Розробки уроків - Українська мова 7 клас ІІ семестр - 2015 рік
УРОК № 76-77. УРОКИ РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 18-19. КОНТРОЛЬНИЙ ТВІР-ОПИС ПРОЦЕСУ ПРАЦІ ЗА СЛАСНИМИ СПОСТЕРЕЖЕННЯМИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ
Мета:
✵ навчальна: формувати вміння учнів створювати усні й письмові власні висловлювання про трудові процеси, дотримуючи вимог художнього стилю; стимулювати спостережливість і увагу;
✵ розвивальна: розвивати усне й писемне мовлення учнів, уміння викладати матеріал логічно, послідовно, дотримуючи ознак художнього стилю; збагачувати словниковий запас школярів;
✵ виховна: на основі дидактичного матеріалу виховувати в учнів повагу до праці.
Соціокультурна лінія: праця в житті людини.
Тип уроку: урок мовленнєвого розвитку.
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. РОБОТА НАД МОВЛЕННЄВИМ ЗРАЗКОМ ТЕКСТУ-ОПИСУ ПРОЦЕСУ ПРАЦІ В НАУКОВОМУ СТИЛІ
V. ПІДГОТОВКА ДО НАПИСАННЯ ТВОРУ-ОПИСУ
Колективне складання плану
Орієнтовний план
1. Чим приваблює мене цей трудовий процес. Чому саме він припав до душі (запам’ятався, вразив).
2. Як я до нього готувався (готувалася).
3. Вдалий початок справи — запорука успіху.
4. Які дії і в якій послідовності виконував (виконувала).
5. Результат моєї роботи.
6. Чи принесла робота задоволення.
Лексична робота
► Скласти довідничок слів, які можна використати під час написання твору.
Дієслова |
Трудиться, працює, робить, виготовляє, майструє, виробляє, споруджує, будує, виконувати, зробити саме так |
Позначення послідовності дій |
Спочатку, насамперед, перш за все, потім, зараз, тепер, нарешті, після того |
Рухи |
Енергійні, спритні, повільні, швидкі, плавні, гарні, легкі, вправні, точні, чіткі, розмірені, впевнені, незграбні, обережні |
Як працювати |
Уважно, напружено, весело, повільно, вправно, спритно, старанно, не покладаючи рук, успішно, вміло, періодично |
Орієнтовна тематика творів
1. Як ми збирали урожай яблук
2. Шпаківня
3. Моя улюблена страва
4. Бабусині пиріжки
5. Як я пекла торт
6. Мама шиє
7. Млинці
Зразки учнівських творів
Текст 1
ЯК Я ПЕКЛА ТОРТ
Одного разу я загорілася бажанням до приходу батьків спекти торт. Я розгорнула книгу з рецептами і почала шукати той, на який були продукти. Знайшла його і стала до роботи.
Спочатку я виклала всі потрібні інгредієнти на стіл і по черзі почала змішувати їх в чашці. Коли засипала борошно, то несподівано чхнула, і мука розлетілася по всьому столу. Потім налила в чашку молоко, трохи підігріла його; всипала цукор, який у мене перекинувся на стіл. А масло покласти взагалі забула.
Нарешті коржі були готові, і я один за іншим ставила їх у духовку. Поки вони готувалися, відмивала кухню. Ось і дзвінок, це означає, що коржі випеклися і їх час витягати з духовки. А тепер — швидше намазувати їх апетитним кремом! Коли я це робила і рухалася біля столу, то ненавмисно наступила на хвіст моєму котові. Він вчепився мені в ногу, і я від переляку впустила крем йому на голову.
Нарешті мій торт був готовий і виглядав він дуже апетитно. А кіт заспокоївся і з задоволенням злизував з мордочки крем, знімаючи його лапкою.
Ось прийшли батьки, і ми сіли втрьох пити чай з тортом. Торт всім сподобався. А після чаювання я купала свого кота і примовляла: «Не лізь під гарячу руку!»
Текст 2
МАМА ШИЄ
Я дуже люблю спостерігати за тим, як шиє моя мама. Вона акуратно прикладає викрійку до тканини, дивиться, чи всі деталі лягли правильно, а потім сколює викрійку з тканиною. Слідом за цим мама бере лекало і крейду, точно по контуру викрійки обводить її, а потім деталі з тканини вирізає великими ножицями. Вона сколює потрібні деталі, зметуює їх вручну і починає шити на швейній машинці.
Рядок у моєї мами виходить рівним, без зиґзаґів. Ще не дошиту річ мама одягає на замовника, сколює в тих місцях, де їй що-небудь не подобається, і малює щось крейдою прямо на тканині. На примірці важко впізнати майбутню гарну сукню або спідницю.
Потім одяг дошивається, прасується, у кінці роботи пришиваються оздоблювальні деталі. Ось, нарешті, нова річ готова, і її можна із задоволенням носити.
VI. НАПИСАННЯ ТВОРУ-ОПИСУ
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Закінчити роботу.