Розробки уроків - усі уроки української мови 7 клас II семестр - 2015 рік
МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ПРИСЛІВНИК
УРОК № 52 РОЗРЯДИ ПРИСЛІВНИКІВ
Мета:
□ навчальна: пояснити поділ прислівників на розряди, навчити визначати розряди прислівників,
□ розвивальна: розвивати мислення, увагу, аналітичні здібності, пам'ять;
□ виховна: виховувати почуття любові до Батьківщини, ціннісне ставлення до природи; естетичні почуття.
Внутрішньопредметні зв'язки: лексикологія, синтаксис, мова і мовлення.
Міжпредметні зв'язки: художня література, усна народна творчість.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Не бувши на чужині,
не оціниш по-справжньому рідної землі.
Народне прислів’я
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання
Коментований диктант (колективно; один учень біля дошки)
► Запишіть вірш, коментуючи орфограми й пунктограми. Підкресліть прислівники, поставте до них питання.
ЧОМУ ВЕСЕЛИКАМИ ЗВУТЬСЯ ЖУРАВЛІ
Тому в..селиками звуться журавлі,
що пр..літають до в..селої землі,
що теплий день пр..носять на крилі
і зал..шаються у нашому селі.
Лиш нав..сні в..селики вони,
а журавлями звуться восени,
бо журят..ся, у вирій летюч...,
бо не заміниш рідний край нічим.
Г. Паламарчук
Синтаксичний розбір речення (два учні біля дошки)
► Перепишіть речення, розставивши розділові знаки і вставивши пропущені букви. Зробіть його синтаксичний розбір. Визначте прислівники за граматичним значенням.
Картка 1
Сонце бродить поміж камін..ям міняюч.. швидко сум тіней на радість блиску (М. Коцюбинський).
Картка 2
Жнива щороку мали свою пору освячен..у святами оспіван..у піснями (У. Самчук).
Бліцопитування
ü Яка частина мови називається прислівником?
ü З якими частинами мови може бути пов’язаний прислівник за значенням?
ü Яку синтаксичну роль може виконувати прислівник? Наведіть приклади.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ і ЗАВДАНЬ УРОКУ
ü Як ви розумієте це прислів’я?
ü З’ясуйте, яким членом речення є прислівник.
ü Порівняйте його з прислівниками вірша, які ви підкреслили. Що в них спільного, а чим вони відрізняються?
Сьогодні ми розглянемо, як розподіляються прислівники за своїм значенням.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з підручником
► Ознайомтесь з теоретичними відомостями, наведеними в підручнику.
► Скільки є розрядів прислівників за значенням? Назвіть їх.
Розподільне письмо
► Утворіть із наведеними прислівниками словосполучення. Запишіть їх у таблицю відповідно до значення прислівника. Поставте до прислівника запитання.
Навпаки, угору, зрідка, неймовірно гарний, зсередини, напоказ, спересердя, нині, додому, мало, добре, зозла, зовсім, відтепер, здалеку, по-українськи, довіку, двічі, верхи.
Назва розряду |
Питання, на які відповідає прислівник |
Приклади |
Прислівники способу дії |
||
Прислівники міри і ступеня дії |
||
Назва розряду |
Питання, на які відповідає прислівник |
Приклади |
Прислівники часу |
||
Прислівники місця |
||
Прислівники причини |
||
Прислівники мети |
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Лексичний практикум «Так буде українською»
► Прочитайте виразно текст. Перекажіть його.
МАТИ РАЦІЮ, А НЕ БУТИ ПРАВИМ
В Україні є чимало людей, які через життєві обставини не могли ознайомитися з тонкощами рідної мови. За бажання цю прогалину зможуть заповнити всі. Але нерідко буває так, що носій мови задовольняється тим лексичним запасом, на який спромігся, а решту слів оголошує незрозумілими, штучними, а то й непотрібними, вартими глузування. Під обстріл таких «цінувальників» час від часу потрапляє вислів мати рацію. «Хай з раціями ходять полісмени, а коли людина права, то так і треба казати»,— заявляють «дотепники».
