: ні туди ні сюди; на всю губу; на власні очі; по саму зав’язку; так собі; на вічні часи; рука в руку; по саме нікуди; з дорогою душею.
Аналіз думок
► За розглянутою таблицею і матеріалом у підручнику складіть усне повідомлення «Написання прислівників окремо».
VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ
Дослідницька лабораторія
► Запишіть речення, розкриваючи дужки. Поясніть написання прислівників. 1. День (у) день у цьому куточку пришкільного подвір’я — наче у казковому дивосвіті. 2. (З) краю (в) край мініатюрними сурмами мармурово біліють лілії, золотавими сонечками палахкотять нарциси. 3. (На) світанку повітря на (в)коло, аж вібрує від бджолиного гудіння — розміреного, довгого. 4. (На) жаль для Володі було (не)затишно серед цієї краси. 5. З притаєним болем в очах поглядав він час (від) часу з-за паркану на вулицю, якою сунули хлопці зі школи...
► За таблицею-опорою зробіть висновки про правопис прислівників. творче конструювання
► Ще раз уважно прочитайте текст попередньої вправи. Поміркуйте, про що він. Як ви вважаєте, чи закінчена думка тексту? Як би ви закінчили цей текст? Придумайте закінчення і запишіть у зошит.
Хто швидше?
► Користуючись орфографічним словником запишіть, прислівники, знімаючи скісну риску.
Без/відома, без/ліку, без/сумніву, в/нагороду, в/позику, до/гурту, до/діла, до/краю, до/пари, до/побачення, до/речі, до/сих/пір, до/сьогодні, за/кордон, з/краю/в/край, на/бігу, на/вибір, на/жаль, на/зло, на/мить, на/поруки, на/світанку, на/славу, під/боком, під/силу, по/закону, по/суті, від/ранку/до/ вечора, день/у/день, з/боку/на/бік, з/дня/на/день, один/в/один, раз/у/раз, рік/у/рік, час/від/часу, в/основному, в/цілому, по/двоє, по/троє, по/четверо.
► Складіть речення, доповнюючи їх прислівниками. Визначте роль прислівника в реченні, поставте до нього запитання.
VІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
VІІІ. ОГОЛОШЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
ІХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Вивчити матеріал параграфа.
► Виконати вправу за підручником.