Розробки уроків - усі уроки української мови 7 клас II семестр - 2015 рік
МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ. СЛУЖБОВІ ЧАСТИНИ МОВИ
УРОК № 79 РОЗРЯДИ ЧАСТОК ЗА ЗНАЧЕННЯМ
Мета:
□ навчальна: поглибити знання учнів про частку, ознайомити з розрядами часток за значенням, вчити знаходити частки в реченні; відрізняти їх від інших службових частин мови; визначати частки за їх роллю в реченні, аналізувати тексти щодо використання в них часток як виражального засобу; складати речення з модальними частками; редагувати тексти щодо правильності використання модальних часток;
□ розвивальна: розвивати комунікативну компетентність, логічне й критичне мислення, пам'ять, увагу, навички самостійної роботи, збагачувати словниковий запас учнів;
□ виховна: виховувати самостійність.
Внутрішньопредметні зв'язки: лексикологія й фразеологія (частки синоніми й антоніми. Фразеологізми й крилаті вислови з частками); синтаксис (частка у спонукальних і окличних реченнях); культура мовлення й стилістика (виразне читання речень із частками); текст (риторичний аспект) (використання часток для підсилення виразності мовлення).
Міжпредметні зв'язки: використання часток як виражального засобу в художніх творах (література).
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Орієнтація. Емоційна готовність учнів до уроку.
Вправа «До успіху»
► Усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів на цілий день..
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Що називають часткою?
ü Доведіть, що частка є службовою частиною мови.
ü Яких відтінків частка надає реченню? Наведіть приклади.
ü Які дві частки літають? (Чиж)
ü Які дві частки завжди над нами? (Небо)
ü Які дві частки ріжуть хліб? (Ніж)
ü Яка частка, повторена двічі, стає настирливою мухою? (Це)
У назві якого дерева заховалася вказівна частка, прийменник і нота? (Тополя)
Коника хочеш? Будь ласка! З тебе прийменник і частка. (Поні)
Заперечну частку взяти
І прийменник приєднати,
А до них вже наостанку
Ще й для пса маленьку хатку,
Вийде квітка голубенька,
Символічна, хоч маленька. (Незабудка)
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ і ЗАВДАНЬ УРОКУ
Мовознавча гра «Стрілка»
► За рухом стрілки прочитайте назву теми уроку, сформулюйте завдання уроку.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Спостереження над мовним явищем
► Порівняйте речення. Яку роль виконують виділені слова? Якою частиною мови вони є? Чим відрізняються подані частки? На які групи їх можна поділити?
Читання книжок приносило б людині задоволення.— Читання книг не приносить людині задоволення. Чи приносить читання людині насолоду? Тільки читання книг приносить людині задоволення. Читання книг приносить — таки людині задоволення.
Метод «прес» (у парах)
► Згрупуйте наведені частки за розрядами. Заповніть таблицю. За потреби скористайтесь підручником. Чому розряди мають такі назви? Відповідь обґрунтуйте.
Модальні (фразові) |
Заперечні |
Словотворчі, формотворчі |
Чи, ні, хіба, хай, невже, що за, би, аж, же, ж, би, б, то, ж, таки, і; еге, отож, а також, так, авжеж, це, оце, будь-, то, ось, он, ото, тільки, лише, же, хоч (а), таки, мов, де-, немов, -ся, наче, -сь, як, майже, приблизно, мало, ледве не, ледве, якраз, саме, просто, майже, бодай, ну-бо, ну-но, годі, не, нехай, ані, неначе, най-.
Диктант-вікторина
► Назвіть літературні твори та їхніх авторів. Знайдіть частки, визначте їх розряд за значенням
1. Коли забули, бодай заснули, про мою доленьку щоб і не чули. 2. Лину я, лину, думку гадаю, і ніби серце відпочиває. 3. «Бодай ту панщину дідько забрав собі до пекла!» — промовив син зі злістю. 4. Чи не ми живемо в тій щасливій добі відродження, про яку говорив Захар? 5. Ну, безперечно, знає цілий світ про роль почесну трактора й комбайна.
