УКРАЇНСЬКА МОВА - Конспекти уроків 7 клас Посібник для вчителя - 2015 рік

СПОСОБИ ДІЄСЛІВ (ДІЙСНИЙ, УМОВНИЙ, НАКАЗОВИЙ). ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ ДІЙСНОГО СПОСОБУ

Мета: ознайомити учнів зі способами дієслів; формувати загально-пізнавальні вміння відрізняти дієслова різних способових форм, правильно визначати морфологічні ознаки, синтаксичну роль способових дієслів; розвивати навички правильного й доречного використання способових дієслів в усному і писемному мовленні; розвивати увагу, логіко-асоціативну пам’ять, художньо-образне мислення; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до видатних людей України; прищеплювати любов до прекрасного.

Тип уроку: сприймання і засвоєння нових знань.

Хід уроку

I. Організація класу для навчальної діяльності. Створення емоційного тла.

Слово вчителя.

Вітаю всіх у затишному класі. Сьогодні у нас незвичний день і незвичайний урок. Сьоме листопада. За вікном господарює чарівна осінь. Число сім у багатьох людей асоціюється зі словом сім’я, родина. Ми з вами теж шкільна родина, і я запрошую усіх в подорож. А подорожувати ми будемо в Осінь.

Перегляд і обговорення відеозанису «Лев Луцкер декламує вірш Ліни Костенко «Красива осінь».

(https://www.youtube.com/watch?v=xnctseUDwPY)

Ми побували з вами в осені Ліни Костенко, відчули її через душу Лева Луцкера. Що ви знаєте про Ліну Костенко? Про Лева Луцкера ви, напевне, не чули? Ця людина — педагог з Ужгорода, окрім того, у вільний від педагогічної діяльності час Лев Луцкер працює як актор в Ужгородському драматичному театрі, захоплюється живописом.

Вхідна рефлексія — гра «Листопад сподівань». Створіть «дерево сподівань», з якого наприкінці уроку почнеться «листопад».

У вас було й випереджальне завдання до уроку: знайти відомості про людину, прізвище якої ми чули у вірші, про Левітана. Хто виконав це завдання, прошу до слова.

Від кожної подорожі людина очікує чогось нового, цікавого. Тож візьмімо символи осені — кленові листочки — і поділімося зі своїми сподіваннями (учні пишуть на паперових кленових листках свої сподівання). Прочитайте написане. Наприкінці уроку вони допоможуть відкрити нам одну таємницю. Тож рушаймо у подорож!

II. Актуалізація опорних знань.

Бесіда за питаннями.

1. Скажіть, яку велику тему ми з вами вивчаємо.

2. Дайте визначення дієслова як частини мови.

3. Які граматичні категорії має дієслово?

4. А чи можливо побачити, відчути або описати осінь без дієслів? Чому?

5. У назвах способів дієслів є підказка про їх значення? Ви пересвідчилися в необхідності ознайомлення із цією граматичною категорією дієслова? Отже, з наплічником, заповненим уже відомими знаннями, вирушаймо на осінню прогулянку, щоб вивчити про дієслово щось нове, ще невідоме.

Запис дати й теми уроку.

III. Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності.

Робота з пазлами «Наша осінь». Із запропонованих фрагментів зображень осінніх пейзажів створити цілісні картини.

Творче конструювання. Із карток створіть «Граматичне намисто» (виберіть потрібні слова із перемішаних карток для створення речення-підпису до відповідного зображення). Запишіть речення в зошити, коментуючи розділові знаки. Вкажіть дієслова, визначте їх синтаксичну роль. Визначте, що означають або виражають дієслова стосовно дійсності: реальну дію, можливу дію чи спонукання до дії.

1. Синіє осіннє небо над золотавими лісами.

2. Якби надворі задощило, я відкрила б парасольку.

3. Друзі, швидше збираймо чудові гриби!

На звороті кожного пазла можна написати слова, які складуться в речення. Як тільки пазл буде зібрано, складеться і «граматичне намисто» «Наша осінь».

Слово вчителя.

Отже, ми бачимо, що дієслова мають різні способи виражати дію. Нам необхідно ознайомитися з цими способами, бачити їх особливості і розрізняти, і, звичайно ж, правильно використовувати їх в усному й писемному мовленні.

IV. Сприймання і засвоєння нових знань.

Запрошення до парку теоретичних знань (опрацювання нового матеріалу).

Палісадник умінь

Розподільний диктант. Запишіть дієслова, використані в поезіях, за способами (дійсний, умовний, наказовий). У дієсловах дійсного способу вкажіть час.

Сіла осінь на порозі,

Довгі коси розплела,

Спілі яблука на возі,

До бабусі привезла.

Вітром двері відчинила:

Дари з воза забирайте!

Павутинкою злетіла:

— Завтра знов мене чекайте!

— Ми на тебе почекали б,

З жовтим листям танцювали б,

Та, на жаль, прощаємось,

Бо в місто повертаємось!

Палісадник — невеликий обгороджений садок перед будинком, призначений для відпочинку, роздумів або творчої праці.

Парк — упорядкована ділянка з природними або штучними зеленими насадженнями, алеями, водоймами.

Індивідуальне завдання. Прочитайте речення. Знайдіть і випишіть з них у три колонки дієслова, що виражають: 1) реальну дію; 2) не реальну, а бажану, можливу дію; 3) спонукання до дії.

1. Без людської праці вся земля заросла б бур’яном (О. Довженко). Книжку читай — розуму набувай. Коли б знав, де впаду, то соломки підстелив би. Візьмись за діло з розумом — і сніг запалає. Не зарікайся всього робити, тільки зарікайся своє вухо відкусити. Живи своїм розумом, але звіряйся з чужим. Було б бажання, а розум знайдеться. Була б голова на плечах, а хліб буде (Нар. тв.).

2. Весна каже — уроджу, а осінь каже — я ще погляджу. В жовтні з сонцем розпрощайся, ближче до печі підбирайся. Курчат восени лічать. Осінь усьому рахунок веде. Осінь сумна, а весело жити. Осінь на строкатому коні їздить. У доброго хазяїна восени й соломина не пропаде. Хвали літо, коли осінь прийде.

Творче конструювання. Із низки слів-пазлів відтворіть приказки і прислів’я про осінь. Пам’ятайте: всі слова подані в початковій формі, зв’яжіть їх граматично. Поясніть значення цих прислів'їв (у кожної групи — розрізані на позли прислів'я). До якого стилю мовлення належать прислів'я і приказки?

І група. Утворити дієслово дійсного способу. Слова: вести, осінь, усе, рахунок. (Осінь усьому рахунок веде.)

ІІ група. Утворити дієслово наказового способу. Слова: хвалити, осінь, в, літо. (Хвали літо восени.)

III група. Утворити дієслово умовного способу. Слова: листопад, жовтень, відчинити, двері, грудень, якби, не, то, би. (Якби не листопад, то жовтень відчиняв би двері грудню.)

Слово вчителя.

Як ви гадаєте, яких помилок у подальшому треба уникати, вживаючи дієслова різних способів? Дійсний спосіб: під час створення речень з однорідними присудками стежити, щоб усі дієслова мали однаковий час, особу, рід тощо, тобто не порушити умови однорідності. Умовний спосіб: пам’ятати, що частка би пишеться із дієсловами окремо. Наказовий спосіб: стежити за правильним утворенням дієслів, наприклад: не рушаємо, а рушаймо, не йдемо, а ходімо.

Утворіть від поданих дієслів теперішнього часу форму наказового способу. (Вчитель називає дієслова теперішнього часу, а учні почергово утворюють форму наказового способу.)

Кличете, наближатися, малюєте, розвиваємо, плекаємо, принесемо, в’яжете, радіємо, пишаємося.

Ігрове завдання «Знайди слово». Відновіть дієслова у формі наказового способу.

1) Лізти (у формі 1-ї особи множини). 2) Сидіти (у формі 1-ї особи множини). 3) Стати (у формі 1-ї особи множини). 4) Вносити (у формі 1-ї особи множини). 5) Лагодити (у формі 2-ї особи множини). 6) Вивозити (У формі 2-ї особи множини). 7) Примітити (у формі 2-ї особи множини). 8) Дозволити (у формі 2-ї особи множини).

Ключ. 1. Лізьмо. 2. Сядьмо. 3. Станьмо. 4. Вносьмо. 5. Лагодьте. 6. Вивозьте. Примітьте. Дозвольте.

Дієслова різати, вірити, стежити, ударити, висипати, залишити, покликати поставити у формі 2-ї особи однини.

Ключ. 1. Ріж. 2. Вір. 3. Стеж. 4. Удар. 5. Висип. 6. Залиш. 7. Поклич. 8. Постав.

Антонімічна п’ятихвилинка. У порожні кліточки правої частини фігури впишіть антоніми до поданих дієслів у тій самій формі наказового способу. Визначте особу й число дієслів.

V. Підсумок уроку.

Завершите думку.

1. Реальну дію виражає ...

2. На питання що робімо?, що зробімо? відповідають дієслова ...

3. Дієслова умовного способу утворюються за допомогою ...

«Листопад сподівань». Вихідна рефлексія.

Будь-яка подорож колись завершується. Якщо вона була вдалою, то залишає після себе приємні враження, нові знання, бажання подорожувати знову. На початку уроку на кленових листочках ви написали, чого очікуєте від мандрівки. Тож чи справдилися ваші очікування? Якщо так, заберіть свій листочок на згадку — листопад починається! Деякі листочки залишилися на дереві — декому треба ще над цією темою попрацювати додатково.

Злетів листочок з гілочки,

Набравсь від неї силочки,

Щоб подорож почати

Із вітерцем помчати.

Злетів у височінь, в блакить,

Осіннім золотом тремтить,

Повільно закружляв,

В долоньки вам упав.

Оцінювання рівня навчальних досягнень.

VI. Пояснення домашнього завдання.

Скласти міні-опис осені, використовуючи дієслова дійсного, умовного й наказового способів.






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити