Розробки уроків - усі уроки української мови 7 клас II семестр - 2015 рік
МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ. ДІЄПРИСЛІВНИК
УРОК № 46 НЕ З ДІЄПРИСЛІВНИКАМИ
Мета:
□ навчальна: пояснити вживання частки не з дієприслівниками, сформувати вміння й навички написання слів з цією орфограмою; повторити написання не з іншими частинами мови; повторити орфограми в дієсловах;
□ розвивальна: розвивати мислення, аналітичні здібності, увагу, пам'ять, мовне чуття;
□ виховна: виховувати ціннісне ставлення до народної мудрості.
Внутрішньопредметні зв'язки: лексикологія, синтаксис, мова і мовлення.
Міжпредметні зв'язки: художня література, усна народна творчість.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Орфографічний і морфологічний практикум (Робота з картками біля дошки)
Картка 1
► Запишіть дієслова у два стовпчики за дієвідмінами, вставивши пропущені букви. Поясніть орфограми.
Бач..ш, вар..ш, їстим..ш, до..ш, гон..ш, пол...ш, муркоч..ш, бор..ш- ся, позич..ш, пиш..ш, перескоч..ш, сто..ш, загуб..ш, здобуд..ш.
Картка 2
► Утворіть від інфінітива дієслова 2-ї особи однини і дієприслівники. Поясніть зміни, що відбулися.
Могти, пекти, колихати, в’язати, чесати, хотіти, свистати, полоскати.
Картка 3
► Утворіть від інфінітива дієслова наказового способу 2-ї особи однини і 1-ї особи множини. Поясніть орфограми.
Перевіряти, сідати, стати, шануватися, любити.
Робота з таблицею
► Заповніть пропущені місця в таблиці.
► Складіть лінгвістичне повідомлення з теми «Творення дієприслівників», скориставшись таблицею.
Творення дієприслівників
Час |
Вид |
Спосіб творення |
||
твірна основа |
суфікс |
приклади |
||
теперішній |
Недоконаний (що роблячи?) |
Основа ... |
-учи- |
каж (уть) → ... гра (ють) → ... леж (ать) → ... нос (ять) → ... |
(-ючи-) |
||||
недоконаного |
-ачи- |
|||
виду |
(-ячи-) |
|||
Недоконаний (що робивши?) (що зробивши?) |
Основа .... |
-вши- -ши- |
каза (ти) → ... сказа (ти) → ... лежа (ти) → ... біг (ти) → ... |
Коментар для вчителя: у таблиці замість крапок учні мають записати потрібні слова-терміни й приклади (минулий, доконаний, дієслів теперішнього часу, інфінітива; кажучи, ...)
Вибірковий коментований диктант (колективна робота)
► Прослухайте прислів’я. Запишіть слова з не у дві колонки: що пишуться з не разом і окремо.
1. У ногах правди нема. 2. Як не маєш сили, то й світ не милий. 3. Нерівне знайомство введе в старці. 4. Один у полі не воїн. 5. Недруг піддакує, а друг сперечається. 6. Вітер не піймаєш, дим не заховаєш. 7. Недостатки гонять з хатки. 8. Не всякі сліди вітер піском заносить. 9. Вір своїм очам, а не чужим речам. 10. Глухий глухого не спитає, чому він недочуває. 11. Немазаний віз скрипить, а мазаний сам біжить. 12. Неук кує — коней псує (Народні прислів’я).
ІІІ. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Кросворд (загадки-жарти)
Якщо правильно відгадаєте загадки-жарти, то у вертикальному рядку прочитаєте назву частини мови.
(Частка не)
1. Яким гребінцем не можна розчесатися? (Півнячим) 2. Що важче — під пір’я чи пуд заліза? (Однакові) 3. Що можна бачити із заплющеними очима? (Сон) 4. Разом ішли два батьки і два сини. Скільки їх було? (Троє) 5. Який кінь, коли циган його миє? (Мокрий) 6. Що у світі найшвидше? (Думка) 7. З якої миски не можна наїстися? (Порожньої) 8. Хто завжди каже правду? (Дзеркало)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з підручником (самостійно)
► Прочитайте правила.
Бесіда
ü Яка ще частина мови пишеться з не за цими правилами?
ü Як пишуться дієприслівники з не?
ü Якщо не з дієприслівником пишеться разом, чим вона стає в слові?
ü Наведіть свої приклади до правил.
Спостереження над мовним матеріалом
► Прочитайте речення, поясніть правопис слів з не.
