Розробки уроків - Українська мова 7 клас ІІ семестр - 2015 рік
Урок № 49. УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 12. СКЛАДАННЯ Й РОЗІГРУВАННЯ ДІАЛОГІВ ВІДПОВІДНО ДО ЗАПРОПОНОВАНОЇ СИТУАЦІЇ СПІЛКУВАННЯ
Мета:
♦ навчальна: поглибити знання учнів про діалог, особливості його творення, мовного оформлення;
♦ розвивальна: вдосконалювати мовленнєво-комунікативні вміння складати діалоги відповідно до ситуації спілкування, пов'язаної із власним досвідом;
♦ виховна: формувати вміння і навички використовувати різні види реплік, дотримувати необхідної інтонації, логіки викладу думок, мовленнєвого етикету.
Тип уроку: урок мовленнєвого розвитку.
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Лінгвістичне спостереження
► Прочитайте текст. Який вид мовлення використовує автор? З’ясувати особливості побудови тексту.
— Вставай, чоловіче!
— Та ще рано.
— Та яке тобі рано?
— Геть, кажу тобі! Не стій над душею!
— Бач, ще й гнівається! Прийми хоч ноги зі шляху, дай возом проїхати!
— Це ноги не мої, мої були в чоботях! (Нар. тв.)
ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
Мозковий штурм
♦ Яку роль відіграє спілкування в житті людини?
♦ Від чого воно залежить?
♦ Як називається розмова двох і більше осіб?
♦ Як називаються слова кожного учасника діалогу?
♦ Як вести діалог?
♦ У яких стилях мовлення найчастіше використовують діалог?
♦ Які існують правила ведення діалогу?
♦ Які правила ввічливої розмови ви знаєте?
V. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Коментар учителя. Щодня ми спілкуємося з різними людьми: друзями, знайомими і незнайомими, батьками й учителями. Під час обміну думками ми повідомляємо якусь новину або відстоюємо власну позицію.
Яких вимог необхідно дотримувати, коли виникла потреба поділитися своїми думками, спостереженнями чи досвідом?
Колективна робота з пам'яткою (спроектована на дошці)
► Прочитати пам’ятку, доповнити її власними міркуваннями.
Пам'ятка
1. Оберіть тему розмови.
2. Дотримуйте теми і мети спілкування.
3. Не перебивайте співрозмовника.
4. Обміркуйте аргументи, щоб заохотити партнера до діалогу.
5. Під час розмови дотримуйте етикетних норм.
6. Ставтеся з повагою до думки вашого співрозмовника.
Спостереження над мовним матеріалом (робота в парах)
► Прочитати текст за ролями. Визначити тему й основну думку.
СКАЖИ ЛЮДИНІ: «ДОБРОГО ДНЯ!»
Лісовою стежинкою ідуть батько і маленький син. Довкола тиша, тільки чути, як десь далеко вистукує дятел та струмочок дзюркотить у лісовій гущавині.
Аж тут син побачив, що назустріч їм іде бабуся.
— Тату, куди бабуся йде? — питає син.
— Зустрічати або проводжати,— каже батько й усміхається.— Ось як ми зустрінемося з бабусею, ти й скажеш: «Доброго дня, бабусю!»
— Навіщо ж казати ці слова? — дивується син.— Ми ж її не знаємо.
— А ось зустрінемось, скажемо бабусі ці слова, тоді й побачиш, навіщо.
Ось і бабуся.
— Доброго дня, бабусю! — каже син.
— Доброго дня,— каже батько.
— Доброго вам здоров’я,— відповідає бабуся і усміхається.
І хлопчик побачив: усе довкола змінилось. Сонце засяяло яскравіше. Верховіттям дерев пробіг легенький вітерець, і листя заграло, затремтіло. У кущах заспівали пташки — раніше їх і не чути було.
На душі в хлопчика стало легко.
— Чому це воно так? — питається син.
Аналіз прочитаного
► Дайте відповіді на запитання.
♦ Чи траплялися схожі ситуації у вашому житті?
♦ Чи зрозумів хлопчик, чому так сказав йому батько? Чи буде він чемним і надалі?
♦ У яких рядках сформульована основна думка оповідання?
► Прочитайте останній рядок тексту. Уявіть ситуацію, продовжте текст-діалог.
складання ситуативних діалогів (робота в парах)
► Складіть й розіграйте діалог-повідомлення, що міг би відбутися між двома друзями, одна з яких через хворобу не відвідує заняття у школі.
► Складіть й розіграйте діалог-волевиявлення, що міг би відбутися між батьком і вчителькою, про необхідність ретельної підготовки учня до занять.
► Складіть й розіграйте емоційний діалог, що міг би відбутися між двома учнями після відвідання ними цікавого фільму.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Скласти й записати діалог на одну з тем: «Красиві слова і красиві справи», «Втрачений день».