Слово рація (у полісмена) — це запозичення з російської мови, скорочений варіант слова радіостанція. А рація в розумінні «підстава, обґрунтування, причина, слушність, вітальна промова» походить від лат. ratio і свідчить про широку обізнаність українського суспільства з класичними мовами вже в далекому минулому. Лексична картотека Інституту української мови містить чимало ілюстрацій до цього словосполучення з творів митців українського слова. Напр.: «Ви шукаєте рації, аргументації й т. ін. на кожнісінький свій вчинок» (А. Кримський); «Дядько уважав, що Вам нема жадної рації давати гроші ворожим до Вас людям» (Леся Українка); «Тікати не було рації. Хутір був оточений» (3. Тулуб); «Посли к Латину приступились, Три рази низько поклонились, А старший рацію сказав» (І. Котляревський). Коли йдеться про визнання слушності чиїхось міркувань або дій, українська мова використовує фразеологічний зворот мати рацію: «ЕХ ви, ясновельможні дикуни! Боїтеся Кармелюка — і маєте рацію!» (С. Васильченко). Цей зворот має синонім — ваша (твоя) правда: «А чванитесь, що ми Польщу Колись завалили! Правда ваша: Польща впала Та й вас роздавила!» (Т. Шевченко).
Основними значеннями слова правий у нашій мові є «справедливий, праведний, безгрішний, невинний», а не «слушний». Ще менше пасують до згаданого фразеологізму омонім правий (протилежне поняття до лівий) та омограф правий «рівний, прямий»: «Рубайся, дерево, криве і праве» (Номис).
Отже, повноцінними українськими відповідниками російського вислову Вы (ты) правы (прав) є Ви (ти) маєте (маєш) рацію; Ваша (твоя) правда. Варіантові Ви (ти) праві (правий) віддають перевагу ті, які дякують Вас (замість вам), заключають (замість укладають) угоди, голосують за змішану (замість мішану) виборчу систему (О. Пономарів).
Робота з текстом
► Сформулюйте головну думку прочитаного тексту.
► Визначте його стиль.
► Випишіть з тексту прислівники. З’ясуйте їх розряди за значенням.
► Доберіть прислівники за тими розрядами, яких не було в тексті.
► Які значення має слово «рація»?
► Як називають такі слова?
► З яких мов ці слова запозичені?
► Чи правильно ви вживали ці слова у своєму мовленні?
► Який ефект створює останнє речення?
► Про кого автор говорить у ньому?
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Тестування
Тестові завдання мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Виберіть правильний варіант відповіді.
1. Укажіть, які морфологічні ознаки має прислівник:
А Час, спосіб, вид.
Б Час, незмінність.
В Незмінність.
Г Рід, число, відмінок.
2. Укажіть рядок, у якому всі слова прислівники:
А Рано-вранці, давно, сьогодні, ранок.
Б Вгорі, вниз, низько, гора.
В Удвох, два, вдвічі, вдень.
Г Наспіх, смішно, мимоволі, босоніж.
3. Визначте рядок, у якому прислівник позначає ознаку предмета.
А Надзвичайно голосно, дуже потрібно.
Б Поділити надвоє, робити по-нашому.
В Читання вголос, кава по-закарпатськи.
Г Повертати наліво, працювати гуртом.
► Тестові завдання на відповідність. До кожного рядка, позначеного цифрою, доберіть відповідник, позначений буквою.
1 Прислівники способу дії 2 Прислівники міри і ступеня дії 3 Прислівники причини |
А згарячу, ненароком, спросоння Б наперекір, навмисне, назло В набагато, втроє, занадто Г спокійно, вдало, тепло |
► Зробіть синтаксичний розбір прислів’я «У гостях добре, а вдома краще».
► Визначте синтаксичну роль прислівників.
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Рефлексія
► Хто сьогодні найкраще працював на уроці? Може, ти? Оцінювання знань, умінь і навичок учнів
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
► Виконайте вправу з підручника.
► Напишіть міні-твір, темою якого буде аналізоване вами прислів’я «У гостях добре, а вдома краще».