Відповіді: 1. Т. Шевченко «Зоре моя вечірняя». 2. Т. Шевченко «Зоре моя вечірняя». 3. І. Нечуй-Левицький «Микола Джеря». 4. І. Франко «Захар Беркут». 5. М. Рильський «Спасибі».
Гра «Хто швидше?» (у групах)
► За 2-3 хвилини знайдіть у тексті частки, визначте їх розряд.
Хто такий Остап Вишня? Хто ця Людина, яка не може бути пересічною, адже вона дарувала іншим радість — радість світлу, сонячну, ту, яка здатна підтримувати людей у важкі часи, надавати їм сили.
Він — лірик, сатирик і просто людина з іскрометним почуттям гумору. У чому ж полягає його ліричність? Та, мабуть, у його світосприйманні. Вишня не просто милувався українською природою, він зачаровувався нею. Коли я читаю його твори, мені здається, що він навіть розумів її. Його прикраси, душевно-ніжні ліричні відступи присутні майже в кожному його творі, в кожній усмішці. Це невеличкі за розміром уривочки, як промінчики весняного сонечка, зігрівають читача, а сам текст роблять світлішим та теплішим. Остап Вишня — сатирик. На жаль, про Вишню-сатирика відомо не так багато, як хотілося б.
Але саме гумор Остапа Вишні є найцікавішою частиною творчості. Його гумор справді безсмертний, адже він примусив нас посміхнутися через стільки років. Більш за все мені сподобались ті усмішки Остапа Вишні, в яких описується життя та побут українського селянства. Цей гумор не злий, а добрий, теж сонячний. Герої усмішок не соромляться своїх вад, але бажають стати кращими.
Звичайно ж, найголовнішою заслугою Остапа Вишні є те, що він започаткував в українській літературі жанр усмішки. Він змушував людей посміхатися, почуватися щасливими, незважаючи на все те, що коїться навкруги. А чи не є це найголовнішою заслугою будь-якого письменника?
Вправа «Моє завдання — для тебе» (в парах)
► Самостійно складіть завдання з теми «Частка як частина мови. Розряди часток за значенням». Обміняйтесь один з одним завданнями, виконайте їх, а потім віддайте на перевірку тому, хто складав завдання. Оцініть виконану роботу
Вправа «прокоментуй вислів»
► Оберіть один із запропонованих висловів, прокоментуйте його. Знайдіть у вислові частку, визначте її розряд.
1. Смішного боятися — правди не любити. 2. Сміятися не гріх над тим, що видається смішним. 3. Усміхатися — це завжди трішки показувати зуби. 4. Та нехай люди сміються — аби не плакали.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
Творче конструювання
► За допомогою часток утворіть форми умовного та наказового способів дієслів, уведіть їх у речення. Обґрунтуйте, частки якого розряду за значенням необхідно використати.
Дякувати, думати, прикрасити, зустріти. Творча робота
► Складіть 4-5 речень за фотоілюстрацією, використовуючи заперечні, питальні, окличні та підсилювально-видільні частки.
Комунікативне завдання (у парах)
► Складіть діалог на одну з тем: «Розмова після перегляду фільму» або «Ранок у сім’ї», «У друга на іменинах», вживаючи модальні частки. Усно з’ясуйте, які смислові відтінки вони вносять у речення.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Бліцопитування
ü Назвіть розряди часток за значенням. Наведіть приклади.
ü Яку роль виконують частки у словосполученнях, реченнях?
ü Коли вживаються модальні частки?
ü З’ясуйте вживання частки ні. Наведіть приклади.
Рефлексія
Продовжте речення: «На уроці я навчився (лась)...
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР)
► Вправа за підручником.
► Підготуйте кросворд з теми.
► Складіть невеликий усний роздум «Від ласкавих слів затихає гнів», використовуючи частки.