Розробки уроків - усі уроки української мови 7 клас І семестр - 2015 рік
ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО
УРОК № 6 КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. НАВЧАЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ МОНОЛОГІЧНОГО ХАРАКТЕРУ
Мета:
□ навчальна: контроль і корекція знань, умінь і навичок;
□ розвивальна: розвивати аудіювальні здібності;
□ виховна: виховувати відповідальність за виконану роботу.
Внутрішньопредметні зв'язки: орфографія, пунктуація, культура мовлення, стилістика.
Міжпредметні зв'язки: мова, література.
Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь і навичок.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
► Підготувати зошити для виконання контрольних робіт.
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Навчальне аудіювання художнього тексту
Монологічного характеру
► Послухайте текст. До якого стилю він належить? Який це вид
Мовлення — діалогічне чи монологічне?
ПЕРЕДЧУТТЯ ЗИМИ
Осінь відходила. Вона вже зробила своє. Косим ніжним промінням сонця визолотила на деревах листя, рясними дощами викупала його тихими ночами й у морозні ранки посріблила кожен листочок, вкриваючи його ніжними візерунками інею. Потім, награвшись листям досхочу, буйними вітрами зняла з дерев розкішне багряне вбрання й встелила ним, мов строкатим килимом, землю.
Ліс стояв тихий, спокійний, зажурений.
Наближалася зима. Вона ніби десь причаїлася в глибоких яругах, у темних лісах за Дніпром, ховаючись у них від погляду сонця.
Вночі серед неба плив місяць. Небо було глибоке, залите густою темінню, усипане міріадами мерехтливих зірок.
А раком підіймалося сонце й руйнувало всю цю красу. Місяць тоді блід, зажурено загортався в небесну синяву, потім повільно, крадькома пробирався за обрій (За Ю. Збанацьким).
ІІІ. КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ (ТЕКСТ ЗА ВИБОРОМ)
Текст 1
ЗАПОРІЗЬКИЙ ДУБ
У Верхній Хортиці стоїть і досі могутній запорозький дуб. Це один із найстаріших дубів в Україні, йому вже понад сім століть Ще за Богдана Хмельницького цьому дубові було 400 років. Дуб-велетень витримав усі випробування часу, зберіг до глибокої старості свою силу й чудесну красу. Могутня крона цього дуба складається з 18 великих гілок, периметр крони — 120 метри. Її зелений тінистий намет має 43 метри в поперечнику і здалека скидається на цілий гай. Окоренок дуба на обмах утовшки — 656 сантиметрів, діаметр стовбура — 208 сантиметрів, а висота дерева дорівнює 36 метрам.
Чому ж цей велетень живе ось уже сьомий вік і щовесни зеленіє? Старі діди, запорозькі нащадки, пояснюють це тим, що дуб виріс біля джерела (нині колодязя) (За І. Шаповалом).
Текст 2
Ремісниче училище краматорських металургів номер тридцять розташоване в будинку однієї середньої школи.
Це було велике училище і в ньому навчалося дві тисячі двісті підлітків. Самих лише майстрів треба було підібрати вісімдесят п’ять чоловіків. Майбутніх металургів з першого дня почали навчати в цехах комбінату. Незабаром молодь самостійно обслуговувала піч номер десять. Ця піч дає триста тонн металу за кожну плавку.
Минув місяць, і учні виконали план на сто три і чотири десятих процента. Керівники училища вирішили взяти для самостійного обслуговування мартенівські печі номер одинадцять і дванадцять.
На цей час вже понад двісті п’ятдесят учнів працювало самостійно на виплавці високоякісної сталі. День у день юні металурги освоювали одну піч за другою. Начальник першого цеху виділив для вихованців ремісничого училища три мартенівські печі. У третьому цеху учні спочатку обслуговували дві печі, далі — чотири, а згодом і всі шість (З журналу).
IV. ЗБІР РОБІТ І ПІДСУМОК УРОКУ
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Повторіть усе за розділом.
► Зробіть аналіз помилок, допущених у диктанті.
► Напишіть міні-твір (чи казку) на тему «Частини мови» (лише про ті, що повторили) (за бажанням).