1. І до кохання я, незчувшися, доріс (М. Рильський). 2. Не любить серце, не бачачи краси (Г. Сковорода). 3. Нестямившись од щастя, вхопив хлопець зброю і почав її розглядати (А. Кащенко). 4. Недооцінюючи дружбу, можеш приректи себе на самотність. 5. Не прочитавши книгу, не дізнаєшся про щось нове, цікаве.
Лексичний практикум «Так буде українською»
► Прочитайте мовчки текст. Перекажіть його.
Незважаючи і не дивлячись
Українська літературна мова чітко розрізняє прийменник дієприслівникового походження незважаючи та дієприслівник дивлячись із заперечною часткою не. Незважаючи вживається при позначенні явищ, подій, обставин, усупереч яким відбувається дія: «Аліна, незважаючи на свій жвавий, веселий характер, читала серйозні книжки» (О. Іваненко). А не дивлячись доречне в такому, наприклад, тексті: «Хлопчик біг щодуху, зовсім не дивлячись собі під ноги» (Газ.).
Поширені в газетах вислови на кшталт «Зберемо врожай, не дивлячись на негоду»; «Об’єднаємося, не дивлячись на відмінність у політичних поглядах» помилкові з погляду лексичних норм. Замість не дивлячись тут має бути незважаючи (О. Пономарів).
► Складіть речення зі словами незважаючи і не дивлячись.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з текстом
► Прочитайте виразно текст.
Весна зіткала вчора гобелен
у лузі — з трав, із квітів, з верболозів,
Зіткала вітер і зіткала клен,
грози зіткала молоді погрози.
(Не)відпочивши, вдосвіта весна
сьогодні знов за голубим верстатом —
в святому (не)вдоволенні вона
свій гобелен взялася переткати.
І спалахнула полум’ям трава,
і заряхтіли, як веселки, квіти,
і сонця вогнеуста голова
пророком проповідувала в світі!
Навівши скрізь на гобелені лад,
весна під зорями поклалась спати,
бо завтра знов за голубий верстат,
щоб гобелен свій ще раз переткати!
Є. Гуцало
► З’ясуйте за словником значення слів гобелен, верстат, пророк.
► Назвіть слова, вжиті в переносному значенні.
► Поясніть правопис слів з не.
► Доберіть синоніми до слова заряхтіли.
► Випишіть із тексту дієприкметники та визначте слово, від якого вони походять.
Розподільний диктант
► Запишіть дієприслівники у дві колонки: перша — не з дієприслівниками пишеться окремо, друга — не пишеться разом. Недобачаючи, не доторкнувшись, не знаючи, недовиконавши, не маючи, неволячи, не дочитавши, ненавидячи.
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Виконання тестів
► Установіть відповідність між правилами і реченнями.
1 не з дієприслівниками пишеться окремо
2 не з дієприслівником пишеться разом тоді, коли він не вживається без не
3 разом не пишеться в префіксі недо
Лінгвістичне дослідження
А (Не)хтуючи правилами безпеки — (не)хтуєш життям
Б (Не)доспи, (не)доїж, а своїх діток потіш
В Постійно (не)досипаючи, людина швидко втрачає сили.
Г (Не)вечерявши легше, а повечерявши — краще
► З’ясуйте, якою має бути форма дієслів, наведених у дужках, щоб народні прислів’я набули смислу. Поясніть правопис слів з не. Перепишіть речення, розкриваючи дужки. Визначте, які форми дієслова утворилися.
1. Не (поговорити) з головою, не (брати) руками. 2. Учений та не (до) (вчити), не (провчити). 3. Свого горба ніхто не (бачити). 4. Не (думати), кілочка не (затесати). 5. Не (починати) — не (кінчити). 6. Без хазяйки і хата не (мести). 7. Прийшли не (прохати), то й підемо не (кохати). 8. Хто дітей не (мати), той жури не (знати). 9. Не (до) (вернутися) — (бити), (перевернутися) — (бити). 10. (Стояти) воді і риба не рада (Народні прислів’я).
Граматичний розбір
► Зробіть синтаксичний розбір речення та морфологічний розбір дієприслівника як особливої форми дієслова (за алгоритмом). Холодні вітри мчали полями, вривалися з розбігу в ліси і, покружлявши, знесилені падали в хащах (Ю. Мушкетик).
АЛГОРИТМ
розбору дієприслівника як особливої форми дієслова
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Рефлексія
► Поставте на полях зошита оцінку за свою роботу на уроці. Чи задоволені ви нею?
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
► Виконайте вправу з підручника.
► Складіть рекомендації-заборони щодо правил безпечної поведінки на воді, використовуючи різні форми дієслова з не.