УКРАЇНСЬКА МОВА - Конспекти уроків 7 клас Посібник для вчителя - 2015 рік

НЕ З ДІЄПРИКМЕТНИКАМИ

Мета: пояснити правила написання не з дієприкметниками: формувати вміння визначати орфограму «Не з дієприкметником» й обґрунтувати вибір написання відповідним правилом; розвивати увагу, вдосконалювати вміння виконувати такі мисленнєві дії, як порівняння, конкретизацію, аналіз; виховувати повагу до усної народної творчості та влучного поетичного слова.

Тип уроку: сприймання і засвоєння нових знань.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань.

Перевірка виконання домашнього завдання.

II. Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності.

III. Сприймання і засвоєння нових знань.

Опрацювання таблиці чи правил з теми. Продовжте думку: «Не з дієприкметником пишемо окремо...».

Коментоване читання. Поясніть написання не з дієприкметниками.

1. Некований кінь; давно не кований кінь. Незакінчений портрет; не закінчений вчасно портрет. Незавершена справа; не завершена мною справа.

2. Увійшов я в сінечки, а сінечки не метені. Увійшов я в світлицю, а світлиця не топлена, діжка хліба не мішана. Лука негребена схожа на дівку нечесану. Де багато господинь, там хата не метена і каша не варена. Не хвалися піччю в нетопленій хаті.

Пояснювальний диктант. У кожному реченні підкресліть граматичну основу. Позначте в словах орфограму «Не з дієприкметником». Обґрунтуйте вибір написання.

I. Для дурнів закон не писаний. Ледареві норма не вказана. Силуване — не милуване. Невисіяне насіння і на той рік не пропаде. Слово не куповане, але й не продане. Він грамотний, та не друкований. Яка диковина, що собака не кована. Неспіймана риба завжди велика. Пішов так мені вік, як несоленій капусті. Незораний переліг не схилить урожай до ніг. Продумана робота — певна, а непродумана — даремна. У недоглянутого майна всі господарі. Незакінчене діло покривається снігом. Скачуть не писані рукави, а сите черево. Вір не почутому, а баченому.

II. Душа моя у кригу не закута. Ще ніким не спіймані у світі українські сизі солов’ї (А. Малишко) Найманий кінь ніколи не зморений. Якщо щось мале не зроблене, то й велике не зроблене. Посварилися за шкуру неспійманої білки. Невживане залізо скоро іржавіє. Бережись хліба недопеченого і фельдшера недовченого. З невстреленого лиса кожуха не шиють.

Спишіть речення, знімаючи риску. Позначте у словах орфограму «Не з дієприкметником».

I. Повсюди чад, а ворог лютий гнітить наш мозок не/окутий (М. Старицький). Оживе наш люд забутий, а ті, що слухають од нас самі пісні, почують голос ще не/чутий (В. Самійленко). Скрипки плачуть: «He/обачний!» (М. Вороний.) І нас веде війни сувора днина твердих, як сталь, не/схилених в журбі (А. Малишко). Папери в смітницю летять! Не/ списані, але роздерті! (М. Самійленко). Невже не/дописані впали тих слів полум’яні рядки? (П. Усенко). Молоде піднялось покоління, не/залякане вночі арештами, не/допитуване в комісіях (А. Малишко).

II. Глянув у синій, не/торканий став (Б. Олійник). І разу всім не/звідані красоти відкрилися в маленькому струмку, не/бачені, не/зрозумілі доти (Л. Забашта). Серед не/рушеної ніколи тиші пролинув якийсь звук (Б. Грінченко). В темно-синій далині — не/згасаючі вогні (Б. Дегтярьов). Зашумлять, зашумлять ще не/знані моря (П. Усенко). Щасливий той, у кого нива своя, не/найнята на рік (В. Самійленко). Не/огородженая хата, холодні сонця промені (В. Сосюра). Хатам, від дороги не/віддаленим, бризкають межи очі авто (М. Самійленко). Літо раптом створило в світах не/сподіваний мир і веселкою мир не/сподіваний той увінчало (Є. Гуцало).

III. Ще стільки слів не/казаних у серці! (В. Сосюра). Слова, не/до- мовлені серцем раніше, в коштовний не вписані том (М. Бажай). Моє серце — засіяне поле, на якому брунькуються вперше ще не/бачені квіти ніколи (М. Нагнибіда). Бодай не цвіли, не зростали ніколи не/сіяні паростки зла! (Б. Дегтярьов). В’ється в мереживах дум хмелем не/проханий сум (Д. Луценко). Поки живі, говорім! Космічне безмежжя не/прочитане аніким (М. Самійленко). О не/промовлені слова, в яких душа і тоне, й тане! (М. Рильський). Ти хоч словечко мов від тих палких не/зраджених розмов (А. Малишко). Глибин не/розвіданих човен пізна ще не/впізнаний світ (П. Усенко). Коні круто крешуть в брук, ще копита не/притерті (Б. Олійник). Грай, мій коню! На шляху крутому, не/обмежений манежем, грай! (М. Самійленко). Басує не/втишений кінь (П. Усенко). Ірже скажено жеребець, ірже ридма He/сідланий, не/спутуваний зроду, благає волі, а її нема, і тяжко проклинає він свободу (Д. Павличко). Рух шалений чомусь у мені викликає не/знану напругу (В. Сосюра).

IV. Не хиліться! Дивіться далеко у новий, ще не/звіданий світ. Світанок миє вікон скло. А не/довершеного скільки! Ще більш, як звечора було. Молода, ще не/вінчана пара в перевеслі ходила щасливо. Скільки високих, не/кошених трав забуяє в теплі! Навіщо ж пісня? А на те, щоб легше брать усе круте і не/приступне у житті на ще не/звіданій путі. (З тв. П. Воронька).

Диктант з коментуванням.

I. Лани мої неорані, давні перелоги! Доки по вас блукатимуть брати мої вбогі? (П. Куліш). Радуйся, ниво моя, не полита стронцієм білим і жар-сльозою! Радуйся, ниво моя, не покрита чорною атомною грозою (А. Малишко). Моя доля — серед поля нев’язана воля! (П. Куліш). Нема полону й рабства для душі, не скутої нікчемним страхом смерті (Д. Павличко). В весіннім небі Праги червоно-біло-синій стяг держави нікому не підкорених слов’ян (Л. Дмитерко). Щемом і незнаною журбою спрагла наливається душа (Д. Луценко). Я поляжу без слави в могилі німій і нікому не знаній (П. Куліш). Скривився імператор. Ось яка та пісня, не убита досі ними, не вирвана із серця мужика! (Д. Павличко). І з’являється пісня недочитаною сторінкою (А. Малишко). І рот слова несказані жує (М. Бажан). Біля дверей — строката плутанина. Дядьки незграбно вносять піаніно, не звиклі до крихкого вантажу (Б. Олійник). І наша ученість, добром не підкута, — то лжа єсть прелюта, то лжа єсть прелюта! (І. Драч).

II. Я часто ночами пригадую знов дитинства сполохану казку. Спасибі вам, мамо, за вічну любов і щедру незміряну ласку. Схилялось над ліжком привітне чоло, дрімали натомлені очі... Спасибі вам, мамо, за Ваше тепло і довгі недоспані ночі. Дитинства не жду я із вирію знов, не вернеш і мамину казку... Спасибі Вам, мамо, за вічну любов і всю неоплачену ласку. Спасибі вам, літа, за хліб і сіль, за радість і невиплаканий біль (З те. Д. Луценка).

III. Летять широкі дні, як поїзди в путі, на пройдені шляхи й не пройдені тобою (А. Малишко). Здавалося, весь світ переверну, доб’юся ще не чуваних рекордів (Д. Луценко). Ця путь затемнена ніким не сходжена ще вся (М. Самійленко). Осінь відлито з золота, що захололо довкола, на охололе золото неохололе спада (Є. Гуцало). Тепер і хмари, і небо над ними, і земля під ними, і жовто-імлистий просвіток з одного краю обрію, і перша блискавка з другого — все це скидалося на незавершені полотна геніїв про створення світу (М. Стельмах.) Приходять до серця некликані гості, та з них найприкріша — нудьга (М. Бажан).

Прочитайте. Поясніть написання не зі словами. Якими частинами мови (або особливими формами) є виділені слова?

Як між павами ворона поваги не має, так невчений у товаристві голову схиляє. Хто стане слово слухати невчене? (І. Франко). У житті мудрющий не вчений, а тямущий. Панич кручений стелитись по землі не вчений (Нар. тв.).

Подані фразеологізми введіть до самостійно складених речень (усно). Якими частинами мови (особливими формами) є виділені слова? Поясніть написання не.

Ділити шкуру невбитого ведмедя. Йому закон не писаний. Незбагненними шляхами (Нар. мудрість).

IV. Підсумок уроку.

Оцінювання рівня навчальних досягнень.

V. Пояснення домашнього завдання.

Скласти зв’язну розповідь з використанням орфограми «Не з дієприкметниками».


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити