Розробки уроків - Українська мова 7 клас ІІ семестр - 2015 рік

Урок № 71. КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. КОНТРОЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ТЕКСТУ НАУКОВОГО СТИЛЮ

Мета:

✵ навчальна: перевірити рівень орфографічної та пунктуаційної грамотності учнів;

✵ розвивальна: оцінити вміння сприймати на слух інформацію наукового стилю;

✵ виховна: прищеплювати кращі естетичні смаки семикласникам, уважне ставлення до уроків історії.

Соціокультурна лінія: покликання людини — пізнавати істину, творити добро, примножувати красу.

Міжпредметні зв'язки: історія, географія.

Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.

Перебіг уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ

ДОЛИНА НАРЦИСІВ

Далеко поза межами Закарпаття відома унікальна місцевість — Долина нарцисів. Розкинулася вона вздовж дороги поблизу міста Хуста. Це єдине місце, де ростуть такі розкішні природні зарості нарциса вузьколистого. Площа завбільшки двісті п’ятдесят шість із половиною гектарів є заповідною територією і належить до Закарпатського заповідника. Подібні, але менші за площею зарості є в небагатьох місцях Європи: в Альпах, у Румунії, у деяких Балканських країнах.

Уявіть зелений килим, по якому розсипані білі віночки ніжних квітів — не десятки і навіть не тисячі. Їх така величезна кількість, що не піддається обрахунку. Таку дивовижну картину можна побачити тільки тут наприкінці квітня і на початку травня під час масового цвітіння рослин. Незабутнє видовище! Це диво природи варте того, щоб хоч раз у житті його побачити (З кн. «Сім див туристичного Закарпаття»; 121 сл.).

V. ПРОВЕДЕННЯ КОНТРОЛЬНОГО АУДІЮВАННЯ.

ЗАГАДКОВИЙ ЦАР СКІЛ

Уже близько двох з половиною тисячоліть людство зачитується цікавим і справді безсмертним твором «батька історії» Геродота, четверта книга якого присвячена опису Скіфії, території нашого Причорномор’я та іншим територіям сучасної України. Скоро виповнюється 2450 років, відколиГеродот відвідав наші краї і склав перший історичний опис України. Свого часу багато чого з написаного «батьком історії» вважалося вигадкою. Але невпинний розвиток наукових досліджень спростовує вчений скепсис, прикладом чого стала одна з найцікавіших новел —«скіфське» оповідання про пригоди царя Скіла. Доля його справді незвичайна. Син грекині з Істрії, цар скіфів, любив еллінський спосіб життя, звичаї та релігію греків, за що й поплатився своєю головою. Багато поколінь науковців вважали розповідь про Скіла легендарною, але матеріальні свідчення або, іншими словами, речові докази, що з’явилися останнім часом, начисто спростували помилкові погляди.

«Батько історії» повідомляє, що Скіл прекрасно володів еллінською мовою і в місті Ольвії тримав власний розкішний палац. Він часто приїздив до міста, залишав скіфську охорону поза межами фортечних стін, перевдягався в еллінський одяг і подовгу жив серед ольвіополітів. Він сприйняв грецькі релігійні обряди і навіть брав участь у містеріях на честь бога Діонісія.

Але одного разу якийсь ольвіополіт розповів скіфам, які перебували за містом, що їхній цар поклоняється не скіфським богам, а грецьким. В очах скіфів це було нечуваним злочином, тому вони спочатку не повірили, як їм здавалося, брехливому елліну. Але грек також було вражений таким недовір’ям і вирішив довести свою правоту на ділі. Провівши кількох скіфів на фортечну стіну крізь потаємну хвіртку, він влаштував для них спостережний пункт на вежі. І врешті-решт скіфи на власні очі впевнились у відступництві їхнього царя. Дочекавшись, коли Скіл виїде з Ольвії і відправиться з ними в Скіфію, вони вбили його, бо таким був стародавній звичай.

Оповідання про сумну долю скіфського володаря так би й вважалося легендою і донині, якби раптом на півдні від гирла Дунаю нині це територія Румунії не було знайдено золотого персня. На ньому вигравірувано ім’я вже відомого нам скіфського царя Скіла. Подиву вчених не було меж, адже цей персонаж раптом перемістився з легендарного в історичного. Природно, що така метаморфоза скіфського правителя поставила науку перед необхідністю перегляду цілої низки питань, пов’язаних зі стародавньою історією нашого краю.

Але все ж таки наука ніяк не могла остаточно позбавитись сумнівів. Адже знахідка цього персня була єдиною. Отже, не виключалась випадковість. Проте науковцям недовго довелося перебувати в стані невизначеності.

Цього разу справжню «золоту жилку» було виявлено на узбережжі Дністровського лиману. Тут є залишки старогрецького містечка Ніконія, які вже багато років досліджуються археологами. Серед багатьох сотень монет, знайдених тут, трапилось кілька екземплярів, схожих на великі бронзові монети Ольвії, так звані аси. Їх спочатку вважали за ольвійські, хоча сумніви залишалися. Адже на ніконійських монетах чітко проглядається зображення сови, невідоме на ольвійських асах.

Розкопки Ніконія продовжувались, і праця археологів нарешті отримала винагороду. Буденне заняття — розчистка монет — завершилося сенсацією. Здивовані дослідники прочитали праворуч від сови грецький напис, який поза всілякими сумнівами означає лише одне — ім’я скіфського царя Скіла в родовому відмінку. Але й це ще не все. Незабаром було знайдено середні та дрібні номінали монет зі скороченнями імені Скіла. Всі ці грошові знаки, зроблені з міді, об’єднує загальна символіка зворотної сторони — колесо з чотирма спицями, що означало циклічність і вічність природних процесів.

На ніконійських монетах скіфського царя простежується ще цікава деталь, а саме — вже згадуване зображення сови. Річ у тім, що птах у старогрецькій міфології вважався символом мудрості, обов’язковим атрибутом богині мудрості Афіни — покровительки Афін. Зображення сови зустрічається на численних серіях афінських монет, оскільки воно слугувало державним гербом цього міста (Володимир Рубан; 524 слова).

ІV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

► Скласти сенкан до слова «прийменник».